Մարաղայի ողբերգական դեպքերը չսպիացող վերք են մեր ժողովրդի հիշողության մեջ. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածելԱդրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացված ցեղասպանության 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը.
«Ապրիլի 10-ին լրանում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացված ցեղասպանության 29-րդ տարելիցը:
Ադրբեջանական զորքերը, ներխուժելով Մարաղա, դաժանաբար սպանեցին և կտտանքների ենթարկեցին տեղի խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ կանանց, երեխաներին և ծերերին։
Ոճրագործներն արժանացան պետական բարձր պարգևների, իսկ նրանց հրամանատարը՝ Ադրբեջանի Ազգային հերոսի կոչման, ինչը փաստում է, որ Ադրբեջանում հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը խրախուսվում է ամենաբարձր պետական մակարդակով:
Մարդկության և մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն և պետք է դատապարտվեն։

Трагические события в Мараге - неизлечимая рана в памяти нашего народа. Заявление МИД Армении
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением по случаю 29-й годовщины геноцида, совершенного Азербайджаном в отношении мирного населения поселка Марага Мартакертского района Республики Арцах.
Арменпресс представляет заявление Министерства иностранных дел Республики Армения.
«10 апреля исполняется 29 лет со дня геноцида, совершенного Азербайджаном против мирного населения поселка Марага Мартакертского района Республики Арцах.
Азербайджанские войска, вторгшиеся в Марагу, зверски убивали и истязали местных жителей, в том числе и женщин, детей и стариков.
Совершившие преступление удостоились высоких государственных наград, а их командир — звания Национального героя Азербайджана, что свидетельствует о том, что антиармянская геноцидальная политика в Азербайджане поощряется на самом высоком государственном уровне.
Преступления против человечности преступления против человечности не имеют срока давности и должны быть осуждены.