Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները ներխուժել են Բեյրութի օդային տարածք. ԶԼՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելական ռազմաօդային ուժերի կործանիչները խախտել են Լիբանանի օդային տարածքը եւ հայտնվել Լիբանանի մայրաքաղաքի երկնքում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, հայտնել Է Al Mayadeen հեռուստաալիքը: Նրա տեղեկատվության համաձայն ՝ ինքնաթիռները միջին եւ ցածր բարձրության վրա թռիչքներ են իրականացնում քաղաքի երկնքում: Երկնքում նաեւ անօդաչու թռչող սարք է սավառնում, դրա շարժիչի աղմուկը լսվում է Բեյրութի հարավային ծայրամասերում:
Լիբանանի ԶՈՒ հրամանատարության աղբյուրը հայտնել է, որ հունվարի 5-ին Իսրայելի ՌՕՈՒ-ն առնվազն 10 անգամ ներխուժել է երկրի օդային տարածք, նրանք ինտենսիվ թռիչքներ են իրականացրել Բեյրութի եւ մայրաքաղաքից հարավ գտնվող Բշամուն, Շուեյֆաթ եւ Արամուն շրջաններում: Ինքնաթիռները գրոհներ են նմանակել Մարջայուն եւ Բինտ Ջբեյլ հարավային քաղաքների, ինչպես նաեւ Տիր նավահանգստի շրջակայքի վրա: Արձանագրվել է իսրայելական ռազմածովային ուժերի մոտորանավակների կողմից ծովային սահմանի կրկնակի խախտում էն Նակուրա հրվանդանի մոտ։
Լիբանանը 2020թ-ին բազմիցս բողոք է հղել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին Իսրայելի դեմ ՝ ուշադրություն հրավիրելով այն բանի վրա, որ նրա օդային տարածքն օգտագործվում է հարևան Սիրիայի տարածքում ռազմական օբյեկտների վրա հրթիռային հարվածներ հասցնելու համար։
Լիբանանում ՄԱԿ-ի Ժամանակավոր ուժերի հրամանատարությունն իսրայելական ավիացիայի հետախուզական թռիչքները համարում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1701 բանաձեւի խախտում, որը հրադադարի ռեժիմ է սահմանել սահմանին 2006 թվականի ամռան հակամարտությունից հետո:
Իսրայելցի զինվորականները նման թռիչքներն արդարացնում են շիա զինված «Հըզբոլլահ» ոստիկանության գործողություններին հետեւելու անհրաժեշտությամբ, որի մարտիկները հարեւան Սիրիայում կռվում են կառավարական զորքերի կողմից: Վախենալով «Հըզբոլլահ»-ի հարձակումներից ՝ իսրայելական հրամանատարությունը հունվարի 2-ին Մեթուլլա քաղաքի մոտ սահմանային շրջանը հայտարարել է փակ ռազմական գոտի։ Ավելի վաղ այնտեղ անցումներ էին հայտնաբերվել Իսրայելի տարածք տանող արգելապատնեշներում։

СМИ: самолеты ВВС Израиля вторглись в воздушное пространство над Бейрутом
Истребители израильских ВВС нарушили воздушное пространство Ливана и появились в небе над ливанской столицей. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил в воскресенье телеканалAl Mayadeen. По его информации, самолеты совершают на средней и пониженной высоте полеты над городом. В небе барражирует также беспилотный летательный аппарат, шум его мотора слышен над южными окраинами Бейрута.
Источник в командовании ВС Ливана сообщал, что 5 января ВВС Израиля не менее 10 раз вторгались в воздушное пространство страны, они совершили интенсивные полеты над Бейрутом и районами Бшамун, Шуэйфат и Арамун, расположенными к югу от столицы. Самолеты имитировали налеты на южные города Марджаюн и Бинт-Джбейль, а также на окрестности порта Тир. Было зафиксировано дважды нарушение катерами израильских ВМС морской границы у мыса Эн-Накура.
Ливан неоднократно направлял в 2020 году в Совет Безопасности ООН жалобы на Израиль, обращая внимание на то, что его воздушное пространство используется для нанесения ракетных ударов по военным объектам на территории соседней Сирии.
Командование Временных сил ООН в Ливане (ВСООНЛ) считает разведывательные полеты израильской авиации нарушением резолюции 1701 СБ ООН, установившей режим прекращения огня на границе после конфликта летом 2006 года.
Израильские военные оправдывают такие полеты необходимостью следить за действиями шиитской вооруженной милиции "Хезболлах", бойцы которой воюют в соседней Сирии на стороне правительственных войск. Опасаясь вылазок со стороны "Хезболлах", израильское командование объявило 2 января пограничный район рядом с городом Метулла закрытой военной зоной. Ранее там были обнаружены проходы в проволочных заграждениях на израильскую территорию.