ԵԽ փոխնախագահը կոչ է արել Եվրամիության բոլոր երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Ֆաբիո Կաստալդոն Հայոց ցեղասպանության հարցում հստակ դիրքորոշում որդեգրելը էական է համարում ավտորիտար ռեժիմների կողմից ճշմարտությունը խեղաթյուրելու և հասարակությունները բևեռացնելու փորձերը կանխելու տեսակետից: Այս մասին նա խոսել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին «Արմենպրես»-ին տրամադրված տեսաուղերձում:
«Կան օրեր, որոնք մնացածից առավել են մեզ հիշեցնում այն սարսափելի անկումը, որին ընդունակ է մարդու բնույթը։ Եվ հենց նույն այդ օրերին է, երբ մենք ունենում ենք հույսի կայծ, ավելի խորը իմաստ փնտրելու, դասեր քաղելու կարևոր առաջադրանքը, ինչը մեզ օգնում է ստեղծել մեր ապագան և վստահ լինել որ որոշ իրադարձություններ այլևս երբեք չեն կրկնվի։
Այսօր այդ օրերից մեկն է, և ինձ համար պատիվ է դիմել ուղիղ Ձեզ, ինչը ես անում եմ խոնարհությամբ և զգացվածությամբ։ Ապրիլի 24-ին մենք նշում ենք Ցեղասպանության հիշատակի օրը, հիշում ենք այն վայրագությունները, որոնցով անցել է հայ ժողովուրդը։ Հիշում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերին՝ Ցեղասպանություն, որը բարբարոսական հետևողականությամբ իրականացվեց Օսմանյան կայսրության կողմից՝ սկսած 1915 թվականից»,- նշել է նա։
ԵԽ փոխնախագահն իր համերաշխությունն է հայտնել բոլոր հայերին ու ողջ մարդկությանը՝ կոչ անելով միանալ հայ ժողովրդին և միասին հարգել ոչ միայն այս, այլև բոլոր մյուս ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը։ «Սա կարևոր հնարավորություն է տալիս անդրադառնալ պատմական գիտելիքի և հիշողության անհրաժեշտությանը։ Նման օրերն իսկապես կարևոր են, քանի որ մեզ հիշեցնում են, որ պետք է ողջ ուժով պայքարել խտրականության, ատելության ցանկացած դրսևորման դեմ՝ անցյալ կամ ներկա, անհրաժեշտ է ակտիվորեն և ճիշտ ժամանակին ընդդիմանալ ցանկացած ցեղասպան քաղաքականության` լինի այն նոր սաղմնավորվող, թե արդեն ի ցույց դրված։ Արդարության և հաշտեցման, ինչպես նաև մարդկային հանրության պատմության ընթացքում Ցեղասպանությունների թողած խոր վերքերի ամոքման ճանապարհն առաջին հերթին պահանջվում է Ցեղասպանության հանցանքի միանշանակ ճանաչում։ Այդ իսկ պատճառով ես ԵՄ անդամ բոլոր երկրներին կոչ եմ անում ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչող օրենքներ։ Այսօր Թուրքիան նույնպես շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս պահին ընդամենը 30 երկիր է 1915թ իրադարձությունները ճանաչում այնպես, ինչպես դրանք իրականում եղել են։ Մենք պետք է անենք ավելին։ Ճանաչումը միայն ձևական գործողություն չի, այն ունի շատ ավելի բացառիկ կարևորություն․ լռությունը, երկմտանքը, կեղծավորությունը խարխլում է ժողովրդավարության հիմքերը»,- հայտարարել է Կաստալդոն։
Նա կարևորել է կրթությունը՝ որպես ապագայում նմանօրինակ ողբերգությունները կանխելու գործիք: «Մարդկության սարսափելի էջերը ոչ միայն պետք է հիշվեն, այլև պետք է խորությամբ ուսումնասիրվեն։ Ես մեծապես հավատացած եմ, որ Հայոց ցեղասպանության նման իրադարձությունները՝ ատելության և բռնությունների կանխարգելմանն ուղղված այլ թեմաների հետ մեկտեղ, պետք է պարտադիր կերպով դառնան դպրոցների ուսումնական ծրագրի բաղկացուցիչ մաս։ Այդօրինակ իրադարձությունները վերջին տարիներին գնալով ավելին հաճախ են գրանցվում մեր հասարակություններում և կարող են դադարեցվել միայն հանդուրժողականության, գիտելիքի և կրթության միջոցով»,- նշել է ԵԽ փոխնախագահը։
Նա հույս է հայտնել, որ հաջորդ տարի հնարավորություն կունենա ծաղիկներ դնել Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ անմար կրակի մոտ: Կաստալդոն վերահաստատել է իր անսասան բարեկամությունը և համերաշխությունը:

Вице-президент СЕ призвал все страны ЕС признать Геноцид армян
ЕРЕВАН, 24 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Вице-президент Европарламента Фабио Кастальдо считает важным занять четкую позицию в отношении Геноцида армян с точки зрения предотвращения искажения правды авторитарными режимами и предотвращения уничтожения обществ. Об этом он сказал в видеообращении «Арменпресс» по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
"Есть дни, которые больше всего напоминают нам об ужасном упадке, на который способна человеческая природа. И именно в те самые дни у нас появляется искра надежды, мощная задача – искать более глубокий смысл, извлекать уроки, которые помогают нам создавать свое будущее, чтобы быть уверенными в том, что некоторые события никогда не повторятся.
Сегодня один из таких дней, и для меня большая честь обратиться к Вам напрямую, что я делаю со смиренным чувством. 24 апреля мы отмечаем День памяти геноцида, вспоминаем зверства, которые пережил армянский народ. Мы помним жертв Геноцида армян, геноцида, который Османская империя варварски проводила с 1915 года», - сказал он.
Вице-президент Совета Европы выразил солидарность со всеми армянами и всем человечеством, призвав армянский народ объединиться и уважать не только это, но и всех других жертв геноцида.
"Это дает возможность удовлетворить потребность в исторических знаниях и памяти. Такие дни действительно важны, потому что они напоминают нам, что мы должны всеми силами бороться против дискриминации, любых проявлений ненависти, прошлых или настоящих, мы должны активно противодействовать любой политике геноцида в нужное время, независимо от того, является ли она новой или уже зарождающейся. Путь к справедливости, примирению, а также к залечиванию глубоких ран, нанесенных геноцидом в истории человеческого общества, в первую очередь требует безоговорочного признания преступления геноцида. Поэтому я призываю все страны-члены ЕС принять законы, официально признающие Геноцид армян. Сегодня Турция также продолжает отрицать Геноцид армян. В настоящее время только 30 стран признают события 1915 года такими, какими они были на самом деле. Нам нужно сделать больше. Признание - это не просто действие, у него гораздо более уникальный потенциал․ Молчание, колебания, лицемерие подрывают основы демократии», - сказал Кастальдо.
Он подчеркнул образование как инструмент для предотвращения подобных трагедий в будущем. «Страшные страницы человечества нужно не только помнить, но и глубоко изучать. Я твердо верю, что такие события, как Геноцид армян, наряду с другими темами, связанными с предотвращением ненависти и насилия, должны стать неотъемлемой частью школьной программы. Такие события участились в наших обществах в последние годы; их можно остановить только с помощью терпимости, знаний и образования», - сказал вице-президент Совета Европы.
Он выразил надежду, что в следующем году у него будет возможность возложить цветы к Цицернакабердскому мемориалу геноцида армян у Вечного огня. Кастальдо подтвердил свою непоколебимую дружбу и солидарность.