Վրաստանում ձերբակալել են ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկա Մելիային, որը գլխավորում է Սահակաշվիլիի կուսակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները ձերբակալել են «Միասնական ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության, որի հիմնադիրը նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվին Է, նախագահ պատգամավոր Նիկա Մելիային, որի ձերբակալումն անցյալ շաբաթ Թբիլիսիի դատարանն արտոնել Է 2019 թվականի հունիսին կայացած հանրահավաքին ծայր առած անկարգությունների գործով 40 հազար լարիի (ավելի քան 12 հազար դոլարի) չափով գրավ չվճարելու համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 23-ին այդ մասին հայտնում Է Վրաստանի հանրային հեռարձակողի Առաջին ալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Մելիան իր կողմնակիցների հետ բարիկադավորվել Էր Թբիլիսիում կուսակցության գրասենյակում: Ոստիկաններն ստիպված են եղել կիրառել պղպեղագազ նրա կողմնակիցներին ցրելու համար, ինչից հետո հաջողվել Է ձերբակալել ընդդիմադրին:
Կուսակցության շենքը շրջապատված Է մնում Է ոստիկանության կողմից: Փողոցում գտնվում են քաղաքացիական ակտիվիստներ, «Միասնական ազգային շարժման» կողմնակիցներ, ինչպես նաեւ այլ ընդդիմադիր կուսակցությունների առաջնորդներ: Նրանք վանկարկում են կարգախսներ ի նշան բողոքի ոստիկանության գործողությունների դեմ, սակայան խուսափւմ են իրավապահների հետ ընդհարումներից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Грузии арестовали оппозиционного депутата Нику Мелию, возглавляющего партию Саакашвили
Сотрудники МВД Грузии арестовали председателя оппозиционной партии "Единое национальное движение", основателем которой является экс-президент Грузии Михаил Саакашвили, депутата Нику Мелию, задержание которого на прошлой неделе санкционировал Тбилисский суд за неуплату залога в размере 40 тыс. лари (более $12 тыс.) по делу о беспорядках на митинге в июне 2019 года. Как передает Арменпресс, об этом во вторник сообщаетПервый каналОбщественного вещателя Грузии.
По данным телеканала, Мелия вместе со своими сторонниками забаррикадировался в одном из кабинетов офиса партии в Тбилиси. Полицейскимпришлось применить перцовый газ, чтобы разогнать его сторонников, после чего удалось задержать оппозиционера. Периметр здания партии остается оцепленным полицией.
На улице находятся гражданские активисты, сторонники "Единого национального движения", а также лидеры других оппозиционных партий. Они скандируют лозунги в знак протеста против действий полиции, однако избегают столкновений с правоохранителями.