Բաքուն Արցախի դեմ ռազմական գործողություններն սկսել էր ակնհայտ ցեղասպան նկրտումներով. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քանի դեռ աշխարհը կենտրոնացած էր Covid-19 համավարակի դեմ պայքարի վրա, Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ու վարձկանների անմիջական մասնակցությամբ, լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեց Արցախի դեմ՝ ակնհայտ ցեղասպան նկրտումներով: Պետական այն քաղաքականությունը, որն ուղղված է անցյալի ոճրագործությունների զոհերի հիշատակը նվաստացնելուն և վիրավորելուն, հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացումն արդարացնելու նպատակով խեղված պատմական փաստեր ստեղծելուն, հրահրում է ազգամիջյան լարվածություն և խարխլում հաշտեցման հեռանկարները:Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ տեսաուղերձ է հղելով «Զանգվածային լրատվամիջոցների դերը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում. թվային դարաշրջանի հեռանկարներն ու վտանգները» խորագրով հեռավար միջոցառմանը
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Արա Այվազյանը տեսաուղերձում նշել է. «72 տարի առաջ այս օրն ընդունվեց Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան, որը միջազգային հանրությանը լիազորեց կանխել և պատժել այն, ինչ նախկինում եղել է «հանցագործություն առանց անվանման», և որը բնորոշվեց որպես գործողություններ՝ կատարված ազգային, էթնիկ, ցեղական կամ կրոնական որևէ խմբի, որպես այդպիսին, լրիվ կամ մասնակի ոչնչացման մտադրությամբ:
Ցեղասպանության մասին կոնվենցիան, որն ընդունվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղենշային փաստաթուղթ հանդիսացող Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրից մեկ օր առաջ, այսպիսով, դառնում է մարդու իրավունքների առաջին միջազգային համաձայնագիրը։
1998թ. ի վեր Հայաստանը Միավորված ազգերի կազմակերպության շրջանակներում հանդես է գալիս որպես միջազգային ջանքերի առաջամարտիկ՝ ամրագրելու Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի նշանակությունը, ինչպես նաև ստեղծելու կանխարգելման համար ամուր հիմքեր:
2015թ. ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեան միաձայն ընդունեց Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևը, որով դեկտեմբերի 9-ը հռչակվեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր։
Դեկտեմբերի 9-ի՝ միջազգային օրվա սահմանումն ու կանոնավոր հիշատակումը գալիս է համալրելու Հայաստանի շարունակական ջանքերը՝ ուղղված ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային հանրության միասնական գործողությունների խթանմանը։
Այսօր ես՝ որպես արտաքին գործերի նախարար, պատիվ ունեմ վերահաստատելու Հայաստանի հաստատակամ վճռականությունը` շարունակելու աջակցել ցեղասպանության կանխարգելման և մարդու իրավունքների խթանման ու պաշտպանության միմյանց փոխլրացնող օրակարգերը։
Որպես ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ՝ Հայաստանը հայտարարել է իր հաստատակամ հանձնառությունը՝ կանխելու ինքնությամբ պայմանավորված և ատելության հողի վրա իրականացվող հանցագործությունները։ Մենք բոլորս քաջատեղյակ ենք, որ այդ ծանրագույն հանցագործությանը՝ ցեղասպանությանը, նախորդում են խտրականությունը, օտարումը, անհանդուրժողականությունը, մարդու իրավունքների և ազատությունների շարունակական խախտումը, էթնիկ և կրոնական հողի վրա ատելության հրահրումը։
Վաղ նախազգուշացման նշանների, ինչպիսիք են, օրինակ, ատելության խոսքի դրսևորումները և նման հռետորաբանության տարածումը զանգվածային լրատվամիջոցների կողմից, ժամանակին հայտնաբերման կարևորության բացակայությունը, ինչպես նաև հաճախ քաղաքական դրդապատճառներից ելնելով դրանք պատշաճ կերպով և ժամականին հասցեագրելու դժկամությունը սահմանափակել են կանխարգելիչ քայլ ձեռնարկելու և ատելություն ու անհանդուրժողականություն սերմանելուն համաչափ պատասխան տալու միասնական կարողությունը։
2020թ. պատմության մեջ կմնա որպես լուրջ դժվարությունների և վայրիվերումների տարի։ Այն հատկապես մարտահրավերներով լի էր Հայաստանի և ամբողջ աշխարհի հայերի համար։ Քանի դեռ աշխարհը կենտրոնացած էր Covid-19 համավարակի դեմ պայքարի վրա, Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ու վարձկանների անմիջական մասնակցությամբ, լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեց Արցախի դեմ՝ ակնհայտ ցեղասպան նկրտումներով: Պետական այն քաղաքականությունը, որն ուղղված է անցյալի ոճրագործությունների զոհերի հիշատակը նվաստացնելուն և վիրավորելուն, հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացումն արդարացնելու նպատակով խեղված պատմական փաստեր ստեղծելուն, հրահրում է ազգամիջյան լարվածություն և խարխլում հաշտեցման հեռանկարները:
Սիրելի ընկերներ,
Այսօր, առավել քան երբևէ, մենք ունենք ողջ միջազգային հանրության իրական հանձնառության և միասնության կարիքը՝ զարգացնելու ռիսկերի գնահատման և վաղ նախազգուշացման մեխանիզմների հզոր և արդյունավետ համակարգ: Մենք պետք է խթանենք կրթությունը մարդու իրավունքների ոլորտում, հանդուրժողականությունը և խաղաղ գոյակցման մշակույթը: Այստեղ ես կցանկանայի ընդգծել զանգվածային լրատվության միջոցների և հաղորդակցության ոլորտի աշխատակիցների դերը. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ժամանակակից աշխարհում նրանց ազդեցությունն ու պատասխանատվությունը ավելի մեծ կարևորություն են ձեռք բերում: Վերջիններս կանգնած են մարդկության դեմ հանցագործությունների բացահայտման և կանխարգելման վաղ նախազգուշացման մեխանիզմների հիմքում։ 2020թ․ հունիսին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից Ցեղասպանության կանխարգելման մասին ընդունված բանաձևում ընդգծված է, որ «... անկաշկանդ գործելուունակ ազատ, բազմազան և անկախ լրատվամիջոցները նշանակալիորեն կնվազեցնեն ցեղասպանության վտանգը»։
Սա ճակատագրական պահ է բոլորիս համար, ժամանակն է լիարժեքորեն ստանձնել կանխարգելելու և պաշտպանելու պատասխանատվությունը, ժամանակն է գործել։ Այս տարին ցույց տվեց, թե որքան փխրուն և վտանգված է մարդկային կյանքը, մարդկային ինքնությունը, մարդկային ժառանգությունը։
Մենք երախտապարտ ենք ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ կանխարգելման օրակարգը մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու և վաղ նախազգուշացման ու վաղ գործողությունների կարևորագույն գործառույթներին աջակցելու, այդ թվում՝ ազգային և գլոբալ մակարդակներում ատելության խոսքի դեմ պայքարի հանձնառության համար:
Ես ցանկանում եմ ողջունել տիկին Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուին՝ Գլխավոր քարտուղարի՝ Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականի իր նոր պաշտոնում և շնորհակալություն հայտնել նրան և նրան նախորդողին՝ ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգն առաջ մղելու գործում ցուցաբերած հետևողականության համար:
Ես նաև ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Գլոբալ հաղորդակցության հարցերով Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ տիկին Մելիսա Ֆլեմինգին՝ ոճրագործությունների կանխարգելման և հիշատակման կարևորության մասին իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված ջանքերին աջակցելու և դրանցում ունեցած անմիջական մասնակցության համար:
Եվ վերջում ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Նյու Յորքում մեր մշտական ներկայացուցչությանը հումանիստների բացառիկ հարթակ գումարելու համար, ինչը մաս է կազմում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա ամենամյա ոգեկոչման»:

Баку начал военные действия против Арцаха с явным стремлением к геноциду. глава МИД Армении
Пока мир был сосредоточен на борьбе с пандемией Covid-19, Азербайджан при непосредственном участии Турции и иностранных боевиков-террористов и наемников с Ближнего Востока начал крупномасштабное военное наступление против Нагорного Карабаха с явным намерением геноцида. Проводимая государством политика очернения и оскорбления жертв прошлых злодеяний и создание фальшивых исторических фактов, призванных оправдать преднамеренное разрушение армянского культурного наследия в регионе, разжигают межэтническую напряженность и подрывают перспективы примирения. Об этом заявил глава МИД Армении Ара Айвазян на онлайн-мероприятии под названием «Роль средств массовой информации в деле в предупреждении геноцида: перспективы и опасность цифровой эпохи».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своем видеопослании Ара Айвазян отметил:
«Сегодня исполняется 72 года с момента принятия Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, которая наделила международное сообщество правовой базой для предотвращения и наказания того, что раньше считалось «преступлением без имени», и стало кодифицироваться как действия, совершенные с намерением полностью или частично уничтожить национальную, этническую, расовую или религиозную группу.
Конвенция о геноциде, принятая за день до ориентирного документа по правам человека - Всеобщей декларации прав человека, представляет собой первое международное соглашение по правам человека.
С 1998 года Армения является пионером международных усилий в рамках Организации Объединенных Наций по укреплению значимости Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, а также по созданию прочной основы для предотвращения.
В 2015 году Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла инициированную Арменией резолюцию, провозгласившую 9 декабря Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
Установление и регулярное празднование Международного дня 9 декабря дополняет постоянные усилия Армении по содействию консолидированным международным действиям против преступления геноцида.
Сегодня для меня большая честь подтвердить в качестве министра иностранных дел твердую решимость Армении продолжать поддерживать взаимоусиливающие программы предотвращения геноцида и поощрения и защиты прав человека.
Как член Совета ООН по правам человека Армения заявила о своей твердой приверженности предотвращению преступлений на почве ненависти. Все мы хорошо знаем, что геноциду, этому крайне тяжкому преступлению, предшествуют дискриминация, изоляция, нетерпимость, постоянное нарушение прав и свобод человека, разжигание ненависти на этнической и религиозной почве.
Частое непонимание важности своевременного выявления ранних признаков, таких как проявления языка вражды и подстрекательской риторики, усиленные современными средствами массовой информации, а также часто политически мотивированное нежелание своевременно и надлежащим образом реагировать на них ограничивают коллективные возможности предпринять своевременные действия и адекватно отреагировать на пропаганду и культивирование ненависти и нетерпимости.
2020 год войдет в историю как год серьезных сложностей и уязвимостей. Он был особенно сложным для Армении и армян во всем мире. Пока мир был сосредоточен на борьбе с пандемией Covid-19, Азербайджан при непосредственном участии Турции и иностранных боевиков-террористов и наемников с Ближнего Востока начал крупномасштабное военное наступление против Нагорного Карабаха с явным намерением геноцида. Проводимая государством политика очернения и оскорбления жертв прошлых злодеяний и создание фальшивых исторических фактов, призванных оправдать преднамеренное разрушение армянского культурного наследия в регионе, разжигают межэтническую напряженность и подрывают перспективы примирения.
Сегодня, более чем когда-либо, нам необходимы искренняя приверженность и единство всего международного сообщества для разработки прочной и эффективной системы оценки рисков и механизмов раннего предупреждения. Нам необходимо продвигать образование в области прав человека, терпимости и культуры мирного сосуществования. Здесь я хотел бы подчеркнуть роль работников СМИ и коммуникаций: их влияние и ответственность становятся все более значительными в современном мире информационных технологий. Они лежат в основе механизмов раннего предупреждения для выявления и предотвращения преступлений против человечности. В резолюции о предотвращении геноцида, принятой Советом ООН по правам человека в июне 2020 года, подчеркивается, что «… свободные, разнообразные и независимые средства массовой информации, способные работать свободно, значительно снизили бы риск геноцида».
Это роковое для всех нас время, время полностью взять на себя ответственность за предотвращение и защиту, время действовать. Этот год показал, насколько хрупки и подвергаются опасности человеческая жизнь, человеческая идентичность, человеческое наследие.
Мы благодарны генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу за его приверженность и внимание к повестке дня предотвращения и за поддержку важнейших функций раннего предупреждения и ранних действий, включая приверженность борьбе с разжиганием ненависти на национальном и глобальном уровнях.
Я хочу поприветствовать г-жу Алису Вайриму Ндериту в связи с назначением на должность специального советника генерального секретаря по предупреждению геноцида и поблагодарить ее и ее предшественников за последовательные действия по продвижению повестки дня предотвращения.
Я также благодарю заместителя генерального секретаря по глобальным коммуникациям г-жу Мелиссу Флеминг за ее участие и поддержку усилий, направленных на повышение осведомленности о важности сохранения памяти и предотвращения злодеяний.
Наконец, я хочу поблагодарить наше Постоянное представительство в Нью-Йорке за собрание исключительной группы гуманитариев в рамках ежегодного празднования Дня памяти и достоинства жертв преступления геноцида и Международного дня прав человека».