Գրանթ Թորնթոնը նախաձեռնում է «Մեկ միլիոն դրամ» մարտահրավերը՝ ուղղված հայաստանյան կազմակերպություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձգտելով հնարավորինս մեղմացնել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից զանձազերծված պատերազմի աղետալի հետևանքները, ինչպես նաև գիտակցելով գործարար համայնքի դերն ու նշանակությունը երկրի տնտեսական կյանքում՝ Գրանթ Թորնթոն ընկերությունը նախաձեռնում է «Մեկ միլիոն դրամ» մարտահրավերը, որի նպատակն է աջակցություն ցուցաբերել «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին՝ նվիրաբերելով 1,000,000 ՀՀ դրամ, ինչպես նաև խրախուսելով այլ կազմակերպություններին վարվել նույն կերպ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամից:
Նախաձեռնության հեղինակ, Գրանթ Թորնթոն Քնսալթինգ ընկերության ղեկավար Գուրգեն Հակոբյանը մեկնաբանում է. «2020 թվականը ծանր տարի էր հատկապես Հայաստանի համար. համավարակով պայմանավորված որոշակի բարդություններ ստեղծվեցին, որին հետևեց պատերազմը: Ստեղծված իրավիճակում գիտակցելով ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ յուրաքանչյուրիս կողմից ձեռնարկած միջոցների կարևորությունը՝ պատերազմի սկզբում որոշեցինք միանալ «Մեկը երկու դարձնենք» ծրագրին և մեր կազմակերպության աշխատակիցների կողմից վճարվող դրոշմանիշային վճարների չափով նվիրաբերություն կատարել «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին: Հետագայում, ցանկանալով շարունակական աջակցություն ցուցաբել պատերազմի հետևանքով տուժածներին՝ որոշում կայացրեցինք հանդես գալ մեր սեփական նախաձեռնությամբ և հրավիրել այլ կազմակերպություններին հետևել մեր օրինակին»:
«Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամը ստեղծվել է հայրենիքի պաշպանության ժամանակ կյանքը կամ առողջությունը զոհաբերած զինվորներին կամ նրանց ընտանիքներին ֆինանսական հատուցում տրամադրելու առաքելությամբ։
Հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը նշում է, որ Հիմնադրամը փետրվարի 10-ի դրությամբ հատուցել է 1527 ընտանիքների, որոնցից 1111-ը` վերջին պատերազմի արդյունքներով։ Հիմնադրամի «Կամուրջ» ֆինանսավորման ծրագրով ժամանակավոր հատուցումներ են ստանում 553 ընտանիք։ Հատուցումների ցուցակը փոփոխվում է յուրաքանչյուր շաբաթ նոր շահառուների անվանացանկով։
«Հիմնադրամը շարունակում է կատարել իր առաքելությունը` յուրաքանչյուր շաբաթ ավելի քան 100 նոր հատուցում տրամադրելու խոստումով: Սակայն, ցավոք սրտի, հիմնադրամի ֆինանսական միջոցների և պարտավորությունների միջև անդունդը մեծացել է։ Իր առջև ծառացած ֆինանսական դժվարությունները հաղթահարելու և բոլոր շահառուներին կայուն և հավասար ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով հիմնադրամն ունի աջակցության կարիք: Այս կոնտեքստում կարևորում ենք Գրանթ Թորնթոնի նախաձեռնությունը և հույս ենք հայտնում, որ այն վարակիչ կլինի այլ կազմակերպությունների համար, քանի որ ըստ հաշվարկների՝ նախաձեռնությանը 300 կազմակերպություն ներգրավելու դեպքում հիմնադրամը հնարավորություն կունենա ապահովել 1,500 շահառու ընտանիքների մեկ տարվա ֆինանսական բարօրությունը»,- ասել է Ավետիքյանը:
«Կարծում եմ` մենք՝ գործարարներս, կարող ենք այս նախաձեռնությունը դիտարկել նաև որպես կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության մաս՝ մեր հնարավորության սահմաններում աջակցություն ցուցաբերելով պատերազմի մասնակիցներին և նրանց ընտանիքներին: Վստահ եմ, որ միավորվելով գործարար համայնքը կկարողանա ավելի նպատակային և արդյունավետ գործել՝ սատարելով պետությանը և կանգնելով այն մարդկանց կողքին, ովքեր իրենց կյանքը չեն խնայել հայրենիքի և բոլորիս անվտանգությունը ապահովելու համար»,- եզրափակել է Գուրգեն Հակոբյանը:

Компания “Грант Торнтон” направила вызов “Миллион драмов” всем армянским организациям
Стремясь максимально смягчить катастрофические последствия войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, а также сознавая роль и значение бизнес сообщества в экономической жизни страны, компания “Грант Торнтон”, пожертвовав 1 000 000 драмов в поддержку Фонда страхования военнослужащих, а также призывая и другие организации сделать то же самое, запускает программу “Миллион драмов”. Об этом «Арменпресс» сообщили в Фонде страхования военнослужащих.
Глава компании “Grant Thornton Consulting”, автор инициативы Гурген Акопян прокомментировал ее. «2020 год был трудным, особенно для Армении. Осложнения возникли из-за эпидемии, за которой последовала война. В сложившейся ситуации, сознавая важность мер, предпринимаемых каждым из нас для выхода из кризиса, в начале войны мы решили присоединиться к программе «Один превратим в два» и сделать пожертвование в Фонд страхования военнослужащих в размере гербовых сборов, уплачиваемых нашими сотрудниками. Позже, желая и дальше поддерживать тех, кто пострадал от войны, мы решили проявить собственную инициативу, пригласив и другие организации последовать нашему примеру».
Фонд страхования военнослужащих был создан с целью предоставления финансовой компенсации воинам или их семьям, которые пожертвовали своей жизнью или здоровьем во имя защиты Родины.
Директор фонда Варужан Аветикян отмечает, что по состоянию на 10 февраля фонд выплатил материальное содействие 1 527 семьям, из которых 1 111 - семьи военнослужащих последней войны. 553 семьи получают временные пособия по программе финансирования Фонда «Мост». Список бенефициаров меняется каждую неделю, прибавляются новые получатели.
Фонд продолжает выполнять свою миссию, обещая еженедельно предоставлять более 100 новых пособий. Однако, к сожалению, разрыв между финансовыми ресурсами и обязательствами фонда увеличился. Фонду нужна поддержка для преодоления финансовых трудностей, с которыми он сталкивается, и для оказания устойчивой, равной финансовой поддержки всем бенефициарам. В этом контексте мы поддерживаем инициативу “Grant Thornton Consulting” и надеемся, что она заразит и другие организации, поскольку, по оценкам, если в инициативе будет задействовано 300 организаций, фонд сможет обеспечить годовое финансовое благополучие 1 500 семей бенефициаров”, - сказал Аветикян.
«Думаю, мы, бизнесмены, можем рассматривать эту инициативу как часть корпоративной социальной ответственности, поддерживая в меру своих возможностей участников войны и их семьи. Уверен, что, объединившись, бизнес сообщество сможет действовать более целеустремленно, эффективно, поддерживая государство, поддерживая людей, которые не щадили свои жизни для обеспечения безопасности Родины и всех нас», - заключил Гурген Акопян. Чтобы присоединиться к инициативе, посетите сайт фонда.