Արցախը Հայաստան է. ԱՄՆ-ի հայերը Սպիտակ տնից պահանջել են ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներից Վաշինգտոն ժամանած բազմաթիվ հայեր և նրանց սատարող օտարազգիներ հոկտեմբերի 9-ին բողոքի ակցիա են իրականացրել Սպիտակ տան առջև՝ ԱՄՆ կառավարությունից պահանջելով ճանաչել Արցախի անկախությունը, Թուրքիային զրկել ՆԱՏՕ-ի անդամակցությունից և չֆինանսավորել Ադրբեջանին ու Թուրքիային:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բողոքի ակցիայի մասնակիցներն իրենց աջակցությունն են հայտնել Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին՝ դատապարտելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի՝ Արցախի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողությունները:
Նրանք «Հայ քաջեր» և մի շարք այլ ռազմահայրենասիրական երգերի ներքո ծածանել են Հայաստանի և Արցախի դրոշներն ու վանկարկել՝ «Հաղթելու ենք», «Արցախը հզոր է», «Արցախը Հայաստան է»: Բողոքի մասնակիցների ձեռքին պաստառներ էին՝ «Հայաստանը դեմ է ահաբեկչությանը», «Վե՛րջ տվեք ադրբեջանական ագրեսիային», «Վե՛րջ տվեք սպանությանը, վե՛րջ տվեք ատելությանը», «Կեցցե՛ հայ բանակը», «Հաղթելու ենք», «Ճանաչեք Արցախը» կոչերով:
«Հաջորդ տարի այս ժամանակ միանալու ենք հազարավոր հայերի, որոնք աշխարհի տարբեր ծայրերից կվերադառնան մեր հայրենիք, ազատ ու անկախ Արցախ, որտեղ վերակառուցելու ենք մեր եկեղեցիները, մեր դպրոցները: Մեր կամավոր զինվորնե՛ր, մեր հայ հերոսնե՛ր, մենք կանգնած ենք ձեր կողքին: Ադրբեջանն ու Թուրքիան պարտվելու են, արդեն պարտվել են: Կեցցե՛ Հայաստանը, կեցցե՛ն հայ հերոսն ու ազատ, անկախ Արցախը»,-նշել են բողոքի ակցիայի մասնակիցներն ու հիշեցրել, որ իրենց հիմնական պահանջներն են՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը, զրկել Թուրքիային ՆԱՏՕ-ի անդամակցությունից, դադարեցնել ֆինանսական աջակցությունը Ադրբեջանին ու Թուրքիային:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ ռազմական գործողություններ է սկսել: Հրետակոծվում և հրթիռակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և Շուշին: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Շփման գծում ընթացող համառ մարտերում երկու կողմն ունեն մարդկային ուժի և սպառազինության կորուստներ. ադրբեջանական կորուստները մի քանի անգամ գերազանցում են հայկական կողմինը: Հայտնաբերվել են Թուրքիայի ներգրավվածության, Սիրիայից վարձկանների տեղափոխման և Արցախի դեմ օգտագործման փաստեր: ԱՄՆ-ի կառավարությունը բազմիցս կոչ է արել դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները: Դադարեցման ու բանակցությունների կոչեր են արել նաև Ֆրանսիան, Գերմանիան, Կանադան, Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը և մի շարք այլ երկրներ:

Арцах - это Армения: армяне США потребовали от Белого дома признать независимость НКР
Перед Белым домом 9 октября собралось много армян, приехавших в Вашингтон из разных штатов США, а также и инистранцев. Они протестовали, требуя от правительства США признать независимость Арцаха, лишить Турцию членства в НАТО и прекратить финансирование Азербайджана и Турции.
Как сообщает «Арменпресс», протестующие выразили поддержку Армении и Нагорному Карабаху, осудив боевые действия, развязанные Азербайджаном и Турцией против Арцаха.
С флагами Армении и Арцаха в руках, они пели армянские военно-патриотические песни и скандировали “Мы победим”, “Арцах - крепок”, “Арцах - это Армения”. Протестующие держали плакаты с надписями “Армения против терроризма”, “Остановить азербайджанскую агрессию”, “Прекратить убийства, прекратить ненависть”, “Да здравствует Армянская армия”, “Мы победим”, “Признайте Арцах”.
“В следующем году, в это время, мы присоединимся к тысячам армян, которые вернутся на нашу родину, в свободный и независимый Арцах, из разных уголков мира, где мы восстановим наши церкви и школы. Наши солдаты - добровольцы, наши армянские герои, мы рядом с Вами. Азербайджан и Турция проиграют, они уже проиграли. Да здравствует Армения! Да здравствуют Армянские герои и свободный, независимый Арцах!”, - заявляли протестующие.
Ранним утром 27 сентября Азербайджан по всей линии соприкосновения с Арцахом начал вести активный обстрел. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, в том числе и столица Степанакерт и город Шуши. В разных районах Арцаха погибают мирные жители. По всему периметру линии соприкосновения ведутся упорные бои, обе стороны несут потери и в живой силе и в вооружении. Потери Азербайджана в несколько раз превышают потери армянской стороны. Вооруженные силы Азербайджана также нанесли удары по военно-гражданским инфраструктурам Республики Армения. Обнаружены факты, подтверждающие вовлеченность Турции, переброску наемников из Сирии и использование их в военных действиях против Арцаха. Правительство США неоднократно призывало к прекращению боевых действий в Нагорном Карабахе. Призывы к прекращению огня и возвращению к переговорам озвучили и Франция, Германия, Канада, Великобритания, Россия и ряд других стран.