ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ, ԵԽ պատգամավոր Նատալի Լուազոն մտահոգված է հայկական ժառանգության պահպանության հարցով Լեռնային Ղարաբաղի այն շրջաններում, որոնք 2020 թվականի նոյեմբերից անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Այս մասին ԵԽ պատգամավորը գրել է La Croix-ում հրապարակված հոդվածում:
Լուազոն արձանագրել է, որ տարածքների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելուց հետո անարգվում ու ոչնչացվում են հայկական եկեղեցիներ, ինչպիսիք են՝ Մեխակավանի Սուրբ Մարիամ եկեղեցին, Շուշիի Կանաչ ժամը կամ Մատաղիսում վանդալիզմի ենթարկված Սուրբ Եղիշեն: «Ամեն օր ոչնչացվում են հուշարձաններ կամ գերեզմաններ: Կան բոլոր հիմքերը վախենալու, որ այս ոչնչացումը շարունակվելու է և մեծ թափ ստանա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է եվրապատգամավորը՝ հիշեցնելով Նախիջևանում հայկական եկեղեցիների ու տապանաքարերի ոչնչացումը, Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանատունն ամբողջությամբ հողին հավասարեցնելը:
Նրա գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից այսօր արվող հայտարարություններն արդեն հուշում են, թե ինչ կարելի է ակնկալել. օրինակ, Ադրբեջանի ճարտարապետների միության տնօրենը հույս էր հայտնել, որ «Արցախի բոլոր եկեղեցիները կավերվեն»: Իսկ նախագահ Ալիևը կոչ էր արել եկեղեցիներից հեռացնել հայկական արձանագրությունները՝ խեղաթյուրելով պատմությունն ու հայտարարելով, թե դրանք «Կովկասի ալբանացիների շենքեր են»:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը փաստել է, որ այս իրավիճակում միջազգային հանրությունը, փոխանակ անի առավելագույնը մշակութային ժառանգության պահպանման համար, անտարբերություն է դրսևորում: Մինչդեռ ժողովրդի մշակութային ժառանգության վրա հարձակումը էթնիկ զտման մաս է:
«Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը լուծելու համար անհրաժեշտ է, որ մենք ավելի համընդգրկուն գործողություններ իրականացնենք և ավելի մեծ վճռականություն ցուցաբերենք, բոլոր գերիները պետք է ազատ արձակվեն, բոլոր սահմաններն ու ելքերը դեպի Ղարաբաղ պետք է բաց լինեն, ականազերծումը պետք է ավարտին հասցվի: Այս ամենի համար հարկավոր է ուժեղ միջազգային ներկայություն»,- նշել է Լուազոն՝ հավելելով, որ այս տարածքի ճակատագիրը չի կարելի թողնել Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի ձեռքերում, որը վերջին հակամարտությունում ցույց տվեց, որ կողմնակից չէ խնդրի հավասարակշռված ու խաղաղ կարգավորման:
«Այս ամենը ժամանակ կխլի: Սակայն Արցախի ժառանգության հարցը չի կարող սպասել: Ես կոչ եմ անում Մինսկի խմբի համանախագահներ Ֆրանսիային, ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին միջամտել Ադրբեջանին: Կոչ եմ անում Եվրամիությանն օգտագործել Արևելյան գործընկերության կապերը՝ հստակ հավաստիացումներ ստանալու Բաքվից, որ հայկական մշակութային ժառանգությունը կպահպանվի»,- գրել է Լուազոն: Նա դիմել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ կոչ անելով չենթարկվել սպառնալիքներին:

MEP Nathalie Loiseau calls for protection of Armenian churches in Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. The chair of the European Parliament’s Subcommittee on Security and Defence Nathalie Loiseau has expressed concern over the protection of Armenian heritage in parts of Nagorno Karabakh which have gone under Azerbaijani control after the 2020 war.
In an article for La Croix newspaper, Loiseau stated that Armenian churches such as the St. Mariam Church of Mekhakavan, the Saint John the Baptist Church (Kanach Zham) in Shushi, the St. Yeghishe Church in Mataghis have been vandalized, desecrated or destroyed after the territories fell under Azeri control.
“Every day, monuments or cemeteries are being destroyed. There are all grounds to fear that this destruction will continue at full swing,” the MEP stated, reminding the destructions of Armenian churches and monuments in Nakhichevan, and the complete demolishment of the Armenian cemetery in Hin Jugha.
The MEP highlights statements made by high-ranking Azerbaijani officials, such as Azeri leader Ilham Aliyev who called for removing Armenian writings from the churches, and distorted history by claiming that these Armenian churches are “buildings of Albanians of the Caucasus”, or the Director of Azerbaijan’s Union of Architects who expressed his desire that all churches in Karabakh will get “destroyed”.
MEP Loiseau alarmed that the international community is indifferent over the matter, instead of doing everything it can to preserve the cultural legacy. She noted that the attacks against cultural legacy is part of ethnic cleansing.
“For the resolution of the Nagorno Karabakh crisis it is necessary for us to take more comprehensive actions and display greater determination, all captives must be released, all borders and exits to Karabakh must be open, the de-mining must be completed. All this requires a strong international presence,” she said.
“I am calling on the Minsk Group Co-Chairs France, USA and Russia to interfere in Azerbaijan. I am calling on the European Union to use the Eastern Partnership ties to receive clear assurances from Baku that the Armenian cultural legacy will be preserved,” MEP Loiseau said. She also addressed UNESCO, urging the organization not to give in to threats.