Ցեղասպանության թանգարանն աշխատում է ԼՂ հարցը գիտական լայն հանրությանը ներկայացնելու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որն իրականացնում է արցախյան հիմնահարցի, Արդբեջանի և Նախիջևանի հայության նկատմամբ 20-21-րդ դարերում իրականացված բռնությունների ուսումնասիրություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացնելով 2020 թվականի կատարած աշխատանքները՝ նշեց, որ խմբի աշխատանքներն օտար լեզվով հասանելի են դարձվելու այլ երկրների գիտական հանրությանը:
«Նախորդ տարվա 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ընդգծվեց այն հանգամանքը, որ զգալի խնդիր ունենք մեր հարցերն օտար լեզուներով, գիտականորեն ներկայացնելու դրսի գիտական հանրությանը: Այդ իսկ պատճառով մենք մեր ներքին ռեսուրսների հաշվին ձևավորեցինք խումբ, որն ուսումնասիրելու է արցախյան հիմնահարցը, Արդբեջանի և Նախիջևանի հայության նկատմամբ 20-21-րդ դարերում իրականացված բռնությունները: Ու նրանց աշխատանքները գիտականորեն օտար լեզվով ներկայցնելու ենք: Արդյունքներն իհարկե, միանգամից չեն դրսևորվի, բայց առաջիկայում վստահաբար կլինեն»,- ասաց Հարություն Մարությանը: Խմբում ներկայում ընդգրկված է երեք գիտաշխատող: Հարություն Մարությանը հույս հայտնեց, որ այդ ձևավորված խումբը կդառնա արդեն բաժին:
Ներկայացնելով առաջիկա անելիքները՝ Հարություն Մարությանը նշեց, որ ԳԱԱ հայագիտության և հումանիտար բաժանմունքի, ԵՊՀ-ի հետ միասին որոշել են այս տարվա սեպտեմբերի 16-18-ն անցկացնել գիտաժողով՝ «Հայոց ցեղասպանության և հայկական պահանջատիրության և արցախյան հիմնահարցի խաչմերուկներում. հետահայաց գնահատումներ և հեռանկարներ» խորագրով:
Առաջիկայում թանգարանի ուշադրության կենտրոնում են լինելու նաև Հայոց ցեղասպանության թեմատիկայով դասավանդման հետ կապված հարցերը: Ոլորտը հանգամանալից ուսումնասիրելու, խնդիրները վերհանելու, քննարկելու նպատակով 2022 թվականին նախատեսվում է անցկացնել գիտաժողով՝ «Հայոց ցեղասպանության դասավանդման մարտահրավերները 21-րդ դարում» խորագրով:
«Պետք է վերհանենք, հասկանանք, թե ինչպես է դասավանդվում Հայոց ցեղասպանությունը թե դրսում, թե ներսում, ինչ խնդիրներ կան, ինչպես դրանք լուծել: Կարծում եմ, որ այստեղ աշխատելու տեղ կա»,- ասաց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը:

Музей Геноцида армян работает над представлением карабахского вопроса широкой научной общественности
В Музее-институте Геноцида армян создана рабочая группа по изучению нагорно-карабахского конфликта, насилии в отношении армян Азербайджана и Нахичевани в ХХ и ХХI веках.
Как сообщает Арменпресс, директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян, представляя журналистам проделанные в 2020 году работы, отметил, что работы группы для научного сообщества других стран будут доступны и на иностранных языках.
“Во время прошлогодней 44-дневной войны мы обнаружили, что у нас есть серьезная проблема представления наших вопросов зарубежной научной общественности на иностранных языках. Именно поэтому мы за счет наших внутренних ресурсов сформировали группу для изучения вопросов Арцаха, насилий, совершенных против армян Азербайджана и Нахичевани в ХХ и ХХI веках. И их работы мы представим и на иностранных языках. Конечно, результаты не сразу будут заметны, но в ближайшее время они станут известны”, - сказал Арутюн Марутян. В настоящее время в группу входят три научных работника. Арутюн Марутян выразил надежду, что сформированная группа в будущем станет отделом.
Представляя предстоящие мероприятия, Арутюн Марутян упомянул, что совместно с отделом армяноведения и гуманитарных наук Национальной академии наук Национальной академии наук и ЕГУ они решили с 16 по 18 сентября этого года провести конференцию “На перекрестках Геноцида, армянских требований и арцахского вопроса. Ретроспективные оценки и перспективы”.
В ближайшее время в музее будут рассмотрены вопросы, связанные с преподаванием темы Геноцида армян. В 2022 году планируется провести конференцию “Вызовы преподавания темы Геноцида армян в 21 веке”, чтобы детально изучить эту сферу, выявить проблемы и обсудить их.
“Нам необходимо выяснить, понять, как преподавать тему Геноцида армян, какие есть проблемы, и как их решать. Есть над чем поработать”, - сказал директор Музея-института Геноцида армян.