Կառավարությունը գիտության ֆինանսավորումն ավելացրեց 2 մլրդ 784 մլն դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը վերաբաշխում կատարեց 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքում, ըստ որի՝ գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ծրագրերի միջոցառումների իրականացման համար հատկացված ֆինանսական միջոցները՝ 13 մլրդ 104 միլիոն 247 հազար դրամն ավելացրեց 2 միլիարդ 784 միլիոն 565 հազար դրամով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ այս փոփոխության համար հիմք են ծառայել գիտության ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին խորհրդակցության ժամանակ տրված հանձնարարականները:
Ավելացվող միջոցներն ուղղվելու են երկու ոլորտների՝ թեմատիկ գիտական հետազոտություններին և ենթակառուցվածքի արդիականացման ծրագրերին (1 մլրդ 32 մլն դրամ):
«Այս միջոցով կկարողանանք ապահովել փորձարարական գիտությունների բնագավառում հետազոտությունների լիարժեք հենքը, որը կբերի հետազոտությունների որակի բարձրացմանը, ինչը կարևոր է տնտեսության զարգացման համար: Լրացուցիչ ֆինանսական միջոցները նպատակաուղղված են լինելու գիտության ոլորտում այնպիսի միջոցառումների իրականացմանը, որոնց արդյունքում հնարավոր կլինի մեծացնել երիտասարդների դերը ոլորտի զարգացման գործում, բարձրացնել գիտական աշխատողի վարկանիշը և հետաքրքրություն առաջացնել երիտասարդների մեջ գիտության նկատմամբ»,- ասաց Անդրեասյանը:
Ըստ նախագծի հիմնավորման, անհրաժեշտ է ավելացնել՝ պայմանագրային (թեմատիկ) հետազոտությունների մրցութային թեմաների քանակը շուրջ 50-ով, որը կնպաստի գիտության ոլորտում կադրերի ներգրավմանը և ամրապնդմանը։ Գումարը հատկացվելու է մրցույթի արդյունքում առավելագույն փորձագիտական միավորի՝ առնվազն 80 տոկոս միավորներ հավաքած հայտերին։ Նախորդ տարիների փորձը վկայում է, որ գիտական փորձաքննության արդյունքում բարձր միավորներ հավաքած հայտերի քանակը ավելին է, քան եղած ֆինանսավորման հնարավորությունները։
Գիտական խմբերի մեկնարկային մրցութային ծրագրի քանակը կավելանա 8-ով։ Այս մրցույթի իրականացումը կնպաստի բարձր արդյունավետությամբ աշխատող երիտասարդ գիտաշխատողին (հիմնական հետազոտող) գիտական կարիերայի մեկնարկային փուլում նոր գիտական խմբերի կամ լաբորատորիաների ստեղծմանը, հավակնոտ թեմայով հետազոտական ծրագրերի իրականացմանը:
Այս փոփոխությունը ներառում է նաև առաջատար գիտաշխատողներին աջակցության մրցութային ծրագիր՝ նախատեսելով շուրջ 50 դրամաշնորհ։ Մրցույթի իրականացումը հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ օգտագործել առաջատար գիտնականների փորձագիտական ներուժը, կստեղծի նպաստավոր պայմաններ երիտասարդ գիտնականների աճի համար, ինչպես նաև հնարավորություն կտա ներգրավվել նոր միջազգային դրամաշնորհներ։
Բացի այդ, գիտական հետազոտությունների խթանման նպատակով նախատեսվում է ավելացնել երկակի հետազոտությունների մրցութային ծրագրերի քանակը շուրջ 10-ով, որոնք ուղղված են լինելու հանրապետության անվտանգության և պաշտպանունակության մակարդակի բարձրացմանը:
Նաև նախատեսվում է ավելացնել կիրառական արդյունքի ձեռքբերմանն ուղղված մրցութային ծրագրերի քանակը շուրջ 10-ով, որը հնարավորություն է տալիս գիտական խմբերին զբաղվել տնտեսության կարիքներից բխող կիրառական հետազոտություններով, ինչպես նաեւ մրցույթի շահառուների շարքում ընդգրկել նաեւ ոչ պետական գիտական կազմակերպություններին, ինչը նպաստում է գիտության ֆինանսավորման մեջ արտաբյուջետային ֆինանսավորման ծավալների ավելացմանը:

Правительство увеличило финансирование науки на 2 млрд 784 млн драмов
Правительство в Законе о госбюджете на 2021 год сделало перераспределение, согласно которому финансовые средства, выделенные на реализацию мероприятий программ научно-технической деятельности - 13 млрд 104 млн 247 000 драмов, увеличились на 2 млрд 784 млн 565 000 драмов. Как сообщает «Арменпресс», заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что основанием для этого изменения послужили поручения, данные во время совещания о перспективах развития сферы науки.
Увеличенные средства будут направлены в две области: тематические научные исследования, программы модернизации инфраструктуры (1 миллиард 32 миллиона драмов).
“Благодаря этому мы сможем предоставить полную базу для исследований в области экспериментальных наук, что приведет к повышению качества исследований, что важно для развития экономики. Дополнительные финансовые средства будут направлены на реализацию таких мероприятий в области науки, в результате которых можно будет повысить роль молодежи в развитии отрасли, поднять рейтинг ученых, вызвать интерес к науке среди молодежи”, - сказала Андреасян.
Согласно обоснованию проекта, необходимо увеличить количество конкурсных тем контрактных (тематических) исследований примерно на 50%, что будет способствовать вовлечению и укреплению кадров в сфере науки. Деньги будут распределены по заявкам максимальной экспертной единицы с не менее 80% баллов по результатам конкурса. Опыт предыдущих лет показывает, что количество заявок, получивших высокие баллы в результате научной экспертизы, превышает существующие возможности финансирования.
Количество стартовых конкурсных программ научных коллективов увеличится на 8%. Реализация данного конкурса будет способствовать созданию новых научных групп или лабораторий для реализации амбициозных исследовательских проектов на начальном этапе научной карьеры молодых ученых.
Это изменение также включает конкурсную программу содействия ведущим ученым, примерно 50 грантов. Проведение конкурса позволит более эффективно использовать экспертный потенциал ведущих ученых, создаст благоприятные условия для роста молодых ученых, а также привлечет новые международные гранты.
Кроме того, в целях содействия научным исследованиям планируется увеличить количество конкурсных двойных исследовательских программ примерно на 10%, которые будут направлены на повышение уровня безопасности и обороноспособности страны.
Также планируется увеличить число конкурсных программ, направленных на достижение прикладных результатов, на 10%, что позволит научным группам заниматься прикладными исследованиями, вытекающими из потребностей экономики, а также включить в число бенефициаров конкурса негосударственные научные организации, что будет способствовать увеличению объемов и внебюджетного финансирования науки.