Աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվը մեկ շաբաթում 5 տոկոսով աճել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 4 միլիոն դեպք Է հայտնաբերվել անցյալ շաբաթ, հիվանդացությունը նախորդ յոթ օրվա համեմատությամբ աճել Է 5 տոկոսով, մահացությունը՝ 11 տոկոսով: Այս տվյալները բերված են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) շաբաթական համաճարակաբանական տեղեկագրում, որը հրապարակվել Է ապրիլի լույս 7-ի գիշերը Ժնեւում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Գլոբալ առումով վեցերորդ շաբաթն անընդմեջ շարունակվել Է քովիդով հիվանդացության աճը: Անցյալ շաբաթ ստացվել են տվյալներ ավելի քան 4 միլիոն նոր դեպքերի մասին»,- նշել Է կազմակերպությունը՝ հավելելով, որ յոթ օրում մահացել Է ավելի քան 71 հազար մարդ, ինչը 11 տոկոսով ավելի Է, քան նախորդ յոթ օրվա ընթացքում: ԱՀԿ-ի համաճարակաբանական տեղեկագրի համաձայն՝ մարտի 29-ից մինչեւ ապրիլի 4-ն աշխարհում արձանագրվել են 4 038 292 վարակված եւ 71 355 մահացու վախճան: Ապրիլի 4-ի դրությամբ ընդամենը եղել Է ախտահարման 130 459 184 դեպք եւ հիվանդների մահվան 2 842 325 դեպք: Մարտի 29-ից մինչեւ ապրիլի 4-ը հիվանդացության աճն առանձնապես նկատելի Է եղել Հարավ - արեւելյան Ասիայում (36 տոկոսով), Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (25 տոկոսով) եւ Արեւելյան Միջերկրականում (10 տոկոսով): Մահացությունն աճել Է Հարավ - արեւելյան Ասիայում (46 տոկոսով), Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում (15 տոկոսով), Արեւելյան Միջերկրականում (7 տոկոսով), Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (5 տոկսով), Եվրոպայում (2 տոկոսով), բայց ըստ որում այն կրճատվել Է Աֆրիկայում (20 տոկոսով):
Եվրոպայում յոթ օրում վարակվել Է ավելի քան 1,6 միլիոն մարդ եւ մահացել ավելի քան 24 հազարը: Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում արձանագրվել են ախտահարման ավելի քան 1,3 միլիոն նոր դեպք եւ 37 հազարից ավելի մահացու վախճան: Հարավ - արեւելյան Ասիայում բժիշկները հայտնաբերել են 592 հազարից ավելի ախտահարված, մահացել Է ավելի քան 4 հազար մարդ: Հնդկաստանում վարակվածների թիվը մեկ շաբաթում ավելացել Է ավելի քան 513 հազարով: Այնուհետեւ գալիս են Բրազիլիան (ավելի քան 513 հազար նոր դեպք), ԱՄՆ-ը (ավելի քան 444 հազար), Թուրքիան (ավելի քանք 265 հազար), Ֆրանսիան (ավելի քան 244 հազար), Լեհաստանը (ավելի քան 187 հազար), Իտալիան (ավելի քան 137 հազար), Գերմանիան (ավելի քան 112 հազար), Ուկրաինան (ավելի քանն 101 հազար), Արգենտինան (ավելի քան 82 հազար). Իրանը (ավելի քան 73 հազար) եւ Ռուսաստանը (ավելի քան 61 հազար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число случаев заражения коронавирусом в мире за неделю выросло на 5%
Более 4 млн случаев заражения коронавирусом выявлено в мире на минувшей неделе, заболеваемость выросла на 5% по сравнению с предыдущими семью днями, смертность - на 11%. Эти сведения приведены в опубликованном в ночь на среду в Женеве еженедельном эпидемиологическом бюллетене Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
"В глобальном плане шестую неделю подряд продолжался рост заболеваемости ковидом. На прошлой неделе поступили сообщения о более чем 4 млн новых случаев", - отметила организация, добавив, что за семь дней умерли более 71 тыс. человек, что на 11% больше, чем за предыдущие семь дней,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно эпидемиологическому бюллетеню ВОЗ, с 29 марта по 4 апреля в мире было зарегистрировано 4 038 292 заразившихся и 71 355 летальных исходов. По состоянию на 4 апреля всего насчитывалось 130 459 184 случая инфицирования и 2 842 325 случаев смерти пациентов.
Особенно заметным рост заболеваемости с 29 марта по 4 апреля был в Юго-Восточной Азии (на 36%), Западно-Тихоокеанском регионе (на 25%) и Восточном Средиземноморье (на 10%). Смертность выросла в Юго-Восточной Азии (на 46%), Северной и Южной Америке (на 15%), Восточном Средиземноморье (на 7%), Западно-Тихоокеанском регионе (на 5%), Европе (на 2%), но при этом она сократилась в Африке (на 20%).
В Европе за семь дней заразились более 1,6 млн человек и умерли более 24 тыс. В Северной и Южной Америке зарегистрировано более 1,3 млн новых случаев инфицирования и более 37 тыс. летальных исходов. В Юго-Восточной Азии врачи выявили более 592 тыс. заразившихся, умерли более 4 тыс. человек.
В Индии число заразившихся увеличилось за неделю более чем на 513 тыс. Далее следуют Бразилия (более 513 тыс. новых случаев), США (более 444 тыс.), Турция (более 265 тыс.), Франция (более 244 тыс.), Польша (более 187 тыс.), Италия (более 137 тыс.), Германия (более 112 тыс.), Украина (более 101 тыс.), Аргентина (более 82 тыс.), Иран (более 73 тыс.) и Россия (более 61 тыс.).