Մարաղայի ողբերգական դեպքերը չսպիացող վերք են մեր ժողովրդի հիշողության մեջ. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածելԱդրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացված ցեղասպանության 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը.
«Ապրիլի 10-ին լրանում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացված ցեղասպանության 29-րդ տարելիցը:
Ադրբեջանական զորքերը, ներխուժելով Մարաղա, դաժանաբար սպանեցին և կտտանքների ենթարկեցին տեղի խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ կանանց, երեխաներին և ծերերին։
Ոճրագործներն արժանացան պետական բարձր պարգևների, իսկ նրանց հրամանատարը՝ Ադրբեջանի Ազգային հերոսի կոչման, ինչը փաստում է, որ Ադրբեջանում հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը խրախուսվում է ամենաբարձր պետական մակարդակով:
Մարդկության և մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն և պետք է դատապարտվեն։

‘Tragic events in Maragha will remain an incurable wound in memory of our people’ – Armenia MFA
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. Armenia’s foreign ministry has issued a statement on the occasion of the 29th anniversary of the genocide committed by Azerbaijan against the peaceful population of Maragha settlement of the Martakert region of the Republic of Artsakh, the MFA told Armenpress.
“April 10 marks the 29th anniversary of the Genocide of the civilian population of the Armenian Maragha settlement of the Martakert region of the Republic of Artsakh committed by the armed forces of Azerbaijan.
The Azerbaijani troops, having invaded Maragha, brutally killed and tortured the local civilian population, including women, children, and the elderly.
The perpetrators were awarded high state awards, and their commander was awarded the title of National Hero of Azerbaijan, which testifies that the Armenophobian and genocidal policy in Azerbaijan is encouraged at the highest state level.
Crimes against humanity have no statute of limitations and must be condemned.
The tragic events in Maragha will remain an incurable wound in the memory of our people”, the statement says.