ՀՀ ԿԲ-ն և ՖՆԴ-ն կազմակերպել են Ֆինանսական ներառման քաղաքականության փորձագետների հանդիպում և վերապատրաստում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը և Ֆինանսական ներառման դաշինքը (ՖՆԴ) 2020 թվականի հոկտեմբերի 14-15-ին կազմակերպում են Ֆինանսական ներառման քաղաքականության փորձագետների խմբի 6-րդ հանդիպումը և անդամների վերապատրաստումը:
Գիտելիքների և փորձի փոխանակման այս միջոցառմանը, որը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով կանցկացվի էլեկտրոնային ռեժիմով, կմասնակցեն ՖՆԴ-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության ծրագիրը ներկայացնող յոթ երկրների ֆինանսական ոլորտի կարգավորողները և քաղաքականություն մշակողները: Ծրագրի անդամներն են Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի կենտրոնական բանկերը, ինչպես նաև Ղազախստանի ֆինանսական շուկայի կարգավորման և զարգացման գործակալությունը և Մոնղոլիայի ֆինանսական կարգավորման հանձնաժողովը:
Սա փորձագիտական խմբի երկրորդ հանդիպումն է, որը COVID-19 համավարակի բռնկումից հետո կազմակերպել է ՀՀ Կենտրոնական բանկը` ցույց տալով իր և Ծրագրի մյուս անդամների հանձնառությունը՝ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի (ԱԵԿԱ) տարածաշրջանում ֆինանսական ներառումը արագացնելու հարցում: ՀՀ կենտրոնական բանկը Ծրագրի ներկայիս նախագահողն է:
«Ծրագրի Փորձագիտական խմբի հանդիպումը և նրա անդամների համար կազմակերպվող դասընթացը անդամ երկրների հիմնական ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերները կիսելու հիանալի հնարավորություն է: Այն մեծ հնարավորություն է ամփոփելու վերջին մի քանի ամիսների աշխատանքի արդյունքները և ուսումնասիրելու համատեղ ուսումնառության հնարավորությունները` անդրադառնալով ֆինանսական կրթության և գրագիտության բնագավառի կոնկրետ մարտահրավերներին, ինչպես նաև ֆինանսական ներառումը խթանող թվային նորարարություններին»,-ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը:
Երկօրյա այս միջոցառումը կմեկնարկի Ծրագրի անդամների փորձի փոխանակումով այնպիսի կարևոր թեմաների վերաբերյալ, ինչպիսիք են «Էլեկտրոնային եղանակով Ճանաչիր քո հաճախորդին» (e-KYC), էլեկտրոնային նույնականացում (e-ID) և տարածաշրջանային փոխգործակցող վճարային համակարգեր: Այնուհետև Ծրագրի անդամների համար կանցկացվի դասընթաց ֆինանսական կրթության և գրագիտության ծագրերի վերաբերյալ, արտացոլելով տարածաշրջանում ազգային ֆինանսական կրթության ռազմավարություններ մշակող երկրների աճող թիվը։
«Մենք շնորհակալ ենք Հայաստանին ՖՆԴ-ի և Ծրագրի առաջատարը լինելու և այս տարի տարածաշրջանային ծրագրի երկու հանդիպումների համակազմակերպիչը հանդիսանալու համար: Թեև COVID-19-ով պայմանավորված ճգնաժամը զգալի ազդեցություն է թողել ՖՆԴ-ի ամբողջ ցանցի վրա, մենք կարծում ենք, որ եթե չլինեին անցյալ տասնամյակում ՖՆԴ-ի անդամ երկրների կողմից կատարված քայլերը՝ ֆինանսական ներառումը խթանելու ուղղությամբ, ինչպես նաև նախորդ ամիսների ճգնաժամին իրենց նախաձեռնողական քաղաքականության արձագանքը, իրավիճակը կարող էր լինել շատ ավելի վատ: Ճգնաժամի հետևանքները մեղմելու հարցում կարևոր դեր ունեցան թվային ֆինանսների (digital finance), mobile money, գործակալային բանկային գործունեության (agent banking), «Ճանաչիր քո հաճախորդին» (e-KYC) և ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման ծրագրերը», - ասաց ՖՆԴ-ի գործադիր տնօրեն Ալֆրեդ Հանիգը:
ՖՆԴ-ի գործադիր տնօրենի կարծիքով «բարելավված նորմալ իրավիճակի» վերականգնմանը և կառուցմանը զուգահեռ մենք որպես կարգավորող մարմիններ, պետք է ճիշտ եզրակացություններ անենք մինչ այժմ սովորածից և նպատակ ունենանք կառուցել «նոր տնտեսություն»։ Հանիգը ընդգծեց, որ բացի թվային ֆինանսական ծառայությունների շնորհիվ ձեռքբերումներից, վերականգնման գործընթացը պետք է հաշվի առնի նաև «կանաչ ֆինանսների» քաղաքականությունը, որպեսզի նոր տնտեսությունը լինի կանաչ, դիմացկուն և սոցիալապես ներառական, ինչպես նաև սատարի գենդերային հավասարությանը՝ արտակարգ իրավիճակների և վերականգնման ծրագրերը մշակելիս:
«Ճգնաժամը չի ավարտվել և մենք միասին ենք անցնում այս ճանապարհը: Սակայն յուրաքանչյուր ճգնաժամ նաև հնարավորություններ է ընձեռում: Մենք ՖՆԴ-ում գտնում ենք, որ քաղաքականություն մշակողները պետք է արագացնեն ֆինանսական ներառման ուղղությամբ քայլերը, որպեսզի այդ ջանքերը օգուտ բերեն նույնիսկ ոչ ֆորմալ հատվածին՝ վերականգնման գործընթացին նոր լիցք հաղորդելու համար: Լյուքսեմբուրգում վերջերս բացված մեր Եվրոպայի գրասենյակը օգնում է արագացնել ՖՆԴ-ի անդամների միջև գիտելիքների փոխանակումը, համատեղ ուսումնառությունը ցանցի մնացած մասի համար և դրա սահմաններից դուրս», ընդգծեց Հանիգը։
ՖՆԴ-ի ցանցի հավաքական գիտելիքների հետագա խորացման արդյունքում զարգացած երկրների կարգավորող մարմինները, ներառյալ Գերմանիայի և Չեխիայի, և մասնավոր հատվածի առանցքային շահակիցները նույնպես կմասնակցեն միջոցառումների վերջին օրվան՝ ՖՆԴ-ի Պետական-մասնավոր երկխոսության (ՊՄԵ) և Զարգացած-զարգացող երկրների երկխոսության հարթակների ներքո: Մասնակիցների լայն սպեկտրը՝ VISA-ի և Mastercard-ի երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերներից մինչև նոր ՊՄԵ գործընկեր Home Credit-ի, կքննարկի «Ճանաչիր քո հաճախորդին» (e-KYC) էլեկտրոնային ծրագրի և էլեկտրոնային նույնականացման ծրագրի (e-ID) կարևորագույն նորարարությունները, կարգավորման դաշտը, քաղաքականության համապատասխան գործոնները և քաղած դասերը:
Այս տարվա սկզբին ՀՀ ԿԲ-ն և ՖՆԴ-ն համատեղ կազմակերպել էին Ծրագրի 5-րդ հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ 2020 թ. հունիսի 1-3-ը։ Այդ հանդիպումը ՖՆԴ-ի առաջին տարածաշրջանային միջոցառումն էր, որը COVID-19 համավարակով պայմանավորված իրականացվեց էլեկտրոնային ռեժիմով: Միայն 2020թ.-ին Հայաստանը դաշինքում իր աշխատանքների շրջանակներում հրատարակել է երեք գիտելիքային պրոդուկտ՝ տարածելով իր գիտելիքներն ու փորձը տարածաշրջանի և ամբողջ աշխարհի կազմակերպության անդամների համար: Դրանք են․ The Long-Term Effectiveness of Financial Education Classroom Workshops in Rural Areas the Case of Armenia (Գյուղական բնակավայրերում ֆինանսական կրթության լսարանային սեմինարների երկարաժամկետ արդյունավետությունը՝ Հայաստանի փորձը), Key Facts Statements For Credit: Do They Work? The Experience of Armenia (Վարկերի անհատական թերթիկներ. արդյո՞ք դրանք գործում են՝ Հայաստանի փորձը), The Financial Competency Matrix for Adults, A Policy Framework (Ֆինանսական կարողունակության մատրից՝ քաղաքականության շրջանակ)։
Ծրագրի անդամները կլինեն ՖՆԴ-ի վերջերս Լյուքսեմբուրգում բացված Եվրոպական ներկայացուցչության գրասենյակի (ԵՆԳ) (European Representative Office) հիմնական շահառուների թվում, որը նախատեսված է զարգացող և զարգացած երկրներում կարգավորող մարմինների համատեղ ուսումնառության և գիտելիքների փոխանակման հնարավորությունները ընդլայնելու համար՝ նպաստելով առավել արդար, ներառական և կանաչ տնտեսության վերականգնմանը: Լյուքսեմբուրգի ֆինանսների նախարարության և արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարության կողմից համատեղ ղեկավարվող ՖՆԴ ԵՆԳ-ն մաս է կազմում ավելի լայն ապակենտրոնացման, կենտրոնանալով հասցեական ֆինանսական ծառայությունների և պրոդուկտների տրամադրման վրա, որոնք բավարարում են գործող և հավանական անդամների կարիքները եվրոպական մայրցամաքում և այլուր: 2021 թվականին նախատեսվում է բացել ՖՆԴ-ի Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրների գրասենյակ Կոստա Ռիկայի մայրաքաղաք Սան Խոսեում:
2018 թ.-ին մեկնարկած Ծրագիրը ՖՆԴ-ի վերջին տարածաշրջանային ծրագիրն է և առաջնային պլատֆորմը ԱԵԿԱ-ի տարածաշրջանի ՖՆԴ-ի անդամ հաստատությունների համար` աջակցելու և զարգացնելու ֆինանսական ներառման քաղաքականությունը և կարգավորիչ շրջանակները, և համակարգելու տարածաշրջանային համատեղ ուսումնառության ջանքերը: Ծրագիրը միտված է տարածաշրջանային մարտահրավերների հաղթահարմանը և ֆինանսական ներառման գլոբալ քաղաքականության հարցում ԱԵԿԱ տարածաշրջանի դերակատարման բարձրացմանը: Ծրագրի ներքո գործում է փորձագիտական խումբ, որը կազմված է հիմնական կամ փոխարինող փորձագետներից, ովքեր անմիջականորեն մասնակցում են ֆինանսական ներառման ուղղությամբ տարվող փորձագիտական աշխատանքներին:

ЦБ Армении и АФД организовали встречу и переподготовку экспертов по политике финансовой интеграции
Центральный банк Республики Армения и Альянс финансовой доступности (АФД) 14 - 15 октября 2020 года организуют 6-ю встречу группы экспертов по политике финансовой интеграции и их переподготовку.
В мероприятии по обмену знаниями и опытом, которое вследствие пандемии COVID-19 пройдет в электронном режиме, примут участие регуляторы финансовой сферы и политики семи стран, представляющих программу политики Восточной Европы и Центральной Азии АФД. Участниками программы нудут Центральные банки Армении, Беларуси, России, Таджикистана, Узбекистана, а также Агентство по регулированию и развитию финансового рынка Казахстана и Комиссия по финансовому регулированию Монголии.
Это уже второе заседание экспертной группы, организованное Центральным банком Армении после вспышки пандемии COVID-19, которое демонстрирует приверженность и других участников Программы ускорения финансовой доступности в регионе Восточной Европы и Центральной Азии (AECA). Центральный банк Армении является действующим председателем проекта.
Тренинг для участников проекта “Expert Group Meeting” - прекрасная возможность поделиться ключевыми достижениями и проблемами стран-участниц. Это прекрасная возможность подвести итоги работы последних месяцев, изучить возможности совместного обучения, обратившись к конкретным задачам в области финансового образования, повышения грамотности, а также цифровых инноваций, способствующих финансовой интеграции”, - сказал заместитель председателя Центрального банка Вахтанг Абраамян.
Этот двухдневный тренинг начнется с обмена опытом участников проекта по ключевым темам, таким как e-KYC, e-ID, региональные партнерские платежные системы. Впоследствии для участников проекта будет проведен курс финансового образования и финансовой грамоты, с учетом растущего в регионе числа стран, разрабатывающих национальные стратегии финансового образования.
“Мы благодарим Армению за то, что она была соорганизатором двух встреч этого года региональной программы АФД. Хотя кризис COVID-19 оказал значительное влияние на всю сеть АФД, мы считаем, что, если бы не шаги, предпринятые государствами-членами в последнее десятилетие для повышения финансовой доступности, а также их инициативная политика за последние месяцы, реакция, ситуация могли быть намного хуже. “Цифровые финансы, мобильные деньги, банковское обслуживание агентов, электронная система KYC и программы финансирования МСП сыграли ключевую роль в смягчении последствий кризиса”, - сказал исполнительный директор АФД Альфред Ханниг.
По словам исполнительного директора АФД, параллельно с восстановлением и построением “улучшенной нормальной ситуации мы, как регулирующие органы, должны сделать правильные выводы из того, что мы узнали до сих пор, стремясь построить новую экономику”. Ханниг подчеркнул, что помимо преимуществ цифровых финансовых услуг, процесс восстановления должен учитывать и политику “зеленого финансирования”, чтобы новая экономика была зеленой, устойчивой и социально инклюзивной, а также поддерживала гендерное равенство в программах критического восстановления.
“Кризис еще не закончился, мы идем по этому пути вместе. Но каждый кризис открывает новые возможности. Мы в АФД считаем, что директивным органам необходимо активизировать шаги по расширению доступа к финансовым услугам, чтобы эти усилия принесли пользу даже неформальному сектору, чтобы придать новый импульс процессу восстановления. Наш недавно открытый Европейский офис в Люксембурге помогает ускорить обмен знаниями между членами АФД, организует совместное обучение и для остальной части сети и не только”, - сказал Ханниг.
В результате дальнейшего углубления коллективных знаний о сети АФД регулирующие органы развитых стран, в том числе и ключевые заинтересованные стороны в немецком и чешском частном секторе, также примут участие в заключительном дне диалога между государственным и частным сектором FNP Dial Диалог между развивающимися странами. Широкий круг участников, от долгосрочных стратегических партнеров VISA и Mastercard до новых партнеров из малого и среднего бизнеса Home Credit, обсудят ключевые нововведения программы e-KYC e-Identification и e-ID. , соответствующие факторы политики извлеченных уроков.
Ранее в этом году Центральный банк Армении и АФД совместно организовали 5-е заседание Программы, которое состоялось 1-3 июня 2020 года. Встреча стала первым региональным мероприятием АФД, которое было проведено в электронном виде из-за пандемии COVID-19. В 2020 году Армения опубликовала три информационных продукта в рамках своей работы с альянсом, распространяя свои знания и опыт среди членов организации по всему миру. Это следующиеThe Long-Term Effectiveness of Financial Education Classroom Workshops in Rural Areas the Case of Armenia (долгосрочная эффективность семинаров в классе финансового образования в сельских населенных пунктах-опыт Армении), Key Facts Statements For Credit: Do They Work? The Experience of Armenia (Персональные кредиты. действуют ли они-опыт Армении?), The Financial Competency Matrix for Adults, A Policy Framework (от матрицы финансовой способности-рамки политики).
Члены проекта будут среди ключевых заинтересованных сторон АФД, европейского представительства, недавно открытого в Люксембурге, которое призвано расширить возможности для совместного обучения, развития и обмена знаниями в развивающихся странах с целью содействия более справедливой и инклюзивной “зеленой экономики” восстановления. FND YEN, сопредседателем которого являются Министерство финансов Люксембурга, Министерство иностранных дел и европейских дел, является частью более широкой децентрализации, сосредоточенной на целевых финансовых услугах, продуктах, которые удовлетворяют потребности существующих и потенциальных членов на европейском континенте и в других местах. В 2021 году планируется открытие офиса FFA Латинской Америки и Карибского бассейна в столице Коста-Рики Сан-Хосе.
Программа АФД, запущенная в 2018 году, является последней региональной программой и основной платформой для поддержки, разработки политики финансовой доступности нормативной базы координации региональных совместных усилий по обучению. Проект направлен на решение региональных проблем и повышение роли региона в глобальной политике бюджетной интеграции. В рамках программы существует группа экспертов, состоящая из основных или замещающих экспертов, которые непосредственно участвуют в экспертизе финансовой доступности.