Հայաստանից արտահանվել է 7000 տոննայով ավել թարմ պտուղ-բանջարեղեն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը նախորդ տարի աճել է շուրջ 7000 տոննայով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը՝ ԱԺ Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հանրապետության կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«2020-ին հանրապետությունից արտահանվել է շուրջ 146 հազար տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն: Դա շուրջ 7000 տոննայով ավել է, քան 2019-ին արտահանվածը»,-ասաց փոխնախարարը:
Ընդ որում 2020-ին արտահանվել է 89 հազար տոննա պտուղ, որից շուրջ 20 հազար տոննան՝ ծիրան, 11 հազար տոննան՝ խնձոր, 3.5 հազար տոննան՝ կեռաս և այլն:Շեշտակի աճել է կարտոֆիլի արտահանումը:
Գաբրիելյանը կարևորեց, որ համավարակի և պատերազմի պայմաններում նաև բավականին հաջող և լավ է իրականացվել գյուղկենդանիների պատվաստման ծրագիրը: «Արդյունքում չեն գրանցվել համավարակներ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ բավականին շատ մասնագետներ հիվանդ էին կամ պատերազմի դաշտում էին: Սակայն մենք այդ ծրագրով նախատեսված բոլոր միջոցառումներն իրականացրեցինք»,-ասաց փոխնախարարը:

Экспорт свежих фруктов и овощей из Армении увеличился примерно на 7000 тонн
Экспорт свежих фруктов и овощей из Армении в прошлом году увеличился примерно на 7000 тонн. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель министра экономики Армении Тигран Габриелян.
«В 2020 году из республики было экспортировано около 146 тысяч тонн свежих овощей и фруктов. Это примерно на 7000 тонн больше, чем было экспортировано в 2019 году», - сказал замминистра.
В 2020 году экспортировано 89 тысяч тонн фруктов, из них около 20 тысяч тонн - абрикосы, 11 тысяч тонн - яблоки, 3,5 тысячи тонн - вишня и др. Резко увеличился экспорт картофеля.
Габриелян подчеркнул, что даже в условиях эпидемии и войны достаточно успешно была осуществлена программа вакцинации сельских животных. «В результате эпидемий не зарегистрировано, несмотря на то, что немало специалистов были больны или находились на поле боя. Однако мы реализовали все мероприятия, предусмотренные этой программой», - сказал замминистра.