Ադրբեջանի զինված ուժերը ՀՀ օդային տարածքում ռուսական ինքնաթիռ են խոցել. ԼՐԱՑՎՈՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է Հայաստանի տարածքում ռուսական ինքնաթիռի խոցման մասին լուրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Նշվում է, որ ռուսական Ми-24 ուղղաթիռը վթարվել է Հայաստանում՝ Երասխ բնասկավայրի մոտ, ուղղաթիռը ենթարկվել է շարժական զենիթահրթիռային համակարգի կրակային ազդեցության:
«Նոյեմբերի 9-ին ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի ավտոշարասյանն ուղեկցող Ми-24 ուղղաթիռը գետնից ենթարկվել է շարժական զենիթահրթիռային համակարգի կրակային ազդեցության Հայաստանի օդային տարածքում՝ Երասխ բնակավայրի մոտակայքում, Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության սահմանին մոտ: Խոցվելու հետևանքով ուղղաթիռը կորցրել է կառավարումը և ընկել է Հայաստանի տարածքում լեռնային տեղանքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի հրամանատարությունը ճշտում է, թե ով է կրակ արձակել ռուսական ուղղաթիռի ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԻՆ-ը հայտնում է, որ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով ըստ նախնական տվյալների կա 2 զոհ:
20:56.Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ հայկական կողմը ռուսական կողմին կտրամադրի անհրաժեշտ ողջ աջակցությունը ռուսական օդատիեզերական ուժերի ուղղաթիռի վթարի հանգամանքները պարզելու հարցում: Ստեփանյանի խոսքով՝ հայկական կողմը տեղեկատվական և փորձագիտական բոլոր ռեսուրսներով կհամագործակցի ողբերգության հանգամանքները պարզելու նպատակով:
21:20 -Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հայտնել է, որ ռուսական ուղղաթիռը խոցվել է Հայաստանի օդային տարածքում մարտական գործողությունների գոտուց դուրս:
21:28 - Ադրբեջանական կողմը խոստովանել է իր զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության օդային սուվերեն տարածքում ՀՀ դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնության օդատիեզերական ուժերի ուղղաթիռը խոցելու փաստը՝ նշելով, որ«այն պատահականության արդյունք է և ուղղված չէր ռուսական կողմի դեմ»: Ադրբեջանը ներողություն է խնդրել ռուսական կողմից ու հայտնել, թե պատրաստ է փոխհատուցում տրամադրել:

ВС Азербайджана сбили российский вертолет на территории Армении: ДОПОЛНЯЕТСЯ
Министерство обороны РФ подтвердило сообщение о крушении российского вертолета Ми-24 на территории Армении, передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости.
Инцидент произошел в понедельник около 18:30, когда вертолет сопровождал автоколонну 102-й российской военной базы неподалеку от границы с Азербайджаном.
"Ми-24 подвергся огневому воздействию с земли из ПЗРК. В результате попадания ракеты вертолет потерял управление и упал в горной местности на территории Армении", — говорится в сообщении.
В результате погибли два члена экипажа, один эвакуирован с травмами средней тяжести.
Командование 102-й российской военной базы проводит разбирательство, чтобы установить принадлежность стрелявших по вертолету.
20:56 - Пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян в беседе со Sputnik Армения отметила, что армянская сторона окажет всестороннюю поддержку российской стороне в деле выявления обстоятельств крушения вертолета российских ВКС. По словам Степанян, армянская сторона всеми информационными и экспертными ресурсами окажет содействие с целью выяснения всех обстоятельств трагедии.
21:20 - Официальный представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков сообщил, что российский Ми-24 был сбит в воздушном пространстве над территорией Армении вне зоны боевых действий.
21:28 - Азербайджанская сторона признала, что сбила российский вертолет Ми-24 на суверенной территории Республики Армения. Азербайджанская сторона сообщила, что инцидент “носит характер случайности и не был направлен против российской стороны”. Азербайджан принeс извинения российской стороне и выразил готовность выплатить компенсацию в связи со случившимся.