Որպես ռազմավարական դաշնակից, ՌԴ-ն կարևոր դեր ունի ՀՀ սահմանների պաշտպանության մեջ. Արմեն Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է, որ որպես ռազմավարական դաշնակից, Ռուսաստանի Դաշնությունը կարևոր դերակատարություն ունի Հայաստանի սահմանների պաշտպանության հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Գրիգորյանն այս մասին ասել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի սահմանների պաշտպանությանը, ապա Ռուսաստանը, որպես ռազմավարական դաշնակից, կարևոր դերակատարություն ունի և մենք շարունակում ենք համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ մեր սահմանների անվտանգության ուժեղացման ոլորտում»,- ասել է Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի հետ նոր ռազմական, դաշնակցային պայմանագրերի ստորագրման հավանականությանը, Գրիգորյանը նշել է, որ այդ հարցը կարող է քննարկվել, երբ առկա պայմանագրերի իրագործումը հանդիպի խոչընդոտների:
«Կարծում եմ տեղյակ եք, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային-փոխօգնության պարտավորությունները կանոնակարգվում են ինչպես ՀԱՊԿ, այնպես էլ ՀՀ-ՌԴ երկկողմ իրավապայմանագրային բազայի վրա, որոնք լայն համագործակցության հնարավորություն են տալիս։ Մինչ այժմ մենք որևէ փաստաթղթային սահմանափակման չենք հանդիպել, որը կարող էր խոչընդոտ լինել մեր համատեղ ծրագրերն իրականացնելու համար։ Եթե, հանկարծ, հանդիպենք նման խոչընդոտների, ապա կքննարկենք նաև հավելյալ պայմանագրերի ստորագրմանկամ արդեն գոյություն ունեցողների թարմացման հարցը»,- նշել է Արմեն Գրիգորյանը:

Россия, как стратегический союзник, играет важную роль в защите границ Армении: Григорян
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян подчеркнул, что Россия, как стратегический союзник, играет важную роль в защите границ Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом Григорян сказал в интервью РИА-Новости, коснувшись вопроса о перспективе подписать мирный договор с Азербайджаном.
«Что касается защиты границ Армении, Россия, как наш стратегический союзник, играет важную роль, и мы продолжаем сотрудничество с Россией в сфере укрепления безопасности наших границ», - отметил Григорян.
Касаясь возможности подписания новых военных, союзнических соглашений с Россией, Григорян отметил, что этот вопрос может обсуждаться тогда, когда реализация существующих договоренностей столкнется с препятствиями.
«Полагаю, вам известно, что обязательства союзнической взаимопомощи Армении и России регламентируются предоставляющей возможность широкого сотрудничества нормативно-правовой базой как в рамках ОДКБ, так и в двустороннем формате. До сих пор мы не сталкивались с какими-либо формальными ограничениями, которые могли бы помешать реализации наших совместных проектов. Если вдруг столкнемся с подобными препятствиями, то рассмотрим также вопрос подписания дополнительных договоров или возобновления уже существующих», - подчеркнул Григорян.