Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հոկտեմբերի 17-ին հեռախոսազրույց է անցկացրել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար ՋեյհունԲայրամովի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Լավրովն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների՝ հոկտեմբերի 1-ի համատեղ հայտարարության արդիականությունը:
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան պայմանավորվածության դրույթներին խիստ հետևելու անհրաժեշտությունը, որը նախատեսում է հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցում:
Վերահաստատվել է Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ու հիմնարար սկզբունքների հիման վրա խաղաղ կարգավորման շուտափույթ հասնելու նպատակով սուբստանտիվ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածության կարևորությունը:

Lavrov talks with Armenian, Azerbaijani FMs
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov held telephone conversation with Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Azerbaijan JeyhunBayramov, ARMENPRESS reports the Russian MFA informed.
Lavrov emphasized the relevance of the October 1 joint statement of the Russian, French and U.S. Presidents. During the conversation the necessity of the humanitarian ceasefire reached on October 10 between the Armenian, Russian and Azerbaijani foreign ministers was emphasized.
The importance of the agreement reached in Moscow under the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the start of substantive negotiations to reach a speedy peace settlement based on fundamental principles has been reaffirmed.