ՎԶԵԲ-ը ռեկորդային ծավալի ներդրումներ է կատարել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020թվականին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը(ՎԶԵԲ)Հայաստանում արձագանքել էCovid-19համաճարակին`կատարելով167միլիոն եվրոգումարի չափովռեկորդային ներդրումներ էներգետիկայի,բանկային և տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման համար,ինչպես նաև առևտրի ֆինանսավորման աջակցության միջոցով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակից, բանկն օգնել է հոգալ երկրի տնտեսության անմիջական և երկարաժամկետ կարիքները:
ՎԶԵԲ-ի երևանյան ներկայացուցչության ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն ասել է, «ՎԶԵԲ-ի թիմն աշխատել է օգնել մեր հաճախորդներին հաղթահարել Covid-19 համաճարակի ազդեցությունը: Մեր աջակցությունը ներառում է իրացվելիության ապահովում և առևտրի ֆինանսավորում: Մենք ներդրումներ ենք արել էներգետիկ և տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում: Բանկային հատվածին մեր ցուցաբերած աջակցությունը խթանել է ընկերությունների համար ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը: Վերականգնմանն օժանդակելը մեր առաջնահերթ նպատակն է 2021 թվականին։ Մենք սերտորեն համագործակցում ենքՀայաստանում Եվրամիության (ԵՄ)հետ և շնորհակալություն ենք հայտնում ԵՄ-ի մեր գործընկերներին այս կարևոր ռազմավարական համագործակցության համար ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի ծրագրերի համատեքստում»:
ՎԶԵԲ-ը մեծացրել է իր ներդրումների ծավալը տնտեսության անմիջական կարիքները հոգալու և վերականգնման հիմքեր ստեղծելու նպատակով՝ կենտրոնանալով ապագայում բարելավված տնտեսությունների վերակառուցման վրա: Բանկը շարունակել է իր աջակցությունը կենտրոնացնել մասնավոր հատվածի վրա, և այդ աջակցությունը 2020 թվականին կազմել է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ընդհանուր ներդրումների ավելի քան 90 տոկոսը:
Նորարարական ծրագրի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը ֆինանսավորել է Հայաստանում և Կովկասում արդյունաբերական մասշտաբի 55 Մվտ հզորությամբ առաջինարևային էլեկտրակայանը։ Ծրագիրը կօգնի մեծացնել Հայաստանում մաքուր էներգիայի պաշարը և նվազեցնել երկրի կախվածությունը ներմուծվող վառելիքներից:
Օժանդակելով առևտրի կենսական հոսքերի պահպանմանը՝ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում նոր ռեկորդային աջակցություն է ցուցաբերել առևտրի ֆինանսավորման գործարքներին՝ շուրջ 70 միլիոն եվրո գումարի չափովԱռևտրի խթանման ծրագրիշրջանակներում, որում ներգրավված են ութ տեղական գործընկեր բանկեր։
ՎԶԵԲ-ը էլ ավելի է ընդլայնել իր աջակցությունը փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ-ներին)՝ վարկեր տրամադրելով առևտրային բանկերին բիզնեսի հետագա վարկավորման համար: Սա ներառում է «Կանայք բիզնեսում» վարկային գծերը:
Ենթակառուցվածքների ոլորտում Բանկը ֆինանսավորում է Մեղրի քաղաքի մերձակայքում գտնվող սահմանային անցակետի վերակառուցումն ու արդիականացումը, որպեսզի այն համապատասխանի անվտանգության և ապահովության ժամանակակից պահանջներին: Ծրագիրը զգալի դրամաշնորհային աջակցություն է ստացել Եվրամիությունից։
ՎԶԵԲ-ը աջակցություն է ցուցաբերելՀայաստանի էլեկտրական ցանցերընկերությանը, որը շարունակում է իրականացնել իր էլեկտրական բաշխիչ ցանցի արդիականացումը:
Խորհրդատվական և քաղաքականության մշակման գործընթացներում ներգրավվածություն
Բանկը նաև բիզնես խորհրդատվություն է տրամադրել տեղական ՓՄՁ-ներին՝ իրականացնելով խորհրդատվական 80 ծրագիր 70 տեղական խորհրդատուների օգնությամբ և երեք միջազգային խորհրդատվական միջոցառումների, շուկայի զարգացման 10 միջոցառումների և դասընթացների միջոցով:
Գործարարության աջակցման գրասենյակը(ԳԱԳ) սկսել է նորարարական նախաձեռնություն`համագործակցելով Էկոնոմիկայի նախարարության հետ` տեղական բիզնեսներին տրամադրելով ճգնաժամի հաղթահարման թեմաներով անվճար վեբինարներ։ Ազգային ժողովն ընդունել է ԳԱԳ-ի կողմից մշակված՝ լիզինգի օրենսդրական դաշտը բարելավող փաթեթը:

EBRD made record investments in Armenia in 2020
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) responded to the Covid-19 pandemic in Armenia in 2020 with record investment of €167 million for projects in energy, banking and transport and through trade finance support, the EBRD Armenia Office told Armenpress. The Bank helped to address the immediate and longer-term needs of the country’s economy.
Dimitri Gvindadze, EBRD Head of the Yerevan Resident Office, said: “The EBRD team worked to help our clients deal with the impact of the Covid-19 pandemic. Our support included the provision of liquidity and trade finance. We invested in energy and transport infrastructure. Our support to the banking sector fostered companies’ access to finance. In 2021, supporting the recovery is our priority. We work closely with the European Union (EU) in Armenia and we thank our EU partners for this strategically important cooperation in the context of both public- and private-sector projects.”
The EBRD stepped up its investment to address immediate needs and to create the foundations for recovery, with a focus on building back better economies in the future. The Bank continued to concentrate its support on the private sector, which accounted for more than 90 per cent of total EBRD investment in Armenia in 2020.
In a pioneering project, the EBRD financed the first utility-scale 55 MW solar power plant in Armenia and in the Caucasus. The project will help boost Armenia’s supply of clean energy and reduce its reliance on imported fuels.
Keeping vital trade flows going, the EBRD supported a new record of close to €70 million in trade finance transactions in Armenia, involving eight local partner banks, under its Trade Facilitation Programme.
The EBRD further increased its support for small and medium-sized enterprises (SMEs), with the provision of loans to commercial banks for on-lending to businesses. These loans included Women in Business credit lines.
In the infrastructure sector, the Bank funded the reconstruction and modernisation of the border-crossing point near the town of Meghri to meet modern safety and security requirements. The project received significant grant support from the European Union.
In addition, the EBRD supported Electric Networks of Armenia, which continues to modernise its electricity distribution network.
Advice and policy engagement
The Bank also provided business advice to local SMEs by implementing 80 advisory and consultancy projects (with the help of 70 local consultants), three international advisory activities and 10 market-development activities and training sessions.
The Business Support Office (BSO) launched an innovative initiative in cooperation with the Ministry of Economy, providing free access to webinars for local firms on topics to help them deal with the crisis. Based on recommendations developed by the BSO, the National Assembly adopted a legislative package that improves the legal framework of leasing.