Պաշտամունքի վայրերի թիրախավորումը պատերազմի հանցագործություն է. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Շուշիի կրոնական պաշտամունքի վայրերի և մշակութային հուշարձանների թիրախավորման վերաբերյալ՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որ կրոնական պաշտամունքի վայրերի և մշակութային հուշարձանների թիրախավորումն ամրագրված է միջազգային հումանիտար իրավունքում՝ որպես պատերազմի հանցագործություն, որի համար պատասխանատվությունը չունի վաղեմության ժամկետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը օդային հարվածներ են հասցրել հայկական ճարտարապետության գոհար՝ Արցախի մշակութային մայրաքաղաք Շուշիի կենտրոնում գտնվող Ղազանչեցոց Մայր տաճարին՝ պատճառելով նրան զգալի ավերածություններ։
Սա Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հերթական հանցագործությունն է, որը բացահայտում է նրա հակամարդկային Էությունը։ Այնուհանդերձ, այս քայլը լիովին տեղավորվում է տասնամյակներ ի վեր իրականացվող հայատյացության քաղաքականության մեջ։ Ադրբեջանը, որն ամբողջովին բնաջնջել է հայկական մշակութային ժառանգությունը Նախիջևանում և հայ ժողովրդի պատմական հայրենիքի այլ մասերում, այժմ փորձում է Արցախի դեմ սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի շրջանակներում հայրենիքից և պատմական հիշողությունից զրկել արցախահայությանը։
Իր այս գործողություններում Ադրբեջանն ուղղակիորեն ընդօրինակում է իր նորօրյա դաշնակիցների՝ միջազգային հայտնի ահաբեկչական կազմակերպությունների գործելաոճը, որի արդյունքում Մերձավոր Արևելքում ոչնչացվել են բազմաթիվ պատմամշակութային կոթողներ։
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի այս հրեշավոր հանցանքը, որը միաժամանակ նաև մարտահրավեր է ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը։
Այս առիթով հիշեցնում ենք Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որ կրոնական պաշտամունքի վայրերի և մշակութային հուշարձանների թիրախավորումն ամրագրված է միջազգային հումանիտար իրավունքում՝ որպես պատերազմի հանցագործություն, որի համար պատասխանատվությունը չունի վաղեմության ժամկետ»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Targeting religious worship sites and cultural monuments is war crime – MFA Armenia
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia ahs issued a statement regarding the Azerbaijani regular bombing of Ghazanchetsots Cathedral in Shushi town of Artsakh. As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the statement runs as follows,
‘’On October 8, the armed forces of Azerbaijan launched airstrikes at the masterpiece of the Armenian architecture - the Ghazanchetsots Cathedral located in the cultural capital of Artsakh, Shushi, causing significant damages.
This is another crime of the military-political leadership of Azerbaijan, which reveals its inhuman essence. Nevertheless, this action fully fits into its policy of Armenophobia developed for decades. Azerbaijan, which has completely annihilated the Armenian cultural heritage in Nakhichevan and in other parts of the historical homeland of the Armenian people, now throughout the ongoing military aggression against Artsakh is trying to deprive Armenians of Artsakh of their homeland and historical memory.
With these actions Azerbaijanreplicates behaviour of its newly acquired allies - the infamous international terrorist organizations, who are responsible for destruction of the numerous historical-cultural monuments in the Middle East.
We condemn in the strongest way this heinous crime of Azerbaijan is also a challenge to the whole civilized humanity.
In this regard, we remind the Azerbaijani military-political authorities that targeting religious worship sites and cultural monuments is war crime as enshrined in international humanitarian law, the responsibility for which has no statute of limitations’’.
A number of reporters were injured during the bombing, one of them, a Russian journalist, is in critical situation. Doctors of Artsakh are sparing no efforts to save his life.