ՎԶԵԲ-ը ռեկորդային ծավալի ներդրումներ է կատարել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020թվականին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը(ՎԶԵԲ)Հայաստանում արձագանքել էCovid-19համաճարակին`կատարելով167միլիոն եվրոգումարի չափովռեկորդային ներդրումներ էներգետիկայի,բանկային և տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման համար,ինչպես նաև առևտրի ֆինանսավորման աջակցության միջոցով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակից, բանկն օգնել է հոգալ երկրի տնտեսության անմիջական և երկարաժամկետ կարիքները:
ՎԶԵԲ-ի երևանյան ներկայացուցչության ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն ասել է, «ՎԶԵԲ-ի թիմն աշխատել է օգնել մեր հաճախորդներին հաղթահարել Covid-19 համաճարակի ազդեցությունը: Մեր աջակցությունը ներառում է իրացվելիության ապահովում և առևտրի ֆինանսավորում: Մենք ներդրումներ ենք արել էներգետիկ և տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում: Բանկային հատվածին մեր ցուցաբերած աջակցությունը խթանել է ընկերությունների համար ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը: Վերականգնմանն օժանդակելը մեր առաջնահերթ նպատակն է 2021 թվականին։ Մենք սերտորեն համագործակցում ենքՀայաստանում Եվրամիության (ԵՄ)հետ և շնորհակալություն ենք հայտնում ԵՄ-ի մեր գործընկերներին այս կարևոր ռազմավարական համագործակցության համար ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի ծրագրերի համատեքստում»:
ՎԶԵԲ-ը մեծացրել է իր ներդրումների ծավալը տնտեսության անմիջական կարիքները հոգալու և վերականգնման հիմքեր ստեղծելու նպատակով՝ կենտրոնանալով ապագայում բարելավված տնտեսությունների վերակառուցման վրա: Բանկը շարունակել է իր աջակցությունը կենտրոնացնել մասնավոր հատվածի վրա, և այդ աջակցությունը 2020 թվականին կազմել է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ընդհանուր ներդրումների ավելի քան 90 տոկոսը:
Նորարարական ծրագրի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը ֆինանսավորել է Հայաստանում և Կովկասում արդյունաբերական մասշտաբի 55 Մվտ հզորությամբ առաջինարևային էլեկտրակայանը։ Ծրագիրը կօգնի մեծացնել Հայաստանում մաքուր էներգիայի պաշարը և նվազեցնել երկրի կախվածությունը ներմուծվող վառելիքներից:
Օժանդակելով առևտրի կենսական հոսքերի պահպանմանը՝ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում նոր ռեկորդային աջակցություն է ցուցաբերել առևտրի ֆինանսավորման գործարքներին՝ շուրջ 70 միլիոն եվրո գումարի չափովԱռևտրի խթանման ծրագրիշրջանակներում, որում ներգրավված են ութ տեղական գործընկեր բանկեր։
ՎԶԵԲ-ը էլ ավելի է ընդլայնել իր աջակցությունը փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ-ներին)՝ վարկեր տրամադրելով առևտրային բանկերին բիզնեսի հետագա վարկավորման համար: Սա ներառում է «Կանայք բիզնեսում» վարկային գծերը:
Ենթակառուցվածքների ոլորտում Բանկը ֆինանսավորում է Մեղրի քաղաքի մերձակայքում գտնվող սահմանային անցակետի վերակառուցումն ու արդիականացումը, որպեսզի այն համապատասխանի անվտանգության և ապահովության ժամանակակից պահանջներին: Ծրագիրը զգալի դրամաշնորհային աջակցություն է ստացել Եվրամիությունից։
ՎԶԵԲ-ը աջակցություն է ցուցաբերելՀայաստանի էլեկտրական ցանցերընկերությանը, որը շարունակում է իրականացնել իր էլեկտրական բաշխիչ ցանցի արդիականացումը:
Խորհրդատվական և քաղաքականության մշակման գործընթացներում ներգրավվածություն
Բանկը նաև բիզնես խորհրդատվություն է տրամադրել տեղական ՓՄՁ-ներին՝ իրականացնելով խորհրդատվական 80 ծրագիր 70 տեղական խորհրդատուների օգնությամբ և երեք միջազգային խորհրդատվական միջոցառումների, շուկայի զարգացման 10 միջոցառումների և դասընթացների միջոցով:
Գործարարության աջակցման գրասենյակը(ԳԱԳ) սկսել է նորարարական նախաձեռնություն`համագործակցելով Էկոնոմիկայի նախարարության հետ` տեղական բիզնեսներին տրամադրելով ճգնաժամի հաղթահարման թեմաներով անվճար վեբինարներ։ Ազգային ժողովն ընդունել է ԳԱԳ-ի կողմից մշակված՝ լիզինգի օրենսդրական դաշտը բարելավող փաթեթը:

ЕБРР в Армении сделал рекордные инвестиции
В 2020 году Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) откликнувшись на эпидемию Covid-19 в Армении, для реализации энергетических, банковских и транспортных программ, а также содействия финансированию торговли сделал рекордные инвестиции в размере 167 млн евро. Как сообщили Арменпресс в ереванском офисе ЕБРР, банк помог обеспечить долгосрочные и прямые нужды экономики страны.
Руководитель ереванского представительства ЕБРР Димитри Гвиндадзе сказал, что “Команда ЕБРР работала, чтобы помочь нашим клиентам преодолеть воздействие эпидемии Covid-19. Мы инвестировали в энергетическую и транспортную инфраструктуру. Содействие, оказанная нами банковскому сектору стимулировало доступность финансовых средств для компаний. Содействие восстановлению - наша первоочередная задача и в 2021 году. Мы тесно сотрудничаем с офисом Евросоюза в Армении и выражаем благодарность нашим партнерам из ЕС за это важное стратегическое сотрудничество как в контексте программ государственного, так и частного сектора”.
ЕБРР увеличил объем своих инвестиций с целью обеспечения непосредственных потребностей экономики и создания основ восстановления, сосредоточившись на перестройке улучшенных экономик в будущем. Банк продолжал фокусировать свое содействие на частном секторе, и эта поддержка в 2020 году составила более 90% от общего объема инвестиций ЕБРР в Армении.
В рамках инновационной программы ЕБРР профинансировал первую солнечную электростанцию промышленного масштаба в Армении и на Кавказе мощностью 55 МВт. Программа поможет увеличить запасы чистой энергии в Армении и снизить зависимость страны от импортируемого топлива
Содействуя сохранению жизненно важных потоков торговли, ЕБРР оказал рекордное содействие сделкам по финансированию торговли в рамках программы стимулирования торговли на сумму около 70 млн евро, в которую вовлечены восемь местных банков-партнеров.
ЕБРР еще больше расширил свою поддержку малым и средним предприятиям (МСБ), предоставляя коммерческим банкам кредиты для дальнейшего кредитования бизнеса. Она включает в себя и кредитные линии “Женщины в бизнесе”.
В сфере инфраструктур банк финансирует реконструкцию и модернизацию пограничного пропускного пункта вблизи города Мегри, чтобы он соответствовал всем современным требованиям безопасности и безопасности.
ЕБРР оказал содействие компании “Электрические сети Армении”, которая продолжает модернизацию своей электрической распределительной сети.
Вовлеченность в процессы разработки консалтинга и политики
Банк местным МСП предоставлял бизнес-консультации, осуществил 80 консультационных программ с помощью 70 местных консультантов и трех международных консультационных программ, 10 курсов по развитию рынка.
Офис содействия предпринимательству (GAG), в сотрудничестве с Министерством экономики, начал инновационную инициативу, организуя для местных бизнесов бесплатные вебинары по вопросам преодоления кризиса. Парламент Армении принял разработанный GAG пакет, улучшающий законодательное поле лизинга.