Հայաստանի 2021-ի տնտեսական աճի կանխատեսումը վերանայվել է. սպասվում է 3.2 տոկոս աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2021թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծում վերանայվել է տնտեսական աճի կանխատեսումը՝ նախապես կանխատեսված 4.8 տոկոսի փոխարեն նախանշելով 3.2 տոկոս տնտեսական աճ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասինօրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Մենք վերանայել ենք տնտեսական աճի կանխատեսումը: Այն կանխատեսվում է 3.2 տոկոսի չափ»,-ասաց նախարարը:
Ջանջուղազյանը նշեց նաև ՝ այնպես չէ, որ այդ 3.2 տոկոսը ամենահեշտ սպասվող կամ որևէ ջանք չպահանջող տնտեսական արդյունքն է, այն ենթադրում է քրտնաջան աշխատանք: Վերանայվել է նաև ՀՆԱ-ի անվանական մեծությունը: Դա իր ազդեցությունն է ունեցել նաև բյուջեի ցուցանիշների վրա՝ եկամուտների, մասնավորապես հարկային եկամուտների վրա, բյուջեի պակասուրդի վրա: «Մենք 2021-ին վերաբերվում ենք հարկաբյուջետային կանոնների տեսակետից որպես բացառիկ այն իմաստով, որ հայտնի չէ, թե երբ է մեկնարկելու տնտեսության վերականգնումը և ինչքան է տևելու: Հետևաբար հարկաբյուջետային քաղաքականությունը նախագծվել է այն տրամաբանությամբ, ինչը պահանջում են հարկաբյուջետային կանոնները: Այսինքն ՝մենք ունենալու ենք ավելի մեծ պակասուրդ՝ 5.3 տոկոս՝ համախառն ներքին արդյունքի, քան կունենայինք այլ հավասար պայմաններում»,-ասաց նախարարը:
Նա ակնհայտ համարեց, որ այս տարի 7 տոկոսը գերազանցող պակասուրդ է սպասվում: «Ենթադրվում է, որ մյուս տարի կունենանք սահուն հարկաբյուջետային կոնսոլիդացիա ենթադրող հարկաբյուջետային քաղաքականություն և դեֆիցիտի 5.3 տոկոս մակարդակ»,-նշեց Ջանջուղազյանը:
Ծախսերը սկզբնական ներկայացված նախագծի համեմատությամբ փոխվել են փոքր-ինչ, 1 տրլն 843 մլրդ դրամի փոխարեն այն կազմում է 1 տրլն 850 մլրդ դրամ: Հիմնական մասը բացատրվում է փոխարժեքի հաշվարկային մեծության փոփոխությամբ և պարտքի ներգրավման ծավալի մեծացմանը զուգընթաց պարտքի սպասարկման համար անհրաժեշտ միջոցներ նախատեսելու հանգամանքով:
Հոկտեմբերի 11-ին ԱԺ-ում ներկայացված Հայաստանում 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծով տնտեսական աճը գնահատվում էր 4.8 տոկոս:

Прогноз экономического роста Армении на 2021 год пересмотрен: ожидается рост в 3,2%
В Проект Закона о государственном бюджете Армении в 2021 году изменен прогноз экономического роста - 3,2% вместо ранее прогнозируемых 4,8%. Как сообщает Арменпресс, об этом министр финансов Атом Джанджугазян заявил в ходе обсуждения в Национальном собрании законопроекта о государственном бюджете Армении на 2021 год.
“Мы пересмотрели наш прогноз экономического роста. Он прогнозируется на уровне 3,2%”, - сказал министр.
Джанджугазян также отметил, что 3,2% - это не самый легкий ожидаемый и легкий экономический результат, это предполагает упорный труд. Номинальная стоимость ВВП также была пересмотрена. Это повлияло и на показатели бюджета, доходы, особенно налоговые поступления, и дефицит бюджета. “С точки зрения фискальных правил 2021 год мы рассматриваем как уникальный в том смысле, что неизвестно, когда начнется восстановление экономики и как долго оно продлится. Следовательно, фискальная политика строится в соответствии с логикой, требуемой фискальными правилами. Другими словами, у нас будет больший дефицит в 5,3% валового внутреннего продукта, чем при других равных условиях”, - сказал министр.
Он посчитал очевидным, что в этом году ожидается дефицит более 7%. “Предполагается, что в следующем году у нас будет фискальная политика, предполагающая плавную фискальную консолидацию - уровень дефицита в 5,3%”, - сказал Джанджугазян.
По сравнению с первоначальным проектом расходы немного изменились, вместо 1 трлн 843 млрд драмов это 1 трлн 850 млрд драмов. Основная часть объясняется изменением расчетного размера обменного курса, тем, что наряду с увеличением объема привлечения долга предоставляются необходимые средства и для обслуживания долга.
Согласно проекту государственного бюджета Армении на 2021 год, представленному в Национальное собрание 11 октября, экономический рост оценивался в 4,8%.