ՀՀ սահմանային բնակավայրերի միջնամասում «Բարի գալուստ Ադրբեջան» գրառումը խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելու բացահայտ մտադրությամբ քայլ է. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել, որում շեշտում է, որ Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի միջնամասում ադրբեջանցի զինվորականների տեղադրած «Բարի գալուստ Ադրբեջան» գրառումը խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելու բացահայտ մտադրությամբ քայլ է: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը:
«Հայաստանի Գորիս քաղաքից Որոտան գյուղ տանող ճանապարհի միջնամասում երեկ` դեկտեմբերի 28-ին ադրբեջանցիների կողմից այդ երկրի քարտեզով ցուցանակի տեղադրումը խորը անհանգստություններ է առաջացրել Գորիսի, Որոտանի և մի շարք այլ խաղաղ բնակավայրերում: Նույնը վերաբերում է նաև ճանապարհի այդ հատվածում, ինչպես նաև Որոտան գյուղի մոտ ադրբեջանական դրոշների տեղադրմանը:
Այդ բնակավայրերի բնակիչները Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են ներկայացրել ահազանգեր` կապված իրենց կյանքի, ֆիզիկական անվտանգության ու անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքների հետ: Ահազանգերով նշվել է, որ նշվածը կոպտորեն ոտնահարում է իրենց իրավունքները:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում անմիջապես նախաձեռնվել է մանրամասն ուսումնասիրություն: Վերլուծվել են թե՛ Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ու կենտրոնական ստորաբաժանումների դիտարկումները, թե՛ տեղի համայնքային մարմինների ու բնակիչների ահազանգերը:
Պարզվել է, որ Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի միջնամասում ադրբեջանցի զինվորականները տեղադրել են ցուցանակ «բարի գալուստ Ադրբեջան» գրառումով: Այդ ցուցանակի վրա պատկերված քարտեզն ակնհայտ արված է այնպես, որ Հայաստանի Սյունիքի մարզի զգալի մասը ու մեր երկրի մի շարք այլ բնակավայրեր ներկայացված են Ադրբեջանի մաս: Ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ դա արված է նման ընկալում առաջացնելու նպատակով: Ցուցանակը տեղադրվել է Հայաստանի մեկ քաղաքացիական բնակավայրը մյուսին կապող ճանապարհի վրա:
Ուսումնասիրության արդյունքներն ակնհայտ հաստատում են, որ Ադրբեջանի զինվորականների նշված քայլն արվել է ՀՀ սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքները ոտնահարող, նրանց բացահայտ ահաբեկող եղանակով (առաջին հերթին` երեխաներ, կանայք):
Սա բացարձակ դատապարտելի ու խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելու բացահայտ մտադրությամբ քայլ է` առաջին հերթին հաշվի առնելով այն խոշտանգումները, անմարդկային վերաբերմունքն ու մյուս պատերազմական հանցանքները, էթնիկ զտումները, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը մեր ժողովրդի նկատմամբ կատարել են հատկապես 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո:
Նման քայլերը հատկապես դատապարտելի են այն ֆոնին, որ Ադրբեջանում շարունակվում են հայասպանության ու հայատյացության կազմակերպված քարոզի պետական քաղաքականությունը, ինչպես նաև որ Հայաստանի դեմ պատերազմի բացահայտ կոչեր են անում նաև այն ադրբեջանցիները, որոնք ունեն այդ երկրում հանրային ճանաչում ու իրենց հռչակել են իրավապաշտպան (Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ամրագրել է անհրաժեշտ ապացույցները)»:

Азербайджан пытается запугать мирных граждан приграничных населенных пунктов Армении: Омбудсмен
Надпись «Добро пожаловать в Азербайджан» посреди приграничных населенных пунктов РА - шаг с явным намерением запугать мирных жителей. Защитник прав человека
ЕРЕВАН, 29 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с заявлением, в котором подчеркивается, что надпись «Добро пожаловать в Азербайджан», размещенная азербайджанскими военнослужащими посреди приграничных районов Армении, является явным намерением запугать мирных жителей. «Арменпресс» представляет заявление Защитника прав человека Армении.
«Вчера, 28 декабря, установка посреди дороги из армянского города Горис в село Воротан азербайджанцами плаката с картой этой страны вызвала глубокую озабоченность в Горисе, Воротане и ряде других мирных населенных пунктов. То же самое и с установкой азербайджанских флагов на этом участке дороги, а также в районе села Воротан.
Жители этих населенных пунктов направили в Офис Защитника прав человека Армении сигналы тревоги относительно своей жизни, физической безопасности и неприкосновенности, собственности и других жизненно важных прав. В предупреждениях говорилось, что это грубое нарушение их прав.
Сотрудники Защитника прав человека Армении немедленно инициировали детальное расследование. Анализировались как наблюдения Сюникского регионального и центрального подразделений Управления Защитника, так и тревоги органов местного сообщества и жителей.
Выяснилось, что посреди приграничных населенных пунктов Армении азербайджанские военные разместили табличку с надписью «Добро пожаловать в Азербайджан». Карта, изображенная на этой табличке, составлена таким образом, что значительная часть Сюникской области Армении и ряд других населенных пунктов нашей страны представлены в составе Азербайджана. В любом случае очевидно, что это было сделано для создания такого восприятия. Знак был установлен на дороге, соединяющей один населенный пункт Армении с другим.
Результаты исследования однозначно подтверждают, что указанный шаг азербайджанских военных нарушает права жителей приграничных территорий Республики Армения, открыто запугивая их (в первую очередь детей, женщин).
Это шаг с явным намерением запугать и запугать мирных жителей, прежде всего с учетом пыток, бесчеловечного обращения и других военных преступлений, этнических чисток, которые азербайджанские вооруженные силы совершили против нашего народа, особенно во время и после войны в сентябре-ноябре 2020 года.
Такие шаги особенно предосудительны на фоне продолжающейся государственной политики пропаганды геноцида армян и арменоненавистничества в Азербайджане, а также открытого призыва к войне против Армении со стороны азербайджанцев, получивших общественное признание в этой стране и объявивших себя правозащитниками. Сотрудники офиса защитника прав человека Армении зафиксировали необходимые доказательства).