Սահմանամերձ համայնքներին պետական աջակցության ծրագրի համար եկող տարի բյուջեից կհատկացվի 800 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը 2021-ի պետբյուջեից 800 մլն դրամ կհատկացնի սահմանամերձ համայնքներին պետական աջակցության ծրագրի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը:
Նախարարության հաջորդ տարվա ընդհանուր բյուջեն կազմում է 210.8 մլրդ դրամ, որից 37.3 մլրդ դրամը դեֆիցիտի ֆինանսավորմանն ուղղվող ծրագրերի գումարներն են: Աշխատանքի վարձատրության հոդվածով ծախսերը 1.3 մլրդ են, որը 2020-ի պետբյուջեի հաստատված գումարից 51.3 մլն դրամով պակաս է:
«Ունենք «Պետական աջակցություն սահմանամերձ համայնքներին» ծրագիր: Դա շուրջ 37 բնակավայրերի է վերաբերում: Այս տարի ևս, ինչպես նախորդ տարիներին, հատկացնում ենք 800 մլն դրամ»,- ասաց փոխնախարարը:
Միգրացիոն ոլորտի հետ կապված ծրագրերի համար կհտակացվի 2.3 մլրդ դրամ: Խոսքը վերաբերում է «Աջակցություն փախստականների ինտեգրմանը» ծրագրին, նաև փոքր միջոցառումների մի ամբողջ շարքի: Տերտերյանը մանրամասն ներկայացրեց նաև մնացած բոլոր ուղղությունները, ծրագրերը, որոնց ուղղվելու են բյուջեից հատկացված միջոցները:

На государственное содействие приграничным общинам в будущем году будет выделено 800 млн драмов
На программы государственного содействия приграничным общинам правительство Армении из госбюджета на 2021 год выделит 800 млн драмов. Как передает «Арменпресс», об этом на обсуждении проекта Закона “О государственном бюджете” на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. сказал замминистра территориального управления и инфраструктур Ваче Тертерян.
Общий бюджет министерства на следующий год составляет 210,8 млрд. драмов, из которых 37,3 млрд. драмов - суммы, предназначенные для программ, направляемых на финансирование дефицита. По статье оплаты труда расходы составляют 1,3 млрд драмов, что на 51,3 млн меньше утвержденной суммы госбюджета на 2020 год.
“У нас есть программа “Государственное содействие приграничным общинам”. Она относится к почти 37 населенным пунктам. В этом году, как и в предыдущие годы, мы выделим 800 миллионов драмов”, - представил замминистра.
На программы, связанные с миграционной сферой, будет направлено 2,3 млрд драмов. Это относится к Программе содействия интеграции беженцев, к серии небольших мероприятий. Тертерян также подробно представил все остальные направления, программы, на которые будут направлены средства, выделенные из бюджета.