Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Դահրավ, Աստղաշեն ու Պատարա համայնքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 17-ին այցելել է Ասկերանի շրջանի Դահրավ, Աստղաշեն ու Պատարա համայնքներ և տեղում ծանոթացել իրականացվող շինարարական աշխատանքներին, հանդիպել բնակչության հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը տեղեկացնում է, որ վերջին պատերազմի պատճառով անօթևան մնացած քաղաքացիների բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով Հանրապետության համայնքների ազատ բնակֆոնդի վերանորոգման ու կահավորման ծրագրի շրջանակում Դահրավում 28 առանձնատնից պատրաստ է արդեն 14-ը, Պատարայում՝ 50-ից 34-ը, որոնք հիմնականում բնակեցված են: Արայիկ Հարությունյանն անձամբ է ծանոթացել կատարված աշխատանքների որակին, զրուցել վերաբնակիչների հետ, հետաքրքրվել նրանց հուզող խնդիրներով:
Պատարայում երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ այս տարվա ընթացքում կասֆալտապատվի գյուղը մայրուղու հետ կապող ճանապարհը, կլուծվի համայնքի գիշերային լուսավորության խնդիրը: Տեղում հանձնարարական է եղել քաղաքաշինության նախարարին կազմել գյուղի մանկապարտեզի վերակառուցման ծրագիրը:
Այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը եղել է նաև Աստղաշեն համայնքի վարչական տարածքում պետական և բարեգործական միջոցներով Ասկերանի շրջանի վերին ենթաշրջանի գյուղերի տեղահանված բնակիչների համար կառուցվող նոր բնակատեղիի շինհրապարակում, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին:

Араик Арутюнян посетил общины Аскеранского района - Даграв, Астхашен и Патара
17 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил общины Аскеранского района - Даграв, Астхашен и Патара, ознакомился с проводимыми на месте строительными работами и встретился с населением. Как передает «Арменпресс», Главное информационное управление Аппарата президента Республики Арцах сообщает, что 14 из 28 частных домов в Даграве и 50 в Патаре готовы принять людей, оставшихся без крова в результате недавней войны. Они, в основном, уже заселены. Араик Арутюнян лично ознакомился с качеством проделанной работы, побеседовал с переселенцами, поинтересовался их проблемами.
В Патаре глава государства подчеркнул, что в этом году будет заасфальтирована дорога, соединяющая село с трассой, и будет решена проблема ночного освещения. Министру градостроительства поручено разработать план реконструкции сельского детского сада.
В ходе визита президент республики побывал и на стройплощадке нового жилого комплекса, строящегося на административной территории общины Астхашен для переселенных жителей сел Верхнего подрайона Аскеранского района и ознакомился с ходом работ. Строительство ведется на государственные и благотворительные средства.