ՄԻԵԴ-ը բավարարել է 17 հայ ռազմագերիների մասով Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցի կիրառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը բավարարել է պաշտպանների դիմումները և որոշել է կիրառել հրատապ միջոց։
Ինչպես տեղեկանցնում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը:
«Գերության մեջ հայտնված անձինք են Սամվել Ասատրյանը, Արսեն Կարապետյանը, Նորիկ Արաքելյանը, Գեղամ Էլիբեկյանը, Վահե Աբրահամյանը, Հովսեփ Սահակյանը, Սամվել Քաստակցյանը, Սամվել Կնազյանը, Էդիկ Տոնոյանը, Վալերի Հայրապետյանը, Հարություն Գևորգյանը, Արման Հարությունյանը, Միքայել Մարտիրոսյանը, Լյուդվիգ Մկրտչյանը, Պետրոս Ղազարյանը, Սարգիս Սողոմոնյանը և Խաչիկ Հակոբյանը»,- գրել է Զեյնալյանը:
Հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև՝ 27.11.2020թ:
Դատարանը որոշումները կայացրել է՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը Դատարանի սահմանված ժամկետում չի ներկայացրել հիմնավոր և արժանահավատ տեղեկություններ:

ЕСПЧ решил применить по отношению к Азербайджану срочные меры по вопросу 17 армянских военнопленных
По делу о защите прав военнопленных, оказавшихся в плену в ходе инициированной Азербайджаном широкомасштабной войны против Арцаха, Европейский суд удовлетворил заявления защитников и решил применить срочные меры.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал правозащитник Артак Зейналян.
“Попавшие в плен лица следующие военнослужащие: Самвел Асатрян, Арсен Карапетян, Норик Аракелян, Гегам Элибекян, Ваге Абрамян, Овсеп Саакян, Самвел Кастакцян, Самвел Князян, Эдик Тоноян, Валерий Айрапетян, Арутюн Геворгян, Арман Арутюнян, Микаел Мартиросян, Людвиг Мкртчян, Петрос Казарян, Саркис Согомонян и Хачик Акопян”, - написал Зейналян.
В Европейский суд по правам человека от имени членов семей армянских военнопленных были представлены заявления с требованием применения срочных мер по защите прав на жизнь и против нечеловеческого отношения к пленным.
Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана документированную информацию об их пленении, местонахождении, условиях содержания и медицинском обслуживании. Суд установил срок для предоставления требуемой информации до 27.11.2020 г.
Суд принял решение, основываясь на том, что правительство Азербайджана в установленные сроки не представило обоснованных и достоверных сведений.