Թրյուդոն և Մակրոնն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ճանապարհին երկխոսության և դիվանագիտության կարևորությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է Կանադայի վարչապետի մամուլի ծառայությունը, ԼՂ հիմնախնդրին երկու երկրների առաջնորդներն անդրադարձել են հեռախոսազրույցի ընթացքում:
«Վարչապետն ու նախագահը մտքեր են փոխանակել գլոբալ հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում առկա լարվածությունը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման որոնումներում երկխոսության և դիվանագիտության կարևորությունը: Երկու առաջնորդներն ընդգծել են իրենց հանձնառությունը միջազգային կազմակերպություններում, ինչպիսիք են ՆԱՏՕ-ն, G7-ը և G20-ը, համատեղ աշխատանքի շարունակմանը և ընդհանուր առաջնահերթությունների խթանմանը, ինչպիսիք են միջազգային խաղաղության և անվտանգության պաշտպանությունը և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը»,- ասված է հաղորդագրությունում:

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Prime Minister of Canada Justin Trudeau and President of France Emmanuel Macron highlighted the importance of the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict through dialogue and diplomacy during a telephone conversation, the Canadian PM’s Office said.
“The Prime Minister and the President exchanged views on global affairs, such as the current tension in the Eastern Mediterranean and the importance of dialogue and diplomacy in the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict. Both leaders highlighted their commitment to continue the joint work in international organizations, such as NATO, G7 and G20 and promote the common priorities such as the protection of international peace and security and fight against climate change”, the statement says.