Մեկ տարում ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը աճել է 3.2%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը 2020թ. հոկտեմբերին կազմել է 491.7 դրամ, ինչը 3.2%-ով բարձր է 2019թ. նույն ամսվա համապատասխան ցուցանիշից (476.3 դրամ):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, սպառողական և արտարժույթի շուկաներում 2020թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է գների և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի, համապատասխանաբար, 0.5% և 1.0% հավելաճ (ԱՄՆ դոլարն արժևորվել է):
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է սպառողական գների 1.0% նվազում և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 2.8% հավելաճ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում սպառողական գները և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքը նվազել են 1.6% և 1.7%-ով:

За год средний расчетный курс армянского драма к доллару США вырос на 3,2%
Средний курс армянского драма к доллару США в октябре 2020 года составил 491,7 драма, что на 3,2% выше соответствующего показателя того же месяца 2019 года (476.3 драма).
Как сообщили «Арменпресс» в Статистическом комитете Республики Армения, на потребительском и валютном рынке в октябре 2020 года по сравнению с сентябрем обменный курс армянского драма по отношению к доллару США вырос на 0,5% и 1,0% соответственно (доллар США укрепился).
В октябре текущего года по сравнению с декабрем 2019 года, потребительские цены в стране снизились на 1,0%. Курс армянского драма к доллару США вырос на 2,8%. В тот же период прошлого года потребительские цены и расчетный курс армянского драма к доллару США понизились на 1,6% и 1,7%.