Սի Ծինպինը հայտարարել է, որ Չինաստանը հաղթանակ է տարել բացարձակ աղքատության նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը հաղթանակ Է տարել բացարձակ աղքատության դեմ պայքարում: Փետրվարի 25-ին այդ մասին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինպինը՝ աղքատության վերացման բնագավառում երկրի նվաճումներին նվիրված ժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության եւ չինացի ժողովրդի ջանքերի շնորհիվ մեր երկիրը լիակատար հաղանակ Է տարել բացարձակ աղքատության նկատմամբ»,- մեջբերում Է նրա խոսքը «Սինհուա» գործակալությունը: Ինչպես նշել Է Սի Ծինպինը, գյուղական վայրերի 98, 99 միլիոն բնակիչներ անցել են աղքատության նշագծից, աղքատ շրջանների թվից հանվել Է 832 գավառ եւ 128 հազար գյուղ: Վերջին ութ տարում Չինաստանն աղքատության դեմ պայքարի բնագավառում ներդրել Է շուրջ 1,6 տրիլիոն յուան (շուրջ 246 միլիարդ դոլար):
Անցյալ տարվա մայիսին ՉԺՀ-ի իշխանությունները 13-րդ գումարման Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (բարձրագույն օրենսդիր մարմին) 3-րդ նստաշրջանի բացմանը հայտարարել են, որ 2020 թվականին Չինաստանը մտադիր Է «վճռական հաղթանակ տանել աղքատության դեմ ինտենսիվ պայքարի բնագավառում եւ ըստ ամենայնի կատարել միջին ունեւոր հասարակության կառուցման խնդիրը»:
«Միջին ունեւորության հասարակություն» տերմինն առաջին անգամ հրապարակվել Է 1979 թվականին «չինական բարենորոգումների ճարտարապետ» Դեն Սյաոպինի կողմից՝ որպես երկրի արդիականացման նպատակ: Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ վերջին 40 տարում Չինաստանն աղքատությունից դուրս Է բերել ավելի քան 850 միլիոն մարդու, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Си Цзиньпин заявил, что Китай одержал полную победу над абсолютной бедностью
Китай одержал победу в борьбе с абсолютной бедностью. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом заявил в четверг председатель КНР Си Цзиньпин на собрании, посвященном достижениям страны в ликвидации бедности.
"Благодаря усилиям Коммунистической партии Китая и китайского народа наша страна одержала полную победу над абсолютной бедностью", - приводит его слова агентство "Синьхуа".
Как указал Си Цзиньпин, 98,99 млн жителей сельской местности переступили черту бедности, из числа бедных районов было выведено 832 уезда и 128 тыс. деревень. За последние восемь лет Китай инвестировал в борьбу с бедностью порядка 1,6 трлн юаней (около $246 млрд).
Власти КНР в мае прошлого года на открытии 3-й сессии Всекитайского собрания народных представителей (высший законодательный орган) 13-го созыва заявили о том, что в 2020 году Китай намерен одержать "решительную победу в интенсивной борьбе с бедностью и всемерно выполнить задачи построения среднезажиточного общества".
Термин "общества средней зажиточности" был впервые обнародован в 1979 году "архитектором китайских реформ" Дэн Сяопином в качестве цели модернизации страны. По данным Всемирного банка, за последние 40 лет Китай вывел из нищеты более 850 млн человек.