Ադրբեջանի նպատակն են էթնիկ զտումները և հայկական բնակչության նկատմամբ ահաբեկչություն խթանելը. ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ Արցախի ու Հայաստանի քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացրած թիրախային հարձակումները վկայում են էթնիկ զտումների նպատակի ու հայկական բնակչության նկատմամբ ահաբեկչություն խթանող ադրբեջանական քաղաքականության մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի տարածած հաղորդագրության մեջ
«Սեպտեմբերի 27-ից սկսած Ադրբեջանի զինված ուժերն Արցախի ու Հայաստանի քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացնում են թիրախային հարձակումներ:
Ակնհայտ է, որ առանց տարբերակման (indiscriminate) հարձակումների մտադրությունն է խաղաղ բնակավայրերին պատճառել հնարավորին մեծ վնաս, այդ թվում՝ սպանություններ ու ավերածություններ:
Այդ մասին վկայում են ոչ միայն ադրբեջանական ռազմաօդային ու հրետանային թիրախային հարձակումները, արդեն իսկ դրանց առաջացրած ծանր հետևանքները, այլ նաև արգելված զինատեսակների անընդհատ օգտագործումը քաղաքների ու գյուղերի նկատմամբ:
Նշվածին պետք է ավելացնել արդեն ապացույցներով հաստատված փաստի՝ վարձկանների օգտագործումը, ինչպես նաև էթնիկ հայերի նկատմամբ լայնածավալ ատելության խոսքն ու բռնության, այդ թվում՝ սպանության կոչերը, որոնք ունեն պետական աջակցություն:
Եվ արդեն ակնհայտ է, որ այս ամենը վկայում է էթնիկ զտումների նպատակի ու հայկական բնակչության նկատմամբ ահաբեկչություն խթանող ադրբեջանական քաղաքականության մասին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Цель Азербайджана - этнические чистки и терроризм в отношении армянского населения: ЗПЧ Армении
Целенаправленные нападения вооруженных сил Азербайджана на гражданские населенные пункты и мирное население Арцаха и Армении свидетельствуют о цели этнических чисток и о политике Азербайджана, стимулирующей терроризм в отношении армянского населения. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении, распространенном отделом по связям с общественностью офиса Защитника прав человека Армении.
“С 27 сентября Вооруженные силы Азербайджана осуществляют целенаправленные нападения на гражданские населенные пункты и мирное население Арцаха и Армении.
Очевидно, что целью недифференцированных (indiscriminate) нападений является причинение по возможности большего ущерба мирным населенным пунктам, в том числе и убийствам и разрушениям.
Об этом свидетельствуют не только целевые военно-воздушные и артиллерийские атаки со стороны Азербайджана, уже возникшие тяжелые последствия, но и постоянное использование запрещенного вооружения в отношении городов и сел Арцаха.
К указанному следует добавить и факт использования наемников, который подтвержден множественными доказательствами, а также слова ненависти к этническим армянам и призывы к насилию, в том числе и к убийствам, озвучиваемым Азербайджаном и на государственном уровне.
Уже очевидно, что все это свидетельствует о цели этнических чисток и азербайджанской политике, стимулирующей терроризм в отношении армянского населения”, - говорится в заявлении Омбудсмена Республики Армения.