ՌԴ նախագահը Փաշինյանի կողմից խիզախ քայլ է համարում եռակողմ պայմանավորվածության ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից խիզախություն է համարում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածության ստորագրումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Պուտինն ասաց դեկտեմբերի 2-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի առցանց նստաշրջանի ընթացքում:
«Հայաստանը, հայ ժողովուրդը ապրում էին իրենց պատմության դժվարին ժամանակներից մեկը և Հայաստանի ղեկավարությունը, կառավարության ղեկավար-վարչապետը ստիպված էին կայացնել շատ դժվար, բայց անհրաժեշտ որոշում հայ ժողովրդի համար: Պետք է ասեմ, որ այդ որոշումներն, իհարկե, ցավոտ էին, բայց անհրաժեշտ ու մեծ անձնական խիզախություն էին պահանջում վարչապետից: Դա ակնհայտ է: Նա այդ պատասխանատվությունն իր վրա վերցրեց»,- ասաց Պուտինը:
ՌԴ նախագահը նշեց, որ հիմա անհրաժեշտ է աջակցել անձամբ վարչապետին և նրա թիմին, որպեսզի ապահովվի երկրում խաղաղ կյանքը, կատարվեն բոլոր պայմանավորվածությունները ու աջակցություն ստանան անձինք, որոնք հայտնվել են կյանքի դժվարին պայմաններում:
Նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հետ կապված: Պատերազմը դադարեցվել է նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 01:00-ից, ռուս խաղաղապահները մուտք են գործել Լեռնային Ղարաբաղ:

Президент РФ подписание трехстороннего заявления считает смелым шагом Пашиняна
Президент Российской Федерации Владимир Путин подписание трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху считает мужественным шагом премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна. Как сообщает Арменпресс, Путин заявил об этом 2 декабря во время онлайн заседания руководителей стран Организации Договора о коллективной безопасности.
“Армения и армянский народ переживали один из самых сложных периодов в своей истории. Руководству Армении, премьер-министру, пришлось принять очень трудное, но необходимое для армянского народа решение. Должен сказать, что это решение было, конечно, болезненным, оно требовало от премьер-министра необходимого и большого личного мужества. Это очевидно. Он взял на себя эту ответственность”, - сказал Путин.
Президент России отметил, что теперь необходимо поддержать лично премьер-министра и его команду, чтобы обеспечить мирную жизнь в стране, выполнить все договоренности и содействовать людям, оказавшимся в тяжелых жизненных условиях.
9 ноября президент РФ Владимир Путин, премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместное заявление о прекращении военных действий в Нагорном Карабахе. Война была прекращена в 01:00 10 ноября. В Нагорный Карабах вошли российские миротворцы.