Հայ ժողովուրդը մեկ անելիք ունի՝ հասնել ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժողովուրդը մեկ անելիք ունի՝ համախմբել, կենտրոնացնել իր ողջ ներուժը, վճռական հարվածով կանգնեցնել հակառակորդին եւ հասնել անշրջելի հաղթանակի՝ այն է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերջնական լուծման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ժողովրդին հղած ուղերձում:
«Մեր հզոր նախնիների՝ Արտաշես Արքայի, Տիգրան Մեծի, Աշոտ Երկաթի, Արամ Մանուկյանի, Հովհաննես Բաղրամյանի, Մոնթե Մելքոնյանի, Վազգեն Սարգսյանի մեր մյուս նահատակների եւ հերոսների հոգիները, ոգին եւ ուժը մեզ հետ են այսօր: Այսօր հայությունը համախմբված է քան երբեւէ. հարյուր հազարավոր հայեր այս օրերին ֆինանսական, տնտեսական, լրատվական, քաղաքական աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանին եւ Արցախին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմն ունեցել է բազմաթիվ կորուստներ: «Այս պահին մեր զոհերի թիվը շատ մեծ է, եւ ես սգում եմ մեր քաջարի նահատակների համար, ովքեր իրենց կյանքով պաշտպանեցին հայրենիքը, սեփական ժողովրդի՝ ապրելու իրավունքը, պաշտպանեցին մեր ինքնությունը, արժանապատվությունն ու ապագան: Եվ ես խոնարհվում եմ մեր բոլոր զոհերի, նահատակների, նրանց ընտանիքների, նրանց ծնողների եւ հատկապես մայրերի առաջ եւ նրանց կորուստը համարում եմ իմ կորուստը, իմ անձնական կորուստը, իմ ընտանիքի կորուստը»,-նշեց վարչապետ Փաշինյանը՝ մեկ րոպե լռությամբ խոնարհվելով զոհերի հիշատակի առջև:
Նա նշել է, որ պատերազմի 18 օրվա ընթացքում հայկական հերոսական զորքերը հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններով որոշակի նահանջ են ունեցել: Վերջին օրերին հակառակորդը փոխել է իր մարտավարությունը՝ դիվերսիոն խմբերով փորձելով խառնաշփոթ սկսել թիկունքում: Այսուհանդերձ, Արցախի պաշտպանության բանակը ծանր մարտերով, մարդուժի եւ տեխնիկայի կորուստներ կրելով վերահսկողության տակ է պահում ընդհանուր վիճակը՝ հակառակորդին պատճառելով մեծաթիվ կորուստներ՝ մարդուժի և տեխնիկայի:
«Բայց բոլորս պետք է իմանանք, որ ստեղծվել է բավականին ծանր իրադրություն: Այս արձանագրումը, սակայն, չեմ անում հուսահատության կամ անելանելիության բերումով: Այս տեղեկությունները փոխանցում եմ, որովհետեւ պարտավորություն ունեմ ճշմարտության լեզվով խոսելու մեր ժողովրդի հետ՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որ սեփական ժողովրդից թաքցնում է հազարավոր զոհերը եւ մեր հաշվարկներով ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի զինտեխնիկայի կորուստը:
Բայց այսօրվա իմ ուղերձի հիմնական նպատակը մեր անելիքի ու ռազմավարության մասին խոսելն է եւ այդ անելիքի շուրջ մեր համազգային համախմբումը քաջալերելն է:
Եվ ուրեմն, անհրաժեշտ է արձանագրել, որ թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական դաշինքը հենց այնպես չի դադարեցնելու իր հարձակումը Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ:
Այս օրերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ջանքեր են գործադրել հրադադարի հաստատման հասնելու ուղղությամբ: Ընդունվել է երեք երկրների նախագահների, ԱԳ նախարարների հայտարարություն, հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի հայտարարությունը:
Ես ուզում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին շնորհակալություն հայտնել իրենց գործադրած ջանքերի համար:
Շնորհակալ եմ՝ ԱՄՆ վարչակազմին, այս ընթացքում գործադրած եւ հետագա բոլոր ջանքերի համար:
Շնորհակալ եմ Ֆրանսիային և նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ պատերազմի սանձազերծման հենց առաջին օրերից իրերն իրենց անունով կոչելու վճռականության եւ հետագա ջանքեր գործադրելու պատրաստակամության համար:
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որի հետ այս ընթացքում ինտենսիվ կապ ենք պահպանում: Այս օրերին Ռուսաստանը կարողացավ բարձր մակարդակով կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի եւ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի իր դերը, եւ համոզված եմ այս դերակատարումը կիրականացվի միանշանակ եւ աներկբա՝ հայ եւ ռուս ժողովուրդների բարեկամության լավագույն ավանդույթների համաձայն:
Եվ մենք՝ հավատարիմ լինելով Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորման տրամաբանությանը, ուզում եմ ընդգծել վերին աստիճանի կառուցողական ենք լինելու ներդրվող դիվանագիտական ջանքերը արդյունավետ դարձնելու համար:
Այս ջանքերը, սակայն, մինչեւ օրս բավարար չեն եղել թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական խմբավորմանը սանձելու համար, որովհետեւ խնդիրը, որ այդ խմբավորումը իր առաջ դրել է ոչ միայն Ղարաբաղի հարցի լուծումն է, այլ ավանդական թուրքական ցեղասպան քաղաքականությունը մեր ժողովրդի նկատմամբ շարունակելը:
Բայց այս վճռական պահին մենք չենք ընկրկի, որովհետեւ սա ճակատագրական պատերազմ է մեր ժողովրդի համար:
Սփյուռքի հարյուրավոր համայնքներում այս օրերին մեր հայրենակիցները համերաշխության, բողոքի ու աջակցության բազմահազարանոց խաղաղ հավաքներ են անում՝ օրակարգում ունենալով երկու կոնկրետ հարց՝ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչում, թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական ագրեսիայի դատապարտում:
Սա մեր համազգային համախմբման կուլմինացիան է, եւ այս կուլմինացիան պետք է պսակվի մեր կոնկրետ ազգային նպատակների իրագործմամբ:
Հայ ժողովրդին հնարավոր չէ կոտրել, հայ ժողովրդին հնարավոր չէ վախեցնել, հայ ժողովրդին հնարավոր չէ հաղթել: Մենք կանգնելու ենք մինչեւ վերջ, մենք պայքարելու ենք մինչեւ վերջ, եւ այդ վերջի անունն է Ազատ եւ Երջանիկ Արցախ, Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստան:
Այսօր, հիմա, այս վճռական պահին մեզնից յուրաքանչյուրը, մեզնից յուրաքանչյուրը՝ ամեն ոք պետք է կենտրոնանա այս խնդրի իրագործման վրա: Արցախը, բանակը, զինվորը, առաջնագիծը, Արցախը, բանակը, զինվորը, առաջնագիծը. ահա թե ինչը պիտի լինի մեր ջանքերի կիզակետը Սփյուռքում թե Հայաստանում: Մենք մեր սուգը պետք է վեր ածենք ցասման, մեր մտավախությունները՝ վճռականության, մեր կասկածները՝ գործողության:
Մենք պիտի հաղթենք, մենք պիտի ապրենք, մենք պիտի կերտենք մեր պատմությունը, ու մենք կերտում ենք մեր պատմությունը, մեր նոր էպոսը, մեր նոր հերոսամարտը, մեր նոր Սարդարապատը»,-ընդգծել է վարչապետ Փաշինյանը:

Armenian people have one task- to achieve recognition of NK people’s right to self-determination: PM
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. The Armenian people have one task to do – to unite, concentrate all their potential, stop the adversary with a decisive blow and reach an irreversible victory, that is the final solution of the Nagorno Karabakh issue, the recognition of the Nagorno Karabakh people’s right to self-determination, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said while addressing the nation today.
“The souls, spirit and strength of our strong ancestors and heroes – King Artashes, Tigran the Great, Ashot Yerkat, Aram Manukyan, Hovhannes Baghramyan, Monte Melkonyan, Vazgen Sargsyan, are with us today. Today Armenians are united more than ever: hundreds of thousands of Armenians are providing these days financial, economic, news, political support to Armenia and Artsakh”, the PM said.
He stated that the Armenian side has suffered numerous losses. “At this moment the number of our victims is very high, and I mourn for our heroic victims who defended the Homeland with their lives, defended their own people’s right to live, defended our identity, dignity and future. And I bow before all our victims, fallen heroes, their families, parents and especially their mothers and consider their loss as my own loss, the loss of my family”, he added, and bowed before their memory with a moment of silence.
Pashinyan said during 18 days of war the Armenian heroic troops made some retreat in northern and southern directions. In the recent days the adversary has changed its tactics, attempting to create panic in the back with the sabotage groups. Nevertheless, the Defense Army of Artsakh keeps the overall situation under control with heavy battles and losses in the manpower and equipment, but also causing huge losses to the adversary both in the manpower and the equipment.
“But we all need to know that the situation is quite heavy now. But I am not doing this recording because of desperation. I convey this information because I have an obligation to talk to our people in the language of truth, unlike Azerbaijan which is hiding its thousands of casualties from own people, and according to our calculations, it is also hiding the loss of military equipment worth over 1 billion dollars.
But the main goal of my today’s message is to talk about our actions and strategy and encourage our national unity over these actions.
Therefore, we need to record that the Turkish-Azerbaijani terrorist alliance will not stop its attack against Artsakh and Armenia just in that way.
During these days the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – Russia, France and the United States, have made efforts for achieving ceasefire. The statement of the leaders of the three countries, the statement of the foreign ministers and the Moscow statement of October 10 were adopted.
I want to thank the OSCE Minsk Group Co-Chair countries for the efforts made.
I want to thank the US administration for all efforts made at this period and further.
I want to thank France and President Emmanuel Macron for the determination on calling the things as they are from the very first days of the unleashing of the war, and for the readiness to make further efforts.
I want to specifically thank Russian President Vladimir Putin with whom we are keeping intensive contact at this period. These days Russia managed to fulfill its role of the OSCE Minsk Group Co-Chair and Armenia’s strategic ally at the highest level, and I am sure that this role will be played unequivocally, in accordance with the best traditions of friendship between the Armenian and Russian peoples.
And we, remaining committed to the logic of the peaceful settlement of the Karabakh conflict, will be highly constructive for making the ongoing diplomatic efforts effective.
These efforts, however, have not been so far enough for curbing the Turkish-Azerbaijani terrorist group, because the task this group has set before it is not only the solution of the Karabakh issue, but the continuation of the traditional Turkish genocidal policy against our people.
But at this crucial moment we will not move backward, because this is a crucial war for our people.
During these days our compatriots in hundreds of communities of the Diaspora are holding peaceful rallies calling for support, solidarity and expressing their complaint, having two concrete issues on the agenda – the international recognition of Artsakh’s independence and condemnation of the Turkish-Azerbaijani terrorist aggression.
This is the culmination of our national unity, and this culmination must end with the fulfillment of our concrete national goals.
It’s impossible to break the Armenian people, it’s impossible to intimidate the Armenian people, it’s impossible to defeat the Armenian people. We will stand until the end, we will fight until the end, and the name of that end is Free and Happy Artsakh, Free and Happy Armenia.
Today, now, at this crucial moment, each of us, everyone should focus on the fulfillment of this task. Artsakh, the army, the soldier, the frontline: this must be the focus of our efforts in the Diaspora and Armenia.
We must win, we must live and create our history, and we are creating our history, our new epic, our new heroic battle and our new Sardarapat”, the PM concluded his speech.