Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի նախագահի շնորհավորական ուղերձը.
«Թանկագի՛ն մայրեր, քույրեր, տատիկներ, կանայք ու դուստրեր,
Սովորաբար այս օրը մենք ձեզ ենք հղում շնորհավորանքի ու երախտագիտության անկեղծ ու ջերմ խոսքեր, մաղթում, որ լինեք միշտ առողջ, ուրախ ու երջանիկ, որ խաղաղություն տիրի ձեր օջախներում և հայրենիքում։
Սակայն, այսօր իրարամերժ զգացմունքները ծանրացել են մեր հոգիներում․ մի կողմից՝ անասելի ցավն ու կսկիծը, տառապանքն ու դառնությունը, որ հնարավոր չէ մեղմել ոչ մի խոսքով, իսկ մյուս կողմից՝ նոր ուժ գտնելու և վերապրելու հրամայականը, որ ծառացած է բոլորիս առջև։
Այսօր ես նախևառաջ գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն մայրերի, քույրերի, կանանց ու դուստրերի առջև, ում մերձավորները նահատակվել են հանուն հայրենիքի պաշտպանության, նրանց, ովքեր դեռ սպասում են իրենց հարազատներին՝ հոգու խորքում փայփայելով հույսի շողը, որ նորից կտեսնեն ու կգրկեն իրենց սիրելիներին։ Թող իրականություն դառնան ձեր նվիրական երազանքները, և թող այլևս արհավիրքները շրջանցեն ձեզ՝ ձեր կյանքի ճանապարհին։
Սիրելի՛ կանայք՝ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում,
Հայ կինը միշտ աչքի է ընկել իր տոկունությամբ, իմաստնությամբ, անմնացորդ ու անձնազոհ նվիրվածությամբ։ Իմ մաղթանքն է, որ ձեր տված սերն ու ջերմությունը, հոգատարությունն ու բարությունը վերադարձվեն ձեզ բազմակի անգամ։ Աստված պահապան լինի ձեզ և ձեր ընտանիքներին»:

President of Artsakh addresses congratulatory message on Motherhood and Beauty Day
STEPANAKERT, APRIL 7, ARMENPRESS. President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan has addressed a congratulatory message on the Motherhood and Beauty Day, the Presidential Office told Armenpress.
“Dear mothers, sisters, grandmothers, women and daughters,
Usually, we are addressing our congratulations and sincere words of gratitude to you on this day, wishing you to always be healthy and happy, that your homes are filled with peace.
However, today the contradictory feelings exist in our souls: on the one hand, the pain, the sufferings which are impossible to mitigate with any word, and on the other hand – the imperative of finding a new strength and surviving.
Today, I first of all bow my head for all those mothers, sisters and daughters whose beloved ones have fallen for the defense of the Homeland, before those who are still waiting for their beloved ones. Let your dreams become true.
Dear women in Artsakh, Armenia and the Diaspora,
The Armenian woman has always been distinguished with her tenacity, wisdom and unconditional dedication. God bless you and your families”.