Վազգեն Մանուկյանը ՔԿ-ում հարցաքննության ժամանակ որևէ հարցի չի պատասխանել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը Քննչական կոմիտեում հարցաքննության ժամանակ որևէ հարցի չի պատասխանել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Մանուկյանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ զրույցում:
«Ցուցմունք չեմ տվել: Թե որտեղ են քննիչները հանցակազմ տեսել, խոսակցություն չգնաց, պարզաբանում չեղավ, որովհետև ոչ մի հարցի չեմ պատասխանել»,- ասաց Մանուկյանը:
Պաշտպան Արամ Վարդևանյանը նշեց, որ Քննչական կոմիտեի քննիչները փորձել են Վազգեն Մանուկյանի մի քանի քաղաքական հայտարարությունները դիտարկել քրեական օրենսգրքի հետ, սակայն, ըստ պաշտպանի, այս ամենը «պրիմիտիվ քաղաքական հետապնդում է»:
Վազգեն Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի հատկանիշներով (Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Вазген Манукян не ответил ни на какие вопросы во время допроса в СК
ЕРЕВАН, 4 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Кандидат на пост премьер-министра от движения «Спасение отечества» Вазген Манукян на допросе в Следственном комитете не ответил ни на какие вопросы. Как сообщает «Арменпресс», об этом Манукян сказал в беседе с журналистами.
"Я не давал показаний. Не было разговоров о том, в чем следователи увидели состав преступления, не было никаких объяснений, потому что я не ответил ни на один вопрос", - сказал Манукян.
Защитник Арам Вардеванян отметил, что следователи Следственного комитета пытались согласовать некоторые политические высказывания Вазгена Манукяна с Уголовным кодексом, но, по мнению защитника, все это является "примитивным политическим преследованием".
Вазгену Манукяну предъявлено обвинение по статье 301 УК РА (публичные призывы к захвату власти, нарушение территориальной целостности или насильственное свержение конституционного строя). В качестве меры предосторожности ему был вынесен запретительный судебный приказ.