Օրինապահ հարկ վճարողները կունենան էական արտոնություններ մաքսային ուղղությամբ. ՊԵԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն շրջանառության մեջ է դրել մի նախագիծ, ըստ որի օրինապահ հարկ վճարողների գործունեությունը կդիտարկվի ոչ միայն հարկային, այլև մասքային մարմինների կողմից:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասոլիսում ՊԵԿ մաքսային վիճակագրության և եկամուտների հաշվառման վարչության պետ Մնացական Շարաֆյանը նշեց, որ օրինապահ հարկ վճարողներին կտրամադրվեն էական արտոնություններ, միևնույն ժամանակ պահանջվող չափանիշները կլինեն խիստ ու բարձր:
«Կարող եմ վստահեցնել, որ թե նորմուծողները, թե արտահանողները, դառնալով օրինապահ հարկ վճարող, էականորեն կբարելավեն ընթացիկ պրոցեսները»,- ասաց Մնացական Շարաֆյանը:
Թե կոնկրետ ինչ արտոնություններ կստանան օրինապահ հարկ վճարողները, դեռ ՊԵԿ ներկայացուցիչը չի շտապում փակգծեր բացել, միայն նշեց, որ, օրինակ, կունենան բեռները շատ ավելի արագ բացթողելու հնարավորոթյուն, ու դա կարվի ավտոմատ կերպով, երբ մարդկային գործոնը գրեթե զրոյացված է:

Законопослушные налогоплательщики получат значительные льготы в таможенном направлении: КГД
ЕРЕВАН, 19 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Комитет государственных доходов Армении представил законопроект, согласно которому деятельность законопослушных налогоплательщиков будет контролироваться не только налоговыми, но и таможенными органами.
Как заявил на пресс-конференции в «Арменпресс» начальник управления таможенной статистики и учета доходов Комитета государственных доходов Мнацакан Шарафян, законопослушным налогоплательщикам будут предоставлены значительные льготы, при этом требуемые стандарты будут строгими и высокими.
«Могу заверить вас, что и импортеры, и экспортеры, став законопослушными налогоплательщиками, значительно улучшат текущие процессы», - сказал Мнацакан Шарафян.
Представитель Комитета госдоходов не спешит раскрывать скобки относительно того, какие именно льготы получат законопослушные налогоплательщики, а лишь упомянул, что, например, у них будет возможность гораздо быстрее выпустить товар, это будет сделано автоматически, когда человеческий фактор станет почти нулевым.