Արծրուն Հովհաննիսյանը մանրամասներ ներկայացրեց հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի ոչնչացման աշխատանքների վերաբերյալ
![Արծրուն Հովհաննիսյանը մանրամասներ ներկայացրեց հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի ոչնչացման աշխատանքների վերաբերյալ](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2020/11/1034071.jpg)
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը մանրամասներ է ներկայացրել Շուշիի հարակից գյուղերի մոտակայքում և անտառներում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի ոչնչացման աշխատանքների վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդաշարի ընթացքում Արծրուն Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ նկատել է՝ ինչպես է Ադրբեջանի նախագահը ներկայացնում, թե իբր ադրբեջանական զորքերը հարձակվում են Շուշիի վրա:
«Այդպես նա կերակրում է սեփական հանրությանը, միջազգային հանրությունն է դա լսում: Բայց ես զարմացած եմ և այդպիսի պատերազմի ձև չգիտեմ, որ հարձակվողին փնտրես, գտնես, ոչնչացնես: Փաստացի ի՞նչ է նշանակում հարձակվում են, եթե մենք իրենց փնտրում ենք, գտնում ենք, օրինակ՝ 15-20 հոգանոց խմբերի, խփում ենք, իրենք փախչում են: Փախչում են այլ ուղղությամբ, մտնում են անտառներ, շրջանցում են մեկ այլ տեղից, որտեղ փորձում են գտնել դիմադրության թույլ տեղեր, գյուղեր գտնել, վնասել գյուղերը, դրոշներ դնել, նկարվել: Հետո մեր տղաները մոտենում են, նորից խփում են, իրենք փախչում են՝ տալով 1-2 զոհ կամ վիրավոր»,- մանրամասնեց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ Շուշիի ուղղությամբ ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի պայմանական հարձակումը այնքան էլ լավ չի ստացվում: Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ նոյեմբերի 5-ին ամբողջ օրվա ընթացքում փորձել են մագլցել ժայռերը, որպեսզի Շուշի մտնեն: «Մագլցողները փոքր խմբեր են, 5-10, առավելագույնը՝ 20 հոգանոց: Տղաները խփում են նրանց, հետո մոտենում են, տեսնում են բոլորի մոտ դրոշ կա: Պարզ է չէ՞, որ սիմվոլիկ մի բան են ուզում անել, նկարել, որ մեկը մտավ Շուշի դրոշ դրեց: Նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանում դրոշի օր է, հիմա ուզում են մի բան անել, ցույց տալ, որ վերցրեցին, վերջ, բայց չեն կարողանում: Ինչ-որ մի տեղ փորձում են ճանապարհը կտրել, խփում ենք, փախչում են»,- ասաց նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ այս իրավիճակը նրանց համար կարող էր բարենպաստ լինել մի դեպքում, եթե կարողանային Մարտունու ուղղությամբ ճեղքում իրականացնել: «Նախորդ 3-4 օրերին փորձեցին, չստացվեց դեպի Մարտունի դուրս գալ, որ կարողանան ամբողջ մայրուղիով վերահսկողություն սահմանել: Այդ դեպքում իրենց դիվերսիոն խմբերը կփրկվեին, այսինքն՝ կազատվեին առանձին կոտորվելու ճակատագրից: Հիմա չստացվեց, և իրենց առանձին խմբերի կոտորվելու ճակատագիրը շարունակվում է: Խնդիրը չեն լուծելու»,- նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Բերձորում տիրող իրավիճակին՝ Հովհաննիսյանը վստահեցրեց, որ քաղաքում ամեն ինչ նորմալ է, մարդիկ ապրում են իրենց սովորական կյանքով: Սակայն նա հավելեց, որ Լիսագոր գյուղի ուղղությամբ դեպի Շուշի խմբեր կան, որոնք նոյեմբերի 4-ի գործողության արդյունքում փախել մտել են անտառ: «Այսօր ամբողջ օրը ականանետերով, հրետանիով, մաքրող խմբերով փորձել ենք, գտել ենք, խփել ենք, նորից փախել են»,- ասաց նա:
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ այս պահին գնում է ոչ կոնվենցիոնալ պատերազմ, որի ընթացքում հակառակորդը կիրառում է դիվերսիոն խմբեր, վարձկաններ, որին զուգահեռ փորձում է կենտրոնական և հյուսիսային հատվածներում կոնվենցիոնալ պատերազմ վարել՝ կիրառելով զրահատեխնիկա, հրետանի, ավիացիա և այլն:
Անդրադառնալով հայկական զինված ուժերի առաջնահերթ խնդրին՝ Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ հայկական զինված ուժերը խնդիր ունեն բոլոր ուղղություններում պահել այն բարենպաստ բնագծերը, որպեսզի ռազմաճակատային բնագծի փոփոխություն չլինի, այդ ընթացքում գտնել և ոչնչացնել հակառակորդի դիվերսիոն խմբերին:

Artsrun Hovhannisyan presents details on the goals of Azerbaijani subversive groups
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. Representative of the MoD Armenia Artsrun Hovhannisyan presented details on the goals of the Azerbaijani subversive groups and the neutralization operations of the Defense Army of Artsakh. ARMENPRESS reports in an interview with ''Interview'' program on Public TV Artsrun Hovhannisyan underlined that he has noticed that Azerbaijani president Ilham Aliyev presents the subversive groups as Azerbaijani army attacking Shushi.
''He feeds his public with such news, also the international community listens to that. But I am surprised and don't know such a tactic of war. So what does it mean? How do they attack us if we search them, find for example a group f 15-20, kill some of them, the others escape? They run away in another direction, go to forests, bypass some places and emerge from some other places, trying to find weaker points, enter villages, damage them, hang flags and take photos. Then our soldiers again find them, again fire, they again run away, suffering some losses'', Hovhannisyan said.
According to him, the so-called attack of the Azerbaijani subversive groups in the direction of Shushi was not a success. Hovhannisyan said that on November 5 the Azerbaijanis tried to crawl the rocks of Shushi all day long, trying to enter the city. ‘’The crawlers were small groups of 5-10, maximum 20. Armenian soldiers killed them, then approached and saw that all of them had flags with them. It’s clear that they are trying to make some symbolic success, to shoot a video of someone of them entering the city and raising the flag. November 9 is the day of flag in Azerbaijan and now they are trying to do something, show that they took it, but they are unable to do that’’, Hovhannisyan said.
Artsrun Hovhannisyan said the Azerbaijani side could have benefitted from this situation if they had been able to break in the front line from Martuni direction. ''They tried to do it during the last 3-4 days trying to take control of the entire road. In that case their subversive groups would be able to survive, they would escape the fate of being killed in small groups. But they failed and their small subversive groups continue to be eliminated'', Hovhannisyan said.
Referring to the situation in Berdzor, Hovhannisyan asured that everything is normal in the city, people live their normal life. But he added that there are groups in the direction of Lisagor village on the way to Shushi, which fled to the forests following the November 4 operation. ''Today we found some of them, fired from mortars, artillery and cleaning groups hunted them, killed some of them, others again fled’’, he said.
According to Artsrun Hovhannisyan, at the moment a non-conventional war is going on, during which the Azerbaijani side uses subversive groups, mercenaries and a conventional war at the same time, using armored military equipment, artillery, aviation and so on.
Referring to the priority task for the Defense Army of Artsakh, Hovhannisyan emphasized that their priority task is to preserve the favorable positions and during that process find and neutralize the subversive groups.