Արցախցիների փաստաղթերի հարցերը կարգավորվում են պարզեցված կարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբը գործում է հոկտեմբերի 25-ից: Աշխատանքներում ներգրավված են Արցախի Հանրապետության տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև Արցախի նախագահի խորհրդականներ, պատգամավորներ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Արցախի Հանրապետության Աշխատանքի, սոցիալական և բնակարանային հարցերի նախարար, ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբի աշխատանքները համակարգող Միքայել Վիրաբյանը նշեց, որ օպերատիվ շտաբի հիմնական նպատակը ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված Արցախի քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական խնդիրների համակարգումն է:
«Այս ընթացքում օպերատիվ շտաբը կարողացել է համակարգել մի շարք խնդիրներ թե սոցիալական, թե առողջապահական, թե կրթական, թե իրավական ծառայությունների մատուցման հետ կապված: Գերակշռող հարցերը շատ են՝ կեցության խնդիր, սնունդ, տաք հագուստ, կենսաթոշակների վճարում և այլն: Օրվա կտրվածքով 300-ից ավելի արցախցիների հետ աշխատում ենք տեղում, զանգերի մասին էլ չխոսեմ»,- ասաց Միքայել Վիրաբյանը:
Այս օրերին արցախցիներից շատերը Հայաստանում են գտնվում առանց փաստաթղթերի: Միքայել Վիրաբյանը նշեց, որ Երևանի Վարդանանց, 16/1 հասցեում գտնվող գրասենյակում գործում են քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման, պետական ռեգիստրի բաժինները: Մասնագետները քաղաքացիներին տալիս են պարզաբանումներ և օգնում են փաստաղթեր կազմելու գործում: Միքայել Վիրաբյանը վստահեցրեց, որ արցախցիների փաստաղթերի հարցերը կարգավորում են պարզեցված կարգով:
Արդեն երկրորդ ամիսն է Հայաստանում արցախցիներին վճարվում են կենսաթոշակներն ու նպաստները: Ներկայում սկսված է նոյեմբեր ամսվա կեսնաթոշակների ու նպաստների վճարումը:

Вопросы, касающиеся документов арцахцев, решаются в упрощенном порядке
С 25 октября действует Оперативный штаб правительства Арцаха в Армении. К его работам привлечены руководители различных ведомств Республики Арцах, а также советники и заместители президента Арцаха.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» министр труда, социальных и жилищных вопросов Республики Арцах, координатор Оперативного штаба правительства Арцаха в Армении Микаел Вирабян отметил, что основной задачей оперативного штаба является координация социально-экономических проблем граждан Арцаха, перемещенных в Армению.
“В течение этого периода оперативный штаб смог согласовать ряд вопросов, связанных с предоставлением социальных, медицинских, образовательных и юридических услуг. Есть много вопросов: жилищные проблемы, питание, теплая одежда, выплата пенсий и т. д. За день на местах мы работаем с более чем 300 арцахцами, не говоря уже о звонках”, - сказал Микаел Вирабян.
В наши дни многие арцахцы оказались в Армении без документов. Микаел Вирабян отметил, что в офисе, расположенном на улице Вардананц 16/1 в Ереване, есть отделы записи актов гражданского состояния и государственного реестра. Специалисты проводят разъяснения и помогают гражданам в составлении документов. Микаел Вирабян заверил, что вопросы, касающиеся документов арцахцев, решаются в упрощенном порядке.
В Армении арцахцам уже второй месяц выплачиваются пенсии и пособия. Выплата пенсий и пособий за ноябрь уже началась.