Ֆրանսիան հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության կայուն կարգավորմանը հասնելու ջանքերին. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հանրապետությունը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, շարունակելու է հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կայուն կարգավորմանը հասնելու ջանքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է Ֆրանսիայի արտգործնախարարության հայտարարությունում, որում անդրադարձ է կատարվել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախագծի ընդունմանը:
«Ֆրանսիան չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ` մեր պարտականությունն է աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համաձայնեցված լուծման ուղղությամբ, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի հարցի շուրջ, և այդ բանակցությունների ելքը չի կարելի նախապես և միակողմանիորեն որոշել»,- ասված է հայտարարությունում:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նշում է, որ այսօր իր առաջնային խնդիրը պետք է լինի հակամարտության հետևանքով տեղահանված անձանց անվտանգ վերադարձի ապահովումը։
«Ֆրանսիան նախկինի պես հավատարիմ է հակամարտության կայուն կարգավորման հասնելուն՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի ժողովուրդների անվտանգության և արժանապատվության հարգման պահանջները։ Ֆրանսիան այսուհետ ևս կանի հնարավորը Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայունացման համար»,- նշել է ԱԳՆ-ն:
Նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատն ընդունեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախագիծը: Սենատի նիստի ընթացքում պատգամավորները կառավարությանը կոչ արեցին գործել, կանգնել հայ ժողովրդի կողքին ու ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը: Բանաձևը ներկայացրել էին սենատորներ Բրունո Ռետայոն, Պատրիկոի Մաննեն, Էրվե Մարսելը, Ալիան Աղասսին և Գիլյոմ Գոնտարդը:

France committed to efforts on achieving stable settlement of NK conflict – foreign ministry
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. France, as an OSCE Minsk Group Co-Chair, remains committed to the efforts aimed at achieving a lasting settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the French foreign ministry said in a statement, commenting on the adoption of the resolution by the French Senate on the necessity to recognize the Nagorno Karabakh Republic.
“France doesn’t recognize the Nagorno Karabakh Republic. As an OSCE Minsk Group Co-Chair our duty is to work on the agreed solution of the Nagorno Karabakh conflict, including over the future status of Nagorno Karabakh, and the outcome of these talks cannot be determined in advance and unilaterally”, the ministry said.
The French foreign minister said today its key task should be to ensure the safe return of displaced persons.
“Like in the past France is committed to reaching a stable settlement of the conflict, taking into account the demands of respecting the security and dignity of the peoples in the region. France will also do everything possible for the stabilization of the situation in the South Caucasus”, the statement says.
On November 25 the Senate of France has adopted a resolution on the necessity to recognize the Nagorno Karabakh Republic. The resolution was passed with 305 votes in favor, 1 against and 30 abstentions. During the Senate session the MPs called on the government to act, stand by the Armenian people and recognize the independence of Nagorno Karabakh.