Մեծ Բրիտանիայում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվել է ավելի քան 25 մլն մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում կորոնավիրուսի դեմ առաջին պատվաստում է ստացել շուրջ 60 մլն բնակչությունից ավելի քան 25 միլիոնը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը:
«Սա անհավատալի նվաճում է մեզ համար: Զգուշորեն վերաբացելով հասարակությանը՝ 25 միլիոն պատճառ ունենք ավելի վստահ լինել ապագայի նկատմամբ»,- հայտարարել է Բորիս Ջոնսոնը:
Երկրում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները մեկնարկել էին դեկտեմբերի 8-ին, երբ 90-ամյա Մարգարետ Քենանը, առաջինը աշխարհում, պատվաստվեց Pfizer պատվաստանյութով: Դրանից հետո Բրիտանիան սկսեց պատվաստել առաջնահերթ խմբերին՝ տարեցներին ու խոցելիներին, ինչպես նաև առաջնային բուժաշխատողներին:
Ներկայում Pfizer կամ AstraZeneca պատվաստանյութով պատվաստվել է ընդհանուր առմամբ 25 մլն 273 հազար 226 մարդ, իսկ նրանցից 1 մլն 759 հազար 445-ը արդեն ստացել են պատվաստանյութի երկրորդ չափաբաժինը:

В Британии прививки от коронавируса получили 25 млн человек
25 миллионов человек в Британии получили прививки по крайней мере одной дозой вакцины от коронавируса. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, такие данные вечером 17 марта обнародовало правительство страны.
Данные Департамента здравоохранения свидетельствуют, что вакцинированы уже почти половина взрослого населения страны, в том числе 90% людей, которых считают особенно уязвимыми группами.
Всего первую дозу вакцины получили 25 273 226 человек, и из них около 1,7 млн вакцинированы обеими дозами.
"Последнее замечательное достижение - 25 миллионов причин для уверенности в будущем, тогда как мы постепенно начинаем "открывать" страну. Спасибо нашим медикам, ученым, военным, волонтерам и всем, причастным к поставке вакцин", - написал в своем Twitter премьер Борис Джонсон.
До 15 апреля правительство рассчитывает вакцинировать первой дозой 32 млн людей, охватив все 9 приоритетных групп.