Արցախի դեմ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից կռվում են Սիրիայից վարձկաններ․CIT-ի հետաքննական հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռազմական հակամարտությունների հետաքննությամբ զբաղվող Conflict Intelligence Team-ը հաստատել է Արցախի դեմ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից Սիրիայից վարձկանների օգտագործումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Conflict Intelligence Team-ը հետաքննական հոդված է հրապարակել և հերքել պաշտոնական Բաքվի և Անկարայի հայտարարությունները, թե, իբր, ԼՂ հակամարտության գոտում վարձկաններ չեն օգտագործվում։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սրման հենց սկզբից հաղորդագրություններ էին ստացվում Ադրբեջանի կողմից մարտերում սիրիացի վարձկանների մասնակցության մասին։ Ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես հերքել է վարձկանների ներկայությունը հակամարտության գոտում։ Օրինակ, այդ տեղեկությունը հերքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «France 24»-ին տված հարցազրույցում, ինչպես նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ խորհրդարանում ունեցած իր ելույթում։
Սակայն այդ մասին գրում էին ոչ միայն հայամետ փորձագետները, այլև Սիրիայի հակամարտությամբ զբաղվող անկախ փորձագետները և Սիրիայում բազմաթիվ արևմտյան ԶԼՄ-ների լրագրողները, և նույնիսկ պաշտոնապես հայտարարել են շատ երկրների իշխանությունները, այդ թվում ՝ անձամբ Ֆրանսիայի նախագահը»,- նշում է Conflict Intelligence Team-ը։
Conflict Intelligence Team-ը ներկայացրել է, թե ինչպես է սոցցանցերի օգտատերերին հաջողվել գտնել սիրիացի վարձկանների մասնակցությամբ տեսանյութերի նկարահանման վայրերը՝ հաստատելով, որ դրանք իսկապես նկարահանվել են ինչպես Ադրբեջանի իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում, այնպես էլ Արցախի Հանրապետության տարածքում, ուր կարողացել են թափանցել ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերը։
«Մասնավորապես, սիրիացիները ներկա են եղել ռազմաճակատի գծի հարավային մասում, որտեղ վերջին օրերին ծանր մարտեր էին ընթանում Հադրութ բնակավայրի համար։
Այսպիսով, բաց աղբյուրներից ստացված տվյալները հերքում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի իշխանությունների հայտարարությունները, թե սիրիացի վարձկանները չեն մասնակցում հակամարտությանը ։ Ընդ որում, հակամարտության ընթացքում ԶԼՄ-ներում հայտնվել է տեղեկատվություն, որը թույլ է տալիս ավելի շատ հասկանալ վարձկանների կազմի եւ պատրաստման, ինչպես նաեւ ժամանակագրության եւ նրանց արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտի մտցնելու նպատակների մասին:
Սիրիացիները, որոնք կռվում են Լեռնային Ղարաբաղում, ամբողջությամբ կամ գրեթե ամբողջությամբ հավաքագրվել են Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում։ Բացի տեղի բնակիչներից, այնտեղ բնակվում են բազմաթիվ փախստականներ (ավելի ճիշտ ՝ ներքին տեղահանված անձինք) երկրի այն շրջաններից, որոնք վերահսկվում են Դամասկոսի կողմից ։ Այդ տարածքներն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն վերահսկվում են թուրքական զորքերի կողմից, որոնք 2016 թվականից ընդլայնում են իրենց ներկայությունը Սիրիայի տարածքում, այդ թվում ՝ սիրիացիներից հավաքված խմբավորումների միջոցով»,- նշված է հոդվածում։
Conflict Intelligence Team-ը գրում է, որ թուրքական զորքերին հաջողվել է Սիրիայի մի մասը զերծ պահել Ասադի իշխանությունից, սակայն երկրի այդ մասը չի խուսափել սիրիական տնտեսական կոլապսից և համատարած գործազրկությունից, որոնք պայմանավորված են պատերազմով և ազգային արժույթի՝ վերջերս կրկնակի արժեզրկմամբ ։
«Սիրիայի հակամարտությունը հետազոտող Ելիզավետա Ցուրկովան պատմում է, որ հակամարտության 9 տարվա ընթացքում մեծացել է երիտասարդ սիրիացիների սերունդ, ովքեր չունեն գրեթե ոչ մի հմտություն, բացի մարտերում կռվելուց, և նույնիսկ դժվարությամբ են կարդում և գրում:
Ընդ որում, ինչպես գրում է The Guardian-ը, թուրքամետ խմբավորումների շարքային մարտիկները ամսական ստանում են 450-550 թուրքական լիրա (մոտ 70 դոլար), ինչը հազիվ է բավականացնում կյանքի համար։ Այս ամենը պարարտ հող է ստեղծում վարձկանների հավաքագրման համար, որոնք պատրաստ են փողի դիմաց պաշտպանել թուրքական շահերը Լիբիայում, իսկ այժմ՝ նաև Ադրբեջանում»,- նշված է հոդվածում։
Ըստ Conflict Intelligence Team-ի՝ դեռևս այս տարվա հուլիսին, երբ սկսվեցին բախումները հայ-արդբեջանական սահմանին, The Independent թերթին հայտնի էր դարձել Հարավային Կովկասի հակամարտության մեջ սիրիացիներին ներգրավելու պլանների մասին։
«Ինչպես գրում է Ցուրկովան, արդեն օգոստոսի սկզբին Աֆրինում սկսել են հայտնվել միջնորդներ, որոնք ավելի ուշ սկսել են զինյալների հավաքագրումը:
The Guardian-ի զրուցակիցները սեպտեմբերի 13-ին եւ 18-ին հայտնել են, թե երբ են պայմանագրեր կնքել, իսկ WSJ-ն էլ գրել է, որ նույն ամսվա կեսերին արդեն սկսվել է զինյալների տեղափոխումը: Վերջապես, սեպտեմբերի 23 -ին ՝ պատերազմի սկսվելուց չորս օր առաջ, SyriacPress անանուն աղբյուրը հայտնել է թուրքամետ խմբավորումներից մեկի անդամներին Ադրբեջան ուղարկելու մասին ՝ ներկայացնելով մանրամասներ, որոնք համընկել են արևմտյան մամուլում պատերազմի սկսվելուց հետո արդեն լույս տեսած հոդվածների հետ։ Այս և այլ տեղեկությունների համադրմամբ կարելի է վստահաբար եզրակացնել, որ ներկայիս ռազմական գործողությունները պլանավորվել են թուրք-ադրբեջանական կողմից նախապես, այլ ոչ թե հերթական պատահական սրացման հետևանք են»,- եզրափակում է Conflict Intelligence Team-ը։
CIT-ն ավելի վաղ զբաղվել է Արեւելյան Ուկրաինայի եւ Սիրիայի հակամարտությունում ռուս վարձկանների մասնակցության, ինչպես նաեւ աֆրիկյան երկրներում նրանց գործունեության հետաքննությամբ:
CIT-ի տվյալներն ու եզրակացություններն ավելի ուշ բազմիցս օգտագործել և հաստատել են Արևմուտքի երկրների պաշտոնական պետական կառույցները։

В войне против Арцаха на стороне Азербайджана сражаются наемники из Сирии: исследование CIT
Команда Conflict Intelligence Team, занимающаяся расследованием военных конфликтов, подтвердил использование Азербайджаном наемников из Сирии в войне против Арцаха. Как сообщает Арменпресс, Conflict Intelligence Team опубликовала статью, в которой опровергает заявления официальных Баку и Анкары о том, что в зоне нагорно-карабахского конфликта не используются наемники.
«Практически с самого начала обострения конфликта в Нагорном Карабахе стали поступать сообщения об участии «сирийских наёмников» в боях на стороне Азербайджана. Азербайджанская сторона официально отрицает присутствие наёмников в зоне конфликта: например, эту информацию отверг президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью France 24, а также президент Турции Реджеп Эрдоган в своём выступлении в парламенте.
Однако об этом писали не только проармянские аккаунты, но и независимые эксперты по сирийскому конфликту, и интервьюирующие источников в Сирии журналисты множества крупных западных СМИ, и даже официально заявляли власти многих стран, включая лично президента Франции», - отмечает Conflict Intelligence Team.
Conflict Intelligence Team представил, как за время конфликта в сети появилось несколько видео, зачастую выложенных самими предполагаемыми наёмниками. На видео слышна арабская речь, хотя сами бойцы одеты в форму Государственной пограничной службы Азербайджана без знаков различия и бронежилеты в другом камуфляже, используемые Сухопутными войсками страны.
Отмечается, что пользователям соцсетей удалось геолоцировать эти видео, подтвердив, что они сняты действительно как на территории, подконтрольной властям Азербайджана, так и на территории самопровозглашенной Нагорно-Карабахской Республики, которые были заняты азербайджанскими силами. В частности, сирийцы присутствуют в южной части линии фронта, где в последние дни шли тяжёлые бои за населенный пункт Гадрут.
«Таким образом, данные из открытых источников опровергают заявления властей Азербайджана и Турции, что сирийские наемники не участвуют в конфликте. При этом за время конфликта в СМИ появилась информация, которая позволяет больше понять о составе и подготовке наёмников, а также о хронологии и целях их ввода в зону азербайджанско-армянского конфликта.
Сирийцы, которые воюют в Нагорном Карабахе, полностью или практически полностью набраны на северо-западе Сирии. Помимо местных жителей, там проживает множество беженцев (точнее, внутренне перемещённых лиц) из районов страны, подконтрольных Дамаску. Эти территории полностью или частично контролируются турецкими войсками, которые расширяют своё присутствие на территории Сирии с 2016 года, в том числе с помощью группировок, набранных из сирийцев», - отмечается в статье.
Conflict Intelligence Team пишет, что турецким войскам удалось оградить часть Сирии от диктаторского режима Асада, однако эта часть страны не избежала общесирийского экономического коллапса и повальной безработицы, вызванных войной и недавней двукратной девальвацией национальной валюты.
«Исследовательница конфликта Елизавета Цуркова рассказывает, что за девять лет конфликта выросло поколение молодых сирийцев, которые не имеют практически никаких навыков, кроме боевых, и даже с трудом читают и пишут.
При этом, как пишет The Guardian, рядовые бойцы протурецких группировок получают 450—550 турецких лир (в районе $70) в месяц, чего едва хватает на жизнь. Всё это создает почву для набора наёмников, которые готовы за деньги защищать турецкие интересы в Ливии, а теперь и в Азербайджане», - отмечается в статье.
Conflict Intelligence Team сообщает, что ещё в этом июле, когда началось предыдущее обострение азербайджано-армянского конфликта (напомним также, что в конце июля — начале августа прошли совместные турецко-азербайджанские военные учения), газете The Independent стало известно о планах привлечь сирийцев к закавказскому конфликту.
«Как пишет Цуркова, уже в начале августа в Африне стали появляться посредники, позднее начавшие вербовку бойцов.
Собеседники The Guardian называли 13 и 18 сентября в качестве дат, когда они заключили контракты, а WSJ пишет, что в середине того же месяца уже началась переброска бойцов. Наконец, 23 сентября — за четыре дня до начала войны — малоизвестный анонимный ресурс SyriacPress сообщил об отправке членов одной из протурецких группировок в Азербайджан, приведя детали, которые совпали с вышедшими уже после начала войны статьями в западной прессе.
По совокупности этих и других признаков можно с уверенностью заключить, что нынешние военные действия готовились азербайджанско-турецкой стороной заранее, а не являются следствием очередного случайного обострения», - заключает Conflict Intelligence Team.