ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հուլիսի 18-ին կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Ալբանիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև։ Հայկական պատվիրակությունը ներկայացնրել է ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը, ալբանականը՝ ԱԳՆ Քաղաքական և ռազմավարական հարցերով գլխավոր տնօրեն Գազմենդ Բարբուլուշին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի մի շարք առաջնային հարցեր՝ միտված երկու երկրների միջև ձևավորվող քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանը և տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների բացահայտմանը: Ընդգծվել է բարձրաստիճան փոխայցելությունների, խորհրդարանական դիվանագիտության, իրավապայմանագրային դաշտի ստեղծման, առևտրատնտեսական, մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային վերջին զարգացումներին առնչվող հարցերին։ Սամվել Մկրտչյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ներկայիս օրակարգը:
Նշվում է, որ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները, ընդգծել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման կարևորությունը Հարավային Կովկասում կայուն և կանխատեսելի միջավայրի հաստատման համար։

В Ереване 18 июля состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Республики Албания. Армянскую делегацию представлял начальник департамента Европы МИД Самвел Мкртчян, а албанскую – генеральный директор по политическим и стратегическим вопросам МИД Газменд Барбуллуши (Gazmend Barbullushi).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили ряд актуальных вопросов двусторонней повестки, направленных на расширение формирующегося политического диалога между двумя странами и раскрытие возможностей сотрудничества в различных сферах. Была подчеркнута необходимость взаимных визитов на высоком уровне, создания договорно-правового поля, активизации парламентской дипломатии и связей в торгово-экономической, культурной, образовательной, туристической и других сферах.
Были затронуты вопросы сотрудничества на многосторонних площадках и в рамках международных организаций, а также последние региональные и международные развития. Самвел Мкртчян также представил текущую повестку партнерства Армения-ЕС.
Начальник департамента Европы МИД Армении представил собеседнику последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, подчеркнул важность нормализации армяно-азербайджанских отношений для создания стабильной и предсказуемой обстановки на Южном Кавказе.