Ադրբեջանի թիրախավորված հարվածից Տիգրանակերտի հնագիտական ճամբարն էական վնասներ է կրել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի թիրախավորված հարվածի արդյունքում այս անգամ մեծ վնասներ է կրել Տիգրանակերտի հնագիտական ճամբարը, չորս տնակներից երկուսն ավերվել են, մյուսների դռները, պատուհանները դուրս են շպրտվել, գույքը փչացել է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Արցախի Տիգրանակերտի արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը:
Օրեր առաջ ինչ-որ մեկը տեսել էր հակառակորդի այս վայրագությունը, տեղեկացրել Պետրոսյանին: Հետո կամավորների խումբը, որը փորձում է Արցախի հուշարձանների վիճակն ուսումնասիրել, եթե հնարավոր է՝ նկարել, գնահատել, գնացել է, տեսել, որ արկն ընկել է բակում: «Հնագիտական հանգրվանում 4 տնակ կա, երկուսը լրիվ են ավերվել, մյուս երկուսի դռներն ու պատուհաններն են դուրս շպրտվել այդ ալիքից, պատերն այդ արկի բեկորներից լրիվ ծակոտվել են, գույքն ամբողջովին փչացել է»,-ասաց Պետրոսյանը:
Տնակները բավականին արժեքավոր են եղել, լավ հարմարեցված՝ օդորակիչով, մշտական ջրով և այլն: Պետրոսյանի խոսքով՝ իրենք միայն ամռանն են այնտեղ լինում: Նա կարծում է, որ հատուկ են խփել՝ երևի մտածելով, որ այնտեղ մարդիկ կլինեն: «Կողքին 18-րդ դարի ամրոցն է, որը թանգարանային շենք է: Դա ավելի լավ է երևում, քան մեր տնակները: Կարծում եմ, որ մտածել են, թե այնտեղ՝ տնակներում, կարող են մարդիկ լինեն: Նրանք գիտեին, որ դա Տիգրանակերտն է: Ադրբեջանական այդպիսի կայք չկա, որ տարիներ շարունակ չմեկնաբաներ մեր պեղումները, մեր նիստն ու կացը»,-ասաց Պետրոսյանն ու հավելեց՝ իհարկե գիտեն և միտումնավոր են անում:
Նրա կարծիքով՝ մշակութային ցեղասպանությունն Ադրբեջանը շատ լավ իրականացնում էր համեմատաբար խաղաղ պայմաններում, հիմա մշակութային սիմվոլներին այդքան մեծ ուշադրություն չի դարձնում, նրա նպատակը հայերին բնաջնջելն է, այդ տարածքը հայերից մաքրելը: «Իրենք այդքան քաղաքակրթական մակարդակ չունեն, որ առաջնային դարձնեն պայքարը մշակույթի դեմ: Բայց ինչ-որ ընկնում է իրենց ձեռքը, ավերում են»,-ասա նա ու նշեց, որ Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն ևս միտումնավոր էին հարվածել:

Азербайджанскими ВС нанесен большой ущерб археологическому лагерю Тигранакерта в Арцахе
В результате целенаправленных атак со стороны Азербайджана на этот раз был нанесен большой ущерб археологическому лагерю Тигранакерта, два из четырех коттеджей были разрушены, двери и окна остальных повреждены, а имущество испорчено. Об этом в беседе с Арменпресс сказал руководитель археологической экспедиции Тигранакерта Гамлет Петросян.
Несколько дней назад кто-то увидел это зверство врага и сообщил Петросяну. Затем группа волонтеров, пытаясь изучить состояние памятников в Арцахе, по возможности сфотографировать, оценить, и волонтеры увидели, что снаряд упал во дворе.
«На территории археологических раскопок есть 4 домика, два из них были полностью разрушены, двери и окна двух других были выбиты взрывной волной, стены полностью пробиты осколками этого снаряда, имущество полностью повреждено», - сказал Петросян.
Коттеджи были довольно дорогими, оборудованы кондиционерами, постоянной водой и т.д. По словам Петросяна, археологи там бывают только летом. Он считает, что по коттеджам специально ударили, думая, что там будут люди. «По соседству находится замок 18 века, в котором находится музей. Он виден лучше, чем наши домики. Думаю, они думали, что в них могут быть люди. Они знали, что это Тигранакерт. Нет ни одного азербайджанского сайта, который бы не комментировал наши раскопки, наши действия годами», - сказал Петросян, добавив, что, конечно, они знают и делают это специально.
По его мнению, Азербайджан очень хорошо совершал культурный геноцид в относительно мирных условиях, сейчас он не уделяет особого внимания культурным символам, его цель - истребить армян, очистить территорию от армян. «Если что-то попадет им в руки, они это уничтожат», - сказал Петросян, отметив, что удары по церкви Казанчецоц в Шуши тоже были преднамеренными.