ՄԻՊ-ը հրապարակել է ձեռնարկ զինծառայողների իրավունքների գնահատման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է «Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանություն. Մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման իրավական շրջանակ» ձեռնարկը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից, այն մշակվել ու հրապարակվել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ՝ «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի շրջանակում։
«Ձեռնարկը վերաբերում է Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և կարևոր ու պրակտիկ գործիք է Պաշտպանի կողմից զինծառայողների իրավունքների և ազատությունների, զինված ուժերում կանանց իրավունքների մշտադիտարկման համար: Ձեռնարկում ներառված են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող ինչպես ներպետական օրենսդրական իրավակարգավորումներ, Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանների դիրքորոշումներ, այնպես էլ միզագային իրավական չափանիշներ, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԽ-ի փաստաթղթերում և Եվրոպական դատարանի վճիռներում ու որոշումներում տեղ գտած դրույթներ:
Ձեռնարկը կազմված է հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան հաղորդումներում ու զեկույցներում տեղ գտած խնդիրները, ներառում է Պաշտպանի աշխատանքներում մշտապես օգտագործվող ակտերը, ուստի այն ունի նաև պրակտիկ կիրառելիություն: Դրանում ներառված են զինվորական հաշվառումից ու զորակոչի կազմակերպումից մինչև զինված ուժերում կանանց առաջխաղացման և զինծառայողների ու նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական իրավունքներին առնչվող հարցերին վերաբերելի իրավական չափանիշներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Офис Омбудсмена Армении опубликовал пособие по правам военнослужащих
Офис Защитника прав человека опубликовал пособие “Защита прав человека в Вооруженных силах. Правовые основы мониторинга деятельности Защитников прав человека”.
Как сообщили «Арменпресс» в отделе по связям с общественностью Офиса Защитника прав человека, он был разработан и издан при содействии ереванского офиса Совета Европы в рамках программы “Права женщин в вооруженных силах Армении”.
“Пособие по защите прав человека в Вооруженных силах - это важный и практический инструмент Омбудсмена по мониторингу прав и свобод военнослужащих и прав женщин в Вооруженных силах. Пособие включает как внутреннее законодательство по защите прав человека, позиции Конституционного кассационного суда, так и общие правовые стандарты, в том числе положения документов ООН, ОБСЕ, Совета Европы, а также постановления и решения Европейского суда.
Пособие составлено с учетом вопросов, содержащихся в годовых отчетах и докладах Омбудсмена, включает акты, которые постоянно используются в работе Омбудсмена, и поэтому имеет практическое применение. Он включает в себя правовые стандарты по вопросам, связанным с социальными правами женщин, от воинской повинности и призыва до продвижения женщин в Вооруженных силах и по вопросам военнослужащих и их семей”, - говорится в сообщении Офиса Защитника прав человека.