Հայաստանի 2021-ի տնտեսական աճի կանխատեսումը վերանայվել է. սպասվում է 3.2 տոկոս աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2021թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծում վերանայվել է տնտեսական աճի կանխատեսումը՝ նախապես կանխատեսված 4.8 տոկոսի փոխարեն նախանշելով 3.2 տոկոս տնտեսական աճ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասինօրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Մենք վերանայել ենք տնտեսական աճի կանխատեսումը: Այն կանխատեսվում է 3.2 տոկոսի չափ»,-ասաց նախարարը:
Ջանջուղազյանը նշեց նաև ՝ այնպես չէ, որ այդ 3.2 տոկոսը ամենահեշտ սպասվող կամ որևէ ջանք չպահանջող տնտեսական արդյունքն է, այն ենթադրում է քրտնաջան աշխատանք: Վերանայվել է նաև ՀՆԱ-ի անվանական մեծությունը: Դա իր ազդեցությունն է ունեցել նաև բյուջեի ցուցանիշների վրա՝ եկամուտների, մասնավորապես հարկային եկամուտների վրա, բյուջեի պակասուրդի վրա: «Մենք 2021-ին վերաբերվում ենք հարկաբյուջետային կանոնների տեսակետից որպես բացառիկ այն իմաստով, որ հայտնի չէ, թե երբ է մեկնարկելու տնտեսության վերականգնումը և ինչքան է տևելու: Հետևաբար հարկաբյուջետային քաղաքականությունը նախագծվել է այն տրամաբանությամբ, ինչը պահանջում են հարկաբյուջետային կանոնները: Այսինքն ՝մենք ունենալու ենք ավելի մեծ պակասուրդ՝ 5.3 տոկոս՝ համախառն ներքին արդյունքի, քան կունենայինք այլ հավասար պայմաններում»,-ասաց նախարարը:
Նա ակնհայտ համարեց, որ այս տարի 7 տոկոսը գերազանցող պակասուրդ է սպասվում: «Ենթադրվում է, որ մյուս տարի կունենանք սահուն հարկաբյուջետային կոնսոլիդացիա ենթադրող հարկաբյուջետային քաղաքականություն և դեֆիցիտի 5.3 տոկոս մակարդակ»,-նշեց Ջանջուղազյանը:
Ծախսերը սկզբնական ներկայացված նախագծի համեմատությամբ փոխվել են փոքր-ինչ, 1 տրլն 843 մլրդ դրամի փոխարեն այն կազմում է 1 տրլն 850 մլրդ դրամ: Հիմնական մասը բացատրվում է փոխարժեքի հաշվարկային մեծության փոփոխությամբ և պարտքի ներգրավման ծավալի մեծացմանը զուգընթաց պարտքի սպասարկման համար անհրաժեշտ միջոցներ նախատեսելու հանգամանքով:
Հոկտեմբերի 11-ին ԱԺ-ում ներկայացված Հայաստանում 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծով տնտեսական աճը գնահատվում էր 4.8 տոկոս:

YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The economic growth forecast in Armenia’s 2021 draft state budget has been revised: accordingly, 3.2% economic growth is forecast instead of the predicted 4.8%, Minister of Finance Atom Janjughazyan said at the parliamentary debate of the 2021 draft state budget.
“We have revised the economic growth forecast. It is forecast to be 3.2%”, he said, adding that this figure also requires efforts and hard work. The nominal value of the GDP has also been revised. It also had an effect on the budget figures, such as on incomes, in particular, tax incomes, budget deficit. “We treat 2021 as exceptional from the perspective of fiscal rules in a sense that it’s not known yet when the economy’s restoration will start and how long it will last. Therefore, the fiscal policy has been developed based on the logic which the fiscal rules require. In other words, we will have larger deficit – 5.3% of the gross domestic product, than we would have in other equal conditions”, the minister said.
He stated that this year the deficit is expected to surpass 7%. “It’s supposed that next year we will have a fiscal policy supposing fiscal consolidation and 5.3% deficit”, the finance minister noted.
The expenditures have also changed a little compared to the initial draft: they are comprising 1 trillion 850 billion drams compared to the planned 1 trillion 843 billion drams.