ՌԴ նախագահը Փաշինյանի կողմից խիզախ քայլ է համարում եռակողմ պայմանավորվածության ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից խիզախություն է համարում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածության ստորագրումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Պուտինն ասաց դեկտեմբերի 2-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի առցանց նստաշրջանի ընթացքում:
«Հայաստանը, հայ ժողովուրդը ապրում էին իրենց պատմության դժվարին ժամանակներից մեկը և Հայաստանի ղեկավարությունը, կառավարության ղեկավար-վարչապետը ստիպված էին կայացնել շատ դժվար, բայց անհրաժեշտ որոշում հայ ժողովրդի համար: Պետք է ասեմ, որ այդ որոշումներն, իհարկե, ցավոտ էին, բայց անհրաժեշտ ու մեծ անձնական խիզախություն էին պահանջում վարչապետից: Դա ակնհայտ է: Նա այդ պատասխանատվությունն իր վրա վերցրեց»,- ասաց Պուտինը:
ՌԴ նախագահը նշեց, որ հիմա անհրաժեշտ է աջակցել անձամբ վարչապետին և նրա թիմին, որպեսզի ապահովվի երկրում խաղաղ կյանքը, կատարվեն բոլոր պայմանավորվածությունները ու աջակցություն ստանան անձինք, որոնք հայտնվել են կյանքի դժվարին պայմաններում:
Նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հետ կապված: Պատերազմը դադարեցվել է նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 01:00-ից, ռուս խաղաղապահները մուտք են գործել Լեռնային Ղարաբաղ:

Putin praises “courageous” Pashinyan for “difficult but necessary” decision to sign armistice
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. President of Russia Vladimir Putin praised Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan for what he called “courage” in signing the Karabakh armistice that ended the war.
“Armenia, the Armenian people were living through one of the most difficult times in their history and the Armenian leadership, the Prime Minister had to make a very difficult but necessary decision for the Armenian people,” Putin said in an online meeting with leaders of CSTO-member countries.
“I have to say, this decision was certainly painful, but necessary and required great courage from the prime minister. This is obvious. He took that responsibility on himself,” Putin said.
President Putin said that now it is necessary to support personally the Armenian Prime Minister and his team in order to ensure peaceful life inside the country, and for all agreements to be implemented, and that people affected by the war receive assistance.
The Karabakh armistice – officially known as the November 10 Statement byPresident oftheRepublic ofAzerbaijan, Prime Minister oftheRepublic ofArmenia andPresident oftheRussian Federation, brought an end to the 44 days of war in Nagorno Karabakh.