ՀՀ֊ն պատրաստ է ինտեգրացիոն գծով գործընկերների հետ սերտ համագործակցության. Նիկոլ Փաշինյան
ԱԼՄԱԹԻ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է ԵԱՏՄ թվային օրակարգի ստեղծման և իրագործման գործընթացին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Ալմաթի քաղաքից, այս մասին ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում իր ելույթում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք ողջունում ենք այսօրվա նիստի շրջանակում Թվային համաժողովի անցկացումը, որին ես սիրով մասնակցեցի: Վստահ եմ, որ այսօրվա համաժողովը կարևոր ներդրում կունենա մեր երկրների միջև՝ բարձր և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության առաջնահերթ ուղղությունները և արդյունավետ գործիքակազմը որոշելու հարցում: Այս թեմայի համատեքստում գոհունակությամբ կցանկանայի նշել «Ճամփորդում եմ առանց COVID-19» բջջային հավելվածի փորձնական ծրագրի հաջող մեկնարկը: Փետրվարի 1-ին մեկնարկած այս նախագիծը թույլ տվեց մեզ գտնել փոխընդունելի լուծումներ Հայաստանի, Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև ուղևորափոխադրումների խնդրի վերաբերյալ, ինչը բավական կարևոր սոցիալական և տնտեսական նշանակություն ունի մեր երկրի համար»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նկատեց, որ այս նախագիծը կարևոր է նաև կորոնավիրուսի տարածման ռիսկը նվազեցնելու առումով և կարևոր տեղ է զբաղեցնում համավարակի դեմ պայքարի համար ձեռնարկվող միջոցառումների շարքում:
Անդրադառնալով այլ թեմաների՝ ՀՀ վարչապետը նշեց, որ ԵԱՏՄ-ում հատուկ պաշտպանիչ, հակադեմպինգային և հակակշռող միջոցառումների կիրառման մեխանիզմների կատարելագործումը կարող է արդյունավետ գործարկվել՝ երրորդ երկրներից աճող ներմուծման կամ անբարեխիղճ մրցակցության բացասական ազդեցությունիցհայրենական արտադրողներինպաշտպանելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ հայկական կողմը պատրաստ է ինտեգրացիոն գծով գործընկերների հետ սերտ համագործակցության` նշված միջոցների կիրառման առումով ընդհանուր մոտեցում մշակելու ուղիների որոնման նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև հարկ է համարում դիտարկել գործող միջազգային պայմանագրերին համապատասխան ԵԱՏՄ տարածքում արձագանքման միջոցառումների մեխանիզմի մշակման և ներդրման հնարավորությունը:
«Մենք մեծապես կարևորում ենք այն գնահատականները և եզրակացությունները, որոնք ներկայացված են «ԵԱՏՄ անդամ երկրներում մակրոտնտեսական իրավիճակի և կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման առաջարկների մասին» զեկույցում: Վստահ եմ, որ դրանք օգտակար են մեր երկրների ֆինանսատնտեսական իրավիճակը վերլուծելու և դրա շարժի ուղղությունները կանխատեսելու տեսանկյունից:
Եվ, վերջիվերջո, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն կառուցողական մոտեցման համար, որ ԵԱՏՄ երկրների կողմից ցուցաբերվեց սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկը վերանայելու Հայաստանի նախաձեռնությանը: Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ զարգացող և նվազ զարգացած երկրներից ապրանքներին ու ծառայություններին սակագնային արտոնությունների տրամադրման հարցն արդեն ընդգրկվել է մեր կազմակերպության օրակարգում և մոտ ապագայում համապատասխան լուծում կստանա՝ մեր ընդունած չափորոշիչների հիման վրա»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչների քննարկման առանցքում է
Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում արգելքների վերացման հարցը,հակադեմպինգային և հակակշռող միջոցառումների կիրառման մեխանիզմների կատարելագործման մոտեցումները,մակրոտնտեսական իրավիճակը, միության երկրների տնտեսական կայուն զարգացմանն ուղղված առաջարկները։Նախատեսվում է հաստատել անդամ պետություններում անասնաբուծության ոլորտում բուծման աշխատանքների համակարգման և վերլուծության գործընթացի աջակցման կարգը:
Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինի խոսքով, իրենց նախագահության ժամանակահատվածում առանցքային են լինելու տարբեր ուղղություններ՝ հիմքում ունենալով ԵԱՏՄ փորձը։
«Ընդհանուր ԵԱՏՄ֊ ի շուկայի հասանելիությունը դառնում է խիստ անհրաժեշտ։ Կարևոր է ջանքերն ուղղել ապրանքների սահուն տեղաշարժն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու գործընթացին։ Մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ ընդգծել թվայնացման օրակարգը։ Անհրաժեշտ է խթանել թվային նախաձեռնությունները՝ բացահայտելով եղած ներուժը»,-ասաց Ղազախստանի վարչապետը։
Կարևորելով միության և երրորդ երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը, Ասկար Մամինը նշեց, որ պետք է ակտիվ գործել այդ ուղղությամբ։
2021 թվականի հունվարի 1-ից Ղազախստանի Հանրապետությունը ստանձնել է նախագահությունը Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում։ Եվրասիական տնտեսական միությունը տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման միջազգային կազմակերպություն է՝ օժտված միջազգային իրավասուբյեկտությամբ և հիմնադրված Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրով, որը ստորագրվել է 2014թ. մայիսի 29-ին Աստանայում: 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է Մաքսային միություն մտնելու, այդ նպատակներով անհրաժեշտ գործնական քայլեր ձեռնարկելու, իսկ այնուհետև՝ Եվրասիական տնտեսական միության կազմավորմանը մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետության որոշման մասին:

Армения готова к тесному сотрудничеству с партнерами по интеграционным вопросам: Никол Пашинян
Армения традиционно активно участвует и поддерживает процесс создания и реализации цифровой повестки ЕАЭС. Как передает корреспондент «Арменпресс» из Алматы, об этом Никол Пашинян заявил в своем выступлении на заседании Межправительственного совета ЕАЭС.
“Мы приветствуем проведение сегодняшней цифровой конференции, в которой мне очень приятно участвовать. Уверен, что сегодняшняя конференция внесет весомый вклад в определение эффективных инструментов высокотехнологичного сотрудничества между нашими странами. В этом контексте хочу с удовлетворением отметить успешный запуск пилотной программы мобильного приложения “Путешествие без COVID-19”. Этот проект, запущенный 1 февраля, позволил нам найти взаимоприемлемые решения проблем прямых перевозок между Арменией, Беларусью и Россией, что имеет большое социально-экономическое значение для нашей страны”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что этот проект с точки зрения снижения риска распространения COVID-19 может быть и мерой, предпринимаемой для борьбы с пандемией.
Касаясь других тем, премьер-министр отметил, что усовершенствование механизмов применения специальных защитных, антидемпинговых и противовесных мер в ЕАЭС может быть эффективно запущено для защиты отечественных производителей от негативного воздействия растущего импорта из третьих стран или других стран и от недобросовестной конкуренции.
Никол Пашинян подчеркнул, что армянская сторона готова тесно сотрудничать со своими интеграционными партнерами, чтобы найти пути разработки единого подхода к применению этих мер.
Никол Пашинян считает необходимым рассмотреть и возможность разработки и внедрения механизма ответных мер на территории ЕАЭС в соответствии с действующими международными соглашениями.
“Мы поддерживаем оценки и выводы, представленные в отчете “О макроэкономической ситуации в странах-членах ЕАЭС: предложения по устойчивому экономическому развитию”. Уверен, что они полезны с точки зрения анализа финансово-экономического положения наших стран и прогнозирования направлений его движения.
И, наконец, я хотел бы поблагодарить Вас за конструктивный подход стран ЕАЭС к инициативе Армении по пересмотру списка стран, использующих единую систему тарифных льгот. Приятно отметить, что вопрос предоставления тарифных льгот на товары и услуги из развивающихся, менее развитых стран уже включен в повестку дня нашей организации и будет решен в ближайшее время на основе принятых нами стандартов”, - добавил Никол Пашинян.
В центре обсуждения представителей стран-членов ЕАЭС проблема снятия барьеров на внутреннем рынке Евразийского экономического союза, подходы к совершенствованию применения антидемпинговых и противовесных мер, макроэкономическая ситуация, предложения, направленные на устойчивое экономическое развитие стран Союза. Планируется утвердить порядок координации селекционно-аналитического процесса в животноводстве стран-членов.
По словам премьер-министра Казахстана Аскара Мамина, в период их председательства ключевыми будут разные направления, исходящие из опыта ЕАЭС.
“Доступ к общему рынку ЕАЭС становится необходимым. Важно приложить усилия, чтобы упростить движение товаров. Еще раз подчеркну повестку цифровизации. Необходимо продвигать цифровые инициативы, раскрывая весь имеющийся потенциал”, - сказал премьер-министр Казахстана.
Подчеркнув важность сотрудничества с Союзом и с третьими странами и с международными организациями, Аскар Мамин отметил, что в этом направлении нужно активно действовать.
1 января 2021 года Республика Казахстан приняла председательство Евразийского экономического союза. Евразийский экономический союз - международная организация региональной экономической интеграции, наделенная международной компетенцией и основанная Договором о Евразийском экономическом союзе, подписанном в Астане 29 мая 2014 году. 3 сентября 2013 года президент Республики Армения Серж Саргсян заявил о решении Республики Армения вступить в Таможенный союз и предпринять в этих целях необходимые практические шаги. Затем принять участие в формировании Евразийского экономического союза.