ԱԺ աշխատակազմը պարգևատրման ֆոնդից շուրջ 252 մլն դրամ է տնտեսել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմն այս տարի որոշակի տնտեսումներ է արել, ունի շուրջ 252 մլն դրամ չօգտագործված գումար՝ համավարակով և ռազմական դրությամբ պայմանավորված՝ պատգամավորներին և աշխատակազմի աշատակիցներին պարգևատրումներ չտալու հաշվին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը:
«Իմ քայլից» Արտակ Մանուկյանը հետաքրքրվեց, թե որո՞նք են այն ծախսային հոդվածները, որոնցով 2020-ին տնտեսում կամ ավելի քիչ ծախս է իրականացվել:
Սիրականյանը հիշեցրեց, որ 2020-ի բյուջեում երկու անգամ տեղի է ունեցել խոշոր վերանայում: Առաջինը կապված է եղել համավարակի հետ, ինչի արդյունքում ԱԺ աշխատակազմը պահուստային ֆոնդ է վերաբաշխել 503 մլն դրամ: «Ամենամեծ մասնաբաժինը կրում է պարգևատրումներ, դրամական խրախուսումներ և հատոկ վճարներ հոդվածը: Գործուղումից է բավականին մեծ գումար վերադարձվել, ինչպես նաև այլ ծախսերից»,- ասաց նա:
Երկրորդ անգամ վերանայում է կատարվել՝ ռազմական դրությամբ պայմանավորված, 100 մլն 500 հազար դրամ գումար է ետ վերադարձվել պահուստային ֆոնդ: Սա տեղի է ունեցել շենքային պայմանների բարելավման հոդվածից և ԱԺ-ի դերի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների հոդվածից:
«2020 թվականի ընթացիկ կատարման մասով ունենք էլի տնտեսումներ, որոնք այս պահին չեն վերադարձվել պահուստային ֆոնդ: Ամենամեծը պարգևատրման ֆոնդն է: Այստեղ, օրինակ, ունենք շուրջ 252 մլն դրամ չօգտագործված գումար՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թե համավարակով, թե ռազմական դրությամբ պայմանավորված, ինչպես ԱԺ-ի աշխատակազմի աշխատակիցներին, այնպես էլ պատգամավորներին պարգևատրումներ չեն տրամադրվել»,- ասաց Սիրականյանը:

Коллектив аппарата НС сэкономил из премиального фонда около 252 млн драмов
ЕРЕВАН, 4 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Аппарат Национального Собрания РА в этом году сделал определенную экономию, осталось около 252 млн драмов неиспользованных денег из-за невыплаты премий депутатам и сотрудникам из-за пандемии.
Как сообщает "Арменпресс", на совместном заседании постоянных комиссий по государственно-правовым и финансово-кредитно-бюджетным вопросам НС об этом заявила заместитель руководителя аппарата Национального Собрания РА Лиля Сираканян во время обсуждения законопроекта о госбюджете.
Член фракции «Мой шага» Артак Манукян поинтересовался, по каким статьям расходов сэкономили или потратили меньше в 2020 году?
Сираканян напомнила, что бюджет на 2020 год подвергся двум серьезным изменениям. Первый был связан с эпидемией, в результате чего аппарат НС перераспределил в резервный фонд 503 млн драмов. «Наибольшую долю составляют статьи бонусов, денежного поощрения, специальных выплат. Много денег было возвращено из командировок, а также из других расходов», - сказала она.
Во второй раз проверка была произведена в связи с введением военного положения, в резервный фонд возвращено 100 миллионов 500 тысяч драмов. Это произошло из статьи об улучшении условий в здании и из статьи о мерах, направленных на повышение роли Национального Собрания.
«У нас есть дополнительные сбережения по текущим показателям 2020 года, которые на данный момент не возвращены в резервный фонд. Самый большой - это фонд вознаграждения. «Вот, например, у нас около 252 млн драмов неиспользованных денег, с учетом того, что из-за эпидемии и военного положения не были выданы премии ни аппарату НС, ни депутатам», - сказал Сираканян.