Սահակաշվիլիի կուսակցությունում հայտնել են, որ հրազենով գնդակոծել են իրենց գրասենյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անհայտ անձինք գնդակոծել են «Միասնական ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության՝ Թբիլիսիի գրասենյակը, կուսակցություն, որի հիմնադիրը Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին Է: Մարտի 17-ին այդ մասին հայտարարել են կուսակցության մամուլի ծառայությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Զենքով կրակել են «Միասնական ազգային շարժման» գրասենյակի վրա:
Տրանսպարանտի վրա, որտեղ պատկերված Է Նիկա Մելիան (կուսակցության ղեկավարը – ծանոթ. խոմբ), կան մի քանի կրակոցների հետքեր: Գնդակոծումը կատարվել Է սպիտակ [Toyota] Camry-ից,- գրել Է կուսակցության մամուլի ծառայության աշխատակցուհի Սալոմե Սիգուան Facebook-ի իր Էջում: Միջադեպի կապակցությամբ ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության պաշտոնական հայտարարություններ առայժմ չեն ստացվել: Վրաստանում հինգերորդ ամիսն Է, ինչ շարունակվում Է քաղաքական ճգնաժամը:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին ընդդիմությունը հրաժարվեց ճանաչել խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները՝ իշխանություններին մեղադրելով քվեարկության արդյունքների կեղծարարության մեջ: Մինչ օրս իշխանության ընդդիմախոսների մեծ մասը հրաժարվում Է նոր խորհրդարանում աշխատանքից: Իրադրությունը սաստակցավ այն բանից հետո, երբ փետրվարի 23-ին ոստիկանությունը ձերբակալեց Մելիային 40 հազար լարիի (ավելի քան 12 հազար դոլարի) չափով գրավ չմուծելու համար: Ըստ որում ձերբակալումից մի քանի օր առաջ՝ փետրվարի 18-ին, հրաժարական տվեց Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան՝ այդ հարցի շուրջը թիմի հետ տարաձայնությունների պատճառով:
Փետրվարի 23-ից ընդդիմությունը բողոքի ակցիաներ Է կազմակերպում: Հանրահավաքների մասնակիցներն ավելի քան 20 վրան են խփել խորհրդարանի շենքի մոտ եւ գիշերում են այնտեղ: Նրանք պահանջում են ազատ արձակել Մելիային, նշանակել վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններ կամ հանրահարցում անկացնել վաղաժամկետ ընտրությունների թեմայով: Մարտի 12-ից Թբիլիսիում տեղի են ունենում իշխանությունների եւ ընդդիմության բանակցություններ քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու շուրջը՝ Եվրամիության ղեկավար Շառլ Միշելի անձնական ներկայացուցիչ Քրիստիան Դանիելսոնի միջնորդությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В партии Саакашвили сообщили, что ее офис обстреляли из огнестрельного оружия
Неизвестные лица обстреляли тбилисский офис оппозиционной партии "Единое национальное движение", основателем которой является экс-президент Грузии Михаил Саакашвили. Об этом в среду заявили в пресс-службе партии.
"В офис "Единого национального движения" стреляли из оружия. На баннере, на котором изображен Ника Мелия (глава партии - прим. ТАСС), есть следы от нескольких выстрелов. Обстрел велся из белой [Toyota]Camry, - написала сотрудница пресс-службы партии Саломе Сигуа на своей странице вFacebook.
Официальных заявлений пресс-службы МВД в связи с инцидентом пока не поступало.
В Грузии пятый месяц продолжается политический кризис. В ноябре прошлого года оппозиция отказалась признавать результаты парламентских выборов, обвинив власти в фальсификации итогов голосования. До сих пор большая часть оппонентов власти отказывается от работы в новом парламенте,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ситуация усугубилась после того, как 23 февраля полиция арестовала Мелию за неуплату залога в размере 40 тыс. лари (более $12 тыс.). При этом за несколько дней до ареста политика - 18 февраля - в отставку подал премьер-министр Георгий Гахария из-за разногласий с командой по этому вопросу.
С 23 февраля оппозиция устраивает акции протеста. Митингующие разбили более 20 палаток у здания парламента и ночуют в них. Они требуют освобождения Мелии, назначения досрочных парламентских выборов или проведение плебисцита на тему досрочных выборов. С 12 марта в Тбилиси проходят переговоры властей и оппозиции при посредничестве личного представителя главы Евросовета Шарля Мишеля Кристиана Даниэльсона по выходу изполитического кризиса.