Իրանի ԱԳ փոխնախարարն անընդունելի է համարում հիվանդանոցի վրա հարձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին, որը Երևան է ժամանել ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ Իրանի նախաձեռնությունը ներկայացնելու նպատակով, համարում է, որ կարիք կա հնարավորինս արագ խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ որոշում կայացնելու, որպեսզի խաղաղության համար ճանապարհ բացվի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք Իրանի պետական ռադիոհեռուստաընկերության կայքից:
Նա նշել է, որ ցավալի է այն փաստը, որ զոհերի թիվն աճում է:
«Խաղաղ բնակչության դեմ հարձակումը միանշանակ դատապարտելի է և խաղաղ բնակիչների, այդ թվում նաև հիվանդանոցի դեմ իրականացված հարձակումն ու անմեղ մարդկանց զոհվելը միանշանակ անընդունելի են: Այդ իսկ պատճառով մենք հույս ունենք, որ խաղաղության հաստատման համար հնարավորինս արագ ճանապարհ կհարթվի: Երևանում իմ հանդիպումների առանցքում է այդ հարցը: Հույս ունենք, որ Իրանի ներկայացրած ծրագիրը կարող է հարթել այդ ճանապարհը»,- հայտնել է Արաղչին:
Սեյեդ Աբբաս Արաղչին մինչ Երևան ժամանելը, այցեր է ունեցել նաև Բաքու և Մոսկվա:
Հիվանդանոցը, որի մասին խոսում է Արաղչին, Ստեփանակերտի ծննդատունն է, որին հարվածել էր Ադրբեջանը հոկտեմբերի 28-ինավիացիայի միջոցով: Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում ԼՂ-ում և Հայաստանում մոտ 4 տասնյակ քաղաքացիական անձ է զոհվել:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Iranian Deputy Foreign Minister Abbas Araghchi, who is a special envoy of President Hassan Rouhani visiting Yerevan to present his government’s initiative for a resolution to the Nagorno Karabakh conflict, has said that there is a need for a speedy decision regarding the peace process in order to open a path towards peace, Pars Today reported.
He expressed regret over the growing number of victims in the conflict.
“The attack against the peaceful population is unequivocally condemnable, and the attack at peaceful residents, including at the hospital and the deaths of innocent people is definitely unacceptable,” he said, referring to the Azeri bombing of the maternity hospital of Stepanakert City.
"That is why we are hopeful that a path towards establishing peace will be opened as soon as possible. My meetings in Yerevan focus on this issue. We are hopeful that the plan presented by Iran could open that path,” Araghchi said.
Before visiting Armenia, Araghchi also traveled to Azerbaijan and Russia.
Nearly 40 civilians have been killed in the Azeri attacks on residential areas in Artsakh, as well as in Armenia since September 27.