ՀՀ ԿԲ-ն և ՖՆԴ-ն կազմակերպել են Ֆինանսական ներառման քաղաքականության փորձագետների հանդիպում և վերապատրաստում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը և Ֆինանսական ներառման դաշինքը (ՖՆԴ) 2020 թվականի հոկտեմբերի 14-15-ին կազմակերպում են Ֆինանսական ներառման քաղաքականության փորձագետների խմբի 6-րդ հանդիպումը և անդամների վերապատրաստումը:
Գիտելիքների և փորձի փոխանակման այս միջոցառմանը, որը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով կանցկացվի էլեկտրոնային ռեժիմով, կմասնակցեն ՖՆԴ-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության ծրագիրը ներկայացնող յոթ երկրների ֆինանսական ոլորտի կարգավորողները և քաղաքականություն մշակողները: Ծրագրի անդամներն են Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի կենտրոնական բանկերը, ինչպես նաև Ղազախստանի ֆինանսական շուկայի կարգավորման և զարգացման գործակալությունը և Մոնղոլիայի ֆինանսական կարգավորման հանձնաժողովը:
Սա փորձագիտական խմբի երկրորդ հանդիպումն է, որը COVID-19 համավարակի բռնկումից հետո կազմակերպել է ՀՀ Կենտրոնական բանկը` ցույց տալով իր և Ծրագրի մյուս անդամների հանձնառությունը՝ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի (ԱԵԿԱ) տարածաշրջանում ֆինանսական ներառումը արագացնելու հարցում: ՀՀ կենտրոնական բանկը Ծրագրի ներկայիս նախագահողն է:
«Ծրագրի Փորձագիտական խմբի հանդիպումը և նրա անդամների համար կազմակերպվող դասընթացը անդամ երկրների հիմնական ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերները կիսելու հիանալի հնարավորություն է: Այն մեծ հնարավորություն է ամփոփելու վերջին մի քանի ամիսների աշխատանքի արդյունքները և ուսումնասիրելու համատեղ ուսումնառության հնարավորությունները` անդրադառնալով ֆինանսական կրթության և գրագիտության բնագավառի կոնկրետ մարտահրավերներին, ինչպես նաև ֆինանսական ներառումը խթանող թվային նորարարություններին»,-ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը:
Երկօրյա այս միջոցառումը կմեկնարկի Ծրագրի անդամների փորձի փոխանակումով այնպիսի կարևոր թեմաների վերաբերյալ, ինչպիսիք են «Էլեկտրոնային եղանակով Ճանաչիր քո հաճախորդին» (e-KYC), էլեկտրոնային նույնականացում (e-ID) և տարածաշրջանային փոխգործակցող վճարային համակարգեր: Այնուհետև Ծրագրի անդամների համար կանցկացվի դասընթաց ֆինանսական կրթության և գրագիտության ծագրերի վերաբերյալ, արտացոլելով տարածաշրջանում ազգային ֆինանսական կրթության ռազմավարություններ մշակող երկրների աճող թիվը։
«Մենք շնորհակալ ենք Հայաստանին ՖՆԴ-ի և Ծրագրի առաջատարը լինելու և այս տարի տարածաշրջանային ծրագրի երկու հանդիպումների համակազմակերպիչը հանդիսանալու համար: Թեև COVID-19-ով պայմանավորված ճգնաժամը զգալի ազդեցություն է թողել ՖՆԴ-ի ամբողջ ցանցի վրա, մենք կարծում ենք, որ եթե չլինեին անցյալ տասնամյակում ՖՆԴ-ի անդամ երկրների կողմից կատարված քայլերը՝ ֆինանսական ներառումը խթանելու ուղղությամբ, ինչպես նաև նախորդ ամիսների ճգնաժամին իրենց նախաձեռնողական քաղաքականության արձագանքը, իրավիճակը կարող էր լինել շատ ավելի վատ: Ճգնաժամի հետևանքները մեղմելու հարցում կարևոր դեր ունեցան թվային ֆինանսների (digital finance), mobile money, գործակալային բանկային գործունեության (agent banking), «Ճանաչիր քո հաճախորդին» (e-KYC) և ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման ծրագրերը», - ասաց ՖՆԴ-ի գործադիր տնօրեն Ալֆրեդ Հանիգը:
ՖՆԴ-ի գործադիր տնօրենի կարծիքով «բարելավված նորմալ իրավիճակի» վերականգնմանը և կառուցմանը զուգահեռ մենք որպես կարգավորող մարմիններ, պետք է ճիշտ եզրակացություններ անենք մինչ այժմ սովորածից և նպատակ ունենանք կառուցել «նոր տնտեսություն»։ Հանիգը ընդգծեց, որ բացի թվային ֆինանսական ծառայությունների շնորհիվ ձեռքբերումներից, վերականգնման գործընթացը պետք է հաշվի առնի նաև «կանաչ ֆինանսների» քաղաքականությունը, որպեսզի նոր տնտեսությունը լինի կանաչ, դիմացկուն և սոցիալապես ներառական, ինչպես նաև սատարի գենդերային հավասարությանը՝ արտակարգ իրավիճակների և վերականգնման ծրագրերը մշակելիս:
«Ճգնաժամը չի ավարտվել և մենք միասին ենք անցնում այս ճանապարհը: Սակայն յուրաքանչյուր ճգնաժամ նաև հնարավորություններ է ընձեռում: Մենք ՖՆԴ-ում գտնում ենք, որ քաղաքականություն մշակողները պետք է արագացնեն ֆինանսական ներառման ուղղությամբ քայլերը, որպեսզի այդ ջանքերը օգուտ բերեն նույնիսկ ոչ ֆորմալ հատվածին՝ վերականգնման գործընթացին նոր լիցք հաղորդելու համար: Լյուքսեմբուրգում վերջերս բացված մեր Եվրոպայի գրասենյակը օգնում է արագացնել ՖՆԴ-ի անդամների միջև գիտելիքների փոխանակումը, համատեղ ուսումնառությունը ցանցի մնացած մասի համար և դրա սահմաններից դուրս», ընդգծեց Հանիգը։
ՖՆԴ-ի ցանցի հավաքական գիտելիքների հետագա խորացման արդյունքում զարգացած երկրների կարգավորող մարմինները, ներառյալ Գերմանիայի և Չեխիայի, և մասնավոր հատվածի առանցքային շահակիցները նույնպես կմասնակցեն միջոցառումների վերջին օրվան՝ ՖՆԴ-ի Պետական-մասնավոր երկխոսության (ՊՄԵ) և Զարգացած-զարգացող երկրների երկխոսության հարթակների ներքո: Մասնակիցների լայն սպեկտրը՝ VISA-ի և Mastercard-ի երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերներից մինչև նոր ՊՄԵ գործընկեր Home Credit-ի, կքննարկի «Ճանաչիր քո հաճախորդին» (e-KYC) էլեկտրոնային ծրագրի և էլեկտրոնային նույնականացման ծրագրի (e-ID) կարևորագույն նորարարությունները, կարգավորման դաշտը, քաղաքականության համապատասխան գործոնները և քաղած դասերը:
Այս տարվա սկզբին ՀՀ ԿԲ-ն և ՖՆԴ-ն համատեղ կազմակերպել էին Ծրագրի 5-րդ հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ 2020 թ. հունիսի 1-3-ը։ Այդ հանդիպումը ՖՆԴ-ի առաջին տարածաշրջանային միջոցառումն էր, որը COVID-19 համավարակով պայմանավորված իրականացվեց էլեկտրոնային ռեժիմով: Միայն 2020թ.-ին Հայաստանը դաշինքում իր աշխատանքների շրջանակներում հրատարակել է երեք գիտելիքային պրոդուկտ՝ տարածելով իր գիտելիքներն ու փորձը տարածաշրջանի և ամբողջ աշխարհի կազմակերպության անդամների համար: Դրանք են․ The Long-Term Effectiveness of Financial Education Classroom Workshops in Rural Areas the Case of Armenia (Գյուղական բնակավայրերում ֆինանսական կրթության լսարանային սեմինարների երկարաժամկետ արդյունավետությունը՝ Հայաստանի փորձը), Key Facts Statements For Credit: Do They Work? The Experience of Armenia (Վարկերի անհատական թերթիկներ. արդյո՞ք դրանք գործում են՝ Հայաստանի փորձը), The Financial Competency Matrix for Adults, A Policy Framework (Ֆինանսական կարողունակության մատրից՝ քաղաքականության շրջանակ)։
Ծրագրի անդամները կլինեն ՖՆԴ-ի վերջերս Լյուքսեմբուրգում բացված Եվրոպական ներկայացուցչության գրասենյակի (ԵՆԳ) (European Representative Office) հիմնական շահառուների թվում, որը նախատեսված է զարգացող և զարգացած երկրներում կարգավորող մարմինների համատեղ ուսումնառության և գիտելիքների փոխանակման հնարավորությունները ընդլայնելու համար՝ նպաստելով առավել արդար, ներառական և կանաչ տնտեսության վերականգնմանը: Լյուքսեմբուրգի ֆինանսների նախարարության և արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարության կողմից համատեղ ղեկավարվող ՖՆԴ ԵՆԳ-ն մաս է կազմում ավելի լայն ապակենտրոնացման, կենտրոնանալով հասցեական ֆինանսական ծառայությունների և պրոդուկտների տրամադրման վրա, որոնք բավարարում են գործող և հավանական անդամների կարիքները եվրոպական մայրցամաքում և այլուր: 2021 թվականին նախատեսվում է բացել ՖՆԴ-ի Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրների գրասենյակ Կոստա Ռիկայի մայրաքաղաք Սան Խոսեում:
2018 թ.-ին մեկնարկած Ծրագիրը ՖՆԴ-ի վերջին տարածաշրջանային ծրագիրն է և առաջնային պլատֆորմը ԱԵԿԱ-ի տարածաշրջանի ՖՆԴ-ի անդամ հաստատությունների համար` աջակցելու և զարգացնելու ֆինանսական ներառման քաղաքականությունը և կարգավորիչ շրջանակները, և համակարգելու տարածաշրջանային համատեղ ուսումնառության ջանքերը: Ծրագիրը միտված է տարածաշրջանային մարտահրավերների հաղթահարմանը և ֆինանսական ներառման գլոբալ քաղաքականության հարցում ԱԵԿԱ տարածաշրջանի դերակատարման բարձրացմանը: Ծրագրի ներքո գործում է փորձագիտական խումբ, որը կազմված է հիմնական կամ փոխարինող փորձագետներից, ովքեր անմիջականորեն մասնակցում են ֆինանսական ներառման ուղղությամբ տարվող փորձագիտական աշխատանքներին:

CBA and AFI organize 6th Experts Group on Financial Inclusion Policy meeting and member training
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. Central Bank of Armenia and the Alliance for Financial Inclusion (AFI) are organizing the 6th Experts Group on Financial Inclusion Policy (EGFIP) Meeting and member training on 14-15 October 2020.
Financial sector regulators and policymakers in seven countries representing AFI’s Eastern Europe & Central Asia Policy Initiative (ECAPI) are attending the event to exchange knowledge and experiences, which will be held virtually due to the coronavirus outbreak. ECAPI is comprised of central banks from Armenia, Belarus, Russia, Tajikistan and Uzbekistan as well as the Agency for Regulation and Development of the Financial Market of the Republic of Kazakhstan and Financial Regulatory Commission of Mongolia.
It marks the second EGFIP gathering that Central Bank of Armenia has co-hosted since onset of the COVID-19 global pandemic, demonstrating its and other ECAPI members’ commitment to accelerating financial inclusion across the Eastern Europe and Central Asia (EECA) region. Central Bank of Armenia is the current chair of ECAPI.
“The ECAPI EGFIP and Member Training is a great opportunity to share key achievements and current challenges of member countries. It is a great a chance to summarize the results of work of last few months and explore peer learning opportunities to address specific challenges according to financial education and literacy and digital innovations advancing financial inclusion,” said Central Bank of Armenia Deputy Governor Vakhtang Abrahamyan.
The two-day event will kick off with EGFIP members sharing their expertise on pressing topics, including electronic Know-Your-Customer (e-KYC), electronic identification (e-ID) and interoperable regional payments systems. Complimenting this will be subsequent member training on financial education and literacy initiatives, reflecting the growing number of countries in the region developing national financial education strategies.
“We are thankful to Armenia for being a leader in AFI and ECAPI and co-hosting two meetings of the regional initiative this year. Though the COVID-19 crisis has hard across the AFI network, we believe that without the strides AFI members made over the past decade in advancing financial inclusion, combined with their proactive policy response to the crisis of the previous months, the situation could have been far worse. Initiatives in digital finance, mobile money, agent banking, e-KYC and SME finance played a critical part in mitigating the effects of the crisis,” AFI Executive Director Dr. Alfred Hannig said.
As we proceed with recovery and building of ‘better normal’, we as regulators, should draw the right conclusions from what we have learned so far and aim to build the ‘new economy’, AFI Executive Director said. Dr. Hannig highlighted that besides gains made through digital financial services, the recovery should also include green finance consideration to allow the new economy to be green, resilient and socially inclusive, as well as strengthen the gender lens when developing emergency and recovery responses.
“The crisis is not over, and we are on this road together. Yet, with every crisis there is also opportunity. We in AFI see a case for policymakers to accelerate financial inclusion interventions so that these efforts benefit even the informal sector to quicken the recovery process. Our recently opened Europe Office in Luxembourg serves to help accelerate knowledge exchange and peer learning among ECAPI members with the rest of the network and beyond,” Dr. Hannig underscored.
Further deepening the collective knowledge of the AFI network, regulators from developed countries – including Germany and Czech Republic – and prominent private sector stakeholders will also participate in the final day of events, under AFI’s Public-Private Dialogue (PPD) and Developed-Developing Country Dialogue platforms. Here, a market-wide spectrum of voices – from long-term strategic partners VISA and Mastercard to new PPD partner Home Credit – will deliberate key e-KYC and e-ID innovations, regulatory framework, respective policy enablers and lessons learnt.
Earlier this year, CBA and AFI co-hosted the 5th ECAPI meeting on 1–3 June 2020, the first AFI regional initiative held virtually due the magnitude of the global crisis posed by COVID-19. In 2020 alone, Armenia published three knowledge products as part of its work in the network, sharing their knowledge and experiences across the region and globally to the organization’s members. These include: The Long-Term Effectiveness of Financial Education Classroom Workshops in Rural Areas the Case of Armenia; Key Facts Statements For Credit: Do They Work? The Experience of Armenia; The Financial Competency Matrix for Adults, A Policy Framework
ECAPI members will be among the foremost beneficiaries of AFI’s recently launched European Representative Office (ERO) in Luxembourg, designed to expand opportunities for peer learning and knowledge exchange among regulators in developing and developed countries, contributing towards a more equitable, inclusive and green economic recovery. Co-hosted by Luxembourg’sMinistry of Financeand itsMinistry of Foreign and European Affairs, the AFI ERO is part of a wider push for greater decentralization and a stronger focus on providing tailored services and products that meet the needs of existing and potential members across the continent and beyond. AFI’s Latin America and the Caribbean office is expected to be launched in in San Jose, Costa Rica, in 2021.
Launched in 2018, ECAPI is AFI’s newest regional initiative and the primary platform for AFI member institutions in the EECA region to support and develop their financial inclusion policy and regulatory frameworks and to coordinate regional peer learning efforts. ECAPI aims to resolve regional challenges and elevate the voice of the EECA region on key financial inclusion policy issues. Within ECAPI are technical staff who make up EGFIP are nominated as primary or alternate members and are directly involved in the technical work of financial inclusion.