ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ հանդիպման արդյունքներով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը.
«Ցանկանում եմ ողջունել շվեդ իմ գործընկեր Անն Լինդեին Հայաստանում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի պաշտոնում կատարվող այցի շրջանակներում: Մենք այսօր բովանդակային քննարկումներ ունեցանք առանձնազրույցի և ընդլայնված կազմով հանդիպումների ընթացքում, անդրադարձանք ԵԱՀԿ-ում շվեդական նախագահության գերակայություններին, տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի, ինչպես նաև հայ-շվեդական երկկողմ օրակարգին:
Տիկին Լինդե,
Դուք այսօր Հայաստան եք այցելում որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ: Հատկանշական է, որ եվրոպական անվտանգության համար այս դժվարին ժամանակներում Շվեդիան, որի միջազգային խաղաղության համար կատարած ներդրումը հայտնի են բոլորին, ստանձնել է կարևոր այս կազմակերպության ղեկավարումը:
Օգտվելով առիթից ցանկանում եմ շնորհավորել և արգասաբեր գործունեություն մաղթել Ձեզ այս պատասխանատու առաքելության մեջ: Ցավալի է, որ դեռևս անցյալ տարվա սեպտեմբերին ծրագրված Ձեր այցը տարածաշրջան հետաձգվեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով:
Ադրբեջանի կողմից հակամարտության համատեքստում ուժի կիրառումը ԵԱՀԿ հանձնառությունների, այդ թվում՝ Հելսինկի Եզրափակիչ ակտի կոպտագույն խախտում էր:
Պատերազմի ողջ ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը, Թուրքիայի գործուն աջակցությամբ, միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտումներով զանգվածային ոճրագործություններ, այդ թվում՝ էթնիկ զտումներ և պատերազմական հանցագործություններ են իրականացրել արցախահայության դեմ՝ միտումնավոր թիրախավորելով խաղաղ բնակչությունը, այդ թվում կանանց, երեխաներին և տարեցներին, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և մշակութային ժառանգության օբյեկտները:
Ավելին, անգամ ռազմական գործողությունների ավարտից չորս ամիս անց Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքը և մարդու իրավունքները՝ գերեվարության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց:
Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և ղեկավարությամբ Մերձավոր Արևելքից ԼՂ հակամարտության գոտի հազարավոր օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների տեղափոխումը և արցախահայության դեմ ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավվումը ոչ միայն միջազգային իրավունքի ոտնահարում էր, այլև ԵԱՀԿ հանձնառությունների խախտում: Այն ձևավորեց երկու վտանգավոր նախադեպ. զանգվածային ոճրագործություններով և ուժի կիրառմամբ հակամարտության լուծման փորձը և այլ տարածաշրջաններից ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտի զինյալ ահաբեկիչների մասսայական ներմուծումը, որը պետք է արժանանա միանշանակ դատապարտման։
Թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու նպատակով ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ և Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայմամբ հակամարտությունը թևակոխեց նոր փուլ։ Մենք եռակողմ հայտարարությունը դիտարկում ենք որպես հրադադարի վերականգնմանը և անվտանգության վերահաստատմանն ուղղված փաստաթուղթ: Թեև այն պարունակում է խաղաղ կարգավորմանն առնչվող որոշ դրույթներ, սակայն այն չի հասցեագրում դրա առանցքային տարրերը, որոնցից առաջնային է Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի վրա: Հակամարտության վերջնական քաղաքական լուծումը հնարավոր է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Տարածաշրջանում վերջին զարգացումներն ընդգծեցին, որ մենք կարիք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության, որը կկարողանա առաջնորդել խաղաղ գործընթացը՝ տարիների ընթացքում մշակված սկզբունքների և տարրերի հիման վրա: Մենք նաև կարիք ունենք ամուր և համախմբված ԵԱՀԿ-ի՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար պատասխանատու մարմնի: Այս համատեքստում կարևորում ենք ԵԱՀԿ նախագահության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դերակատարումը»:

YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian has made a statement for press following his meeting today with Ann Linde, the Foreign Minister of Sweden and OSCE Chairperson-in-Office in Yerevan.
Armenpress presents the text of the FM’s statement:
I would like to welcome my counterpart Ann Linde in Armenia within her visit as the OSCE Chairperson-in-Office. Today we had substantive discussions during the tet-a-tete meeting and talks in extended format, touched upon the priorities of the Swedish Chairmanship in the OSCE, a wide range of issues on regional security and stability, as well as the Armenian-Swedish bilateral agenda.
Mrs. Linde,
Today, you are visiting Armenia in your capacity as the OSCE Chairperson-in-Office. It’s noteworthy that amid these challenging times for the European security, Sweden, which is well-known for its contribution to international peace, has assumed the leadership of this important organization.
Using this opportunity I would like to congratulate you and wish fruitful work in this responsible mission. Unfortunately, your visit to the region scheduled for last September was postponed because of war unleashed by Azerbaijan against Artsakh.
The use of force by Azerbaijan in the context of the conflict was a gross violation of the OSCE commitments, including the Helsinki Final Act.
Throughout the war, the armed forces of Azerbaijan, with the active support of Turkey and in violation of international humanitarian law, committed mass atrocities, including ethnic cleansing and war crimes against the Armenians of Artsakh, deliberately targeting civilian population, including women, children and elderly, as well as civilian infrastructure and cultural heritage sites.
Moreover, even four months after the end of hostilities, Azerbaijan continues to violate international humanitarian law, by holding Armenian prisoners of war and captured civilians.
The transfer of thousands of foreign terrorist fighters and mercenaries from the Middle East to the Nagorno-Karabakh conflict zone with direct engagement and coordination of Turkey, and their involvement in hostilities against the Armenians of Artsakh, was not only a violation of international law, but also a violation of the OSCE commitments. It set two dangerous precedents: the attempt to resolve conflict through mass atrocities and use of force, and the mass import of terrorist fighters from other regions into the OSCE area of responsibility, which should be unequivocally condemned.
With the trilateral statement signed to stop the Turkish-Azerbaijani aggression and with the deployment of Russian peacekeepers in Artsakh, the conflict entered a new stage of development. We consider the trilateral statement as a document aimed at restoring the ceasefire and reaffirming the security. Although it contains some provisions concerning the peaceful settlement, however it does not address its key elements, and the most important among them is the issue of the status of Artsakh, based on the right of the Armenians of Artsakh to self-determination. A final political solution to the conflict is possible only within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Recent developments in the region have underlined the need for a strong OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which will be able to lead the peace process on the basis of principles and elements developed over the years. We also need a strong, cohesive OSCE as an institute responsible for regional security and peace. In this context, we attach importance to the role of the OSCE Chairmanship, including the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office".