ԵԽ փոխնախագահը կոչ է արել Եվրամիության բոլոր երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Ֆաբիո Կաստալդոն Հայոց ցեղասպանության հարցում հստակ դիրքորոշում որդեգրելը էական է համարում ավտորիտար ռեժիմների կողմից ճշմարտությունը խեղաթյուրելու և հասարակությունները բևեռացնելու փորձերը կանխելու տեսակետից: Այս մասին նա խոսել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին «Արմենպրես»-ին տրամադրված տեսաուղերձում:
«Կան օրեր, որոնք մնացածից առավել են մեզ հիշեցնում այն սարսափելի անկումը, որին ընդունակ է մարդու բնույթը։ Եվ հենց նույն այդ օրերին է, երբ մենք ունենում ենք հույսի կայծ, ավելի խորը իմաստ փնտրելու, դասեր քաղելու կարևոր առաջադրանքը, ինչը մեզ օգնում է ստեղծել մեր ապագան և վստահ լինել որ որոշ իրադարձություններ այլևս երբեք չեն կրկնվի։
Այսօր այդ օրերից մեկն է, և ինձ համար պատիվ է դիմել ուղիղ Ձեզ, ինչը ես անում եմ խոնարհությամբ և զգացվածությամբ։ Ապրիլի 24-ին մենք նշում ենք Ցեղասպանության հիշատակի օրը, հիշում ենք այն վայրագությունները, որոնցով անցել է հայ ժողովուրդը։ Հիշում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերին՝ Ցեղասպանություն, որը բարբարոսական հետևողականությամբ իրականացվեց Օսմանյան կայսրության կողմից՝ սկսած 1915 թվականից»,- նշել է նա։
ԵԽ փոխնախագահն իր համերաշխությունն է հայտնել բոլոր հայերին ու ողջ մարդկությանը՝ կոչ անելով միանալ հայ ժողովրդին և միասին հարգել ոչ միայն այս, այլև բոլոր մյուս ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը։ «Սա կարևոր հնարավորություն է տալիս անդրադառնալ պատմական գիտելիքի և հիշողության անհրաժեշտությանը։ Նման օրերն իսկապես կարևոր են, քանի որ մեզ հիշեցնում են, որ պետք է ողջ ուժով պայքարել խտրականության, ատելության ցանկացած դրսևորման դեմ՝ անցյալ կամ ներկա, անհրաժեշտ է ակտիվորեն և ճիշտ ժամանակին ընդդիմանալ ցանկացած ցեղասպան քաղաքականության` լինի այն նոր սաղմնավորվող, թե արդեն ի ցույց դրված։ Արդարության և հաշտեցման, ինչպես նաև մարդկային հանրության պատմության ընթացքում Ցեղասպանությունների թողած խոր վերքերի ամոքման ճանապարհն առաջին հերթին պահանջվում է Ցեղասպանության հանցանքի միանշանակ ճանաչում։ Այդ իսկ պատճառով ես ԵՄ անդամ բոլոր երկրներին կոչ եմ անում ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչող օրենքներ։ Այսօր Թուրքիան նույնպես շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս պահին ընդամենը 30 երկիր է 1915թ իրադարձությունները ճանաչում այնպես, ինչպես դրանք իրականում եղել են։ Մենք պետք է անենք ավելին։ Ճանաչումը միայն ձևական գործողություն չի, այն ունի շատ ավելի բացառիկ կարևորություն․ լռությունը, երկմտանքը, կեղծավորությունը խարխլում է ժողովրդավարության հիմքերը»,- հայտարարել է Կաստալդոն։
Նա կարևորել է կրթությունը՝ որպես ապագայում նմանօրինակ ողբերգությունները կանխելու գործիք: «Մարդկության սարսափելի էջերը ոչ միայն պետք է հիշվեն, այլև պետք է խորությամբ ուսումնասիրվեն։ Ես մեծապես հավատացած եմ, որ Հայոց ցեղասպանության նման իրադարձությունները՝ ատելության և բռնությունների կանխարգելմանն ուղղված այլ թեմաների հետ մեկտեղ, պետք է պարտադիր կերպով դառնան դպրոցների ուսումնական ծրագրի բաղկացուցիչ մաս։ Այդօրինակ իրադարձությունները վերջին տարիներին գնալով ավելին հաճախ են գրանցվում մեր հասարակություններում և կարող են դադարեցվել միայն հանդուրժողականության, գիտելիքի և կրթության միջոցով»,- նշել է ԵԽ փոխնախագահը։
Նա հույս է հայտնել, որ հաջորդ տարի հնարավորություն կունենա ծաղիկներ դնել Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ անմար կրակի մոտ: Կաստալդոն վերահաստատել է իր անսասան բարեկամությունը և համերաշխությունը:

European Parliament Vice President calls on all EU countries to recognize Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The Vice President of the European Parliament Fabio Massimo Castaldo says the recognition of the Armenian Genocide is significant also in terms of preventing the attempts of autocratic regimes to mystify the truth and fuel polarization in societies.
“There are days when more than others remind us of the horrible depths of which human nature is capable, and yet it is exactly in those days that we have the important task to look for a spark of hope, a deeper meaning to learn a lesson that will help us shape the future and ensure that certain events never happen again. Today is one of those days and I am honored, humbled, and deeply touched for the opportunity to address you directly. On April 24 we observe the genocide memorial day to remember the atrocities suffered by the Armenian people and to commemorate the victims of the Armenian Genocide perpetrated with barbarian efficacy by Ottoman Empire starting in 1915,” Castaldo said in a video message for ARMENPRESS on the occasion of the 106th anniversary of the Armenian Genocide.
“In this spirit I stand in solidarity with you all and I appeal to my European brothers and sisters and to the whole humanity to join with the Armenian people in remembering and commemorating the victims of this horrible genocide and all other genocides in our planet. It is an important opportunity to deeply reflect on the necessity of historical knowledge and remembrance.
Days like this are indeed precious, as they are reminding us the need to fight with all our strength any form of discrimination and hatred , past and present, and the need to actively and timely oppose any genocidal policy, be it in the bud or already manifested. The path towards justice and reconciliation, towards healing of the wounds that events like genocides leave in the history of communities, in the history of whole humankind, requires first and foremost as a first step the unequivocal recognition of the crimes that have been committed. For this reason I strongly call on all the European member states, all the members of the European Union to adopt a specific legislation that officially recognizes the Armenian Genocide.
Turkey, still strongly nowadays denies the genocide, denies this tragedy, and to date only the governments of 30 countries have recognized the events of 1915 for what they really were. We have to do better, we have to do more. Recognition is not merely a formal act, but rather something of exceptional importance and significance. Silence, hesitation and hypocrisy undermine the collective use of memory to the detriment of the livelihood of liberal democracies, which are increasingly under siege. Taking a clear stance on this and other similar tragedies is essential to prevent totalitarian and autocratic states from attempting to mystify the truth and fuel polarization in our societies, ultimately changing our perception of reality and the actions of our governments. In this context education is a fundamental tool to ensure that such tragedies never happen again. The horrors of humanity must not only be remembered, they must be studied in depth. I firmly believe that events such as the Armenian Genocide must be compulsorily introduced into school curriculums along with programs aimed at preventing hatred and violence, which in recent years are increasingly and relentlessly spreading in all our societies and could only be contained by tolerance, by knowledge, by education.”
Castaldo expressed hope that next year he’d be able to join Armenians in Yerevan and visit the Tsitsernakaberd Memorial to lay flowers and the Eternal Flame.
“…but today, as you let me participate I such an important and touching ceremony, I want to once again assure you of my unwavering friendship, my strong solidarity and my total engagement and commitment, and I join you all in metaphorically shouting to the sky that we do not forget, that we will never forget, that we will always remember.”