Արմեն Սարգսյանը Միասնության օրվա առթիվ շնորհավորել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին՝ երկրի ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը՝ ի շահ երկու երկրների ժողովուրդների։ Նա գոհունակությամբ արձանագրել է, որ վերջին տարիներին հայ-գերմանական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով։
«Ինչպես տեղյակ եք, սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում ձեռնարկեց Արցախի Հանրապետության դեմ` թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակչությանը: Ադրբեջանը տասնամյակներ շարունակ փորձում է ռազմական ուժով լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը՝ ոտնահարելով միջազգային և բարոյական բոլոր նորմերը, հրաժարվելով բանակցային սեղանի շուրջ գտնել հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանալին: Արցախը և Հայաստանը միահամուռ դիմակայել են ադրբեջանական ղեկավարության այս արկածախնդրային և կործանարար քաղաքականությանը, որի ետևում կանգնած է Թուրքիան: Վստահ եմ, որ Հայաստանի և Արցախի համար այս ծանր պահին եղբայրական Գերմանիան կանգնած է մեր կողքին»,- մասնավորապես ասված է Հանրապետության նախագահի շնորհավորական ուղերձում:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին մաղթել է առողջություն և հաջողություն, իսկ Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն։

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkisian has sent a congratulatory letter to President of Germany Frank-Walter Steinmeier on the occasion of the German Unity Day, the Armenian President’s Office told Armenpress.
In his letter the Armenian President highlighted the development and expansion of mutual partnership between Armenia and Germany in different areas for the benefit of the two peoples. He praised the fact that in recent years the Armenian-German cooperation is dynamically developing both at the bilateral and multilateral formats.
“As you know, on September 27 early morning Azerbaijan launched a large-scale attack against the Republic of Artsakh, targeting also the civilian population. For decades Azerbaijan has been trying to solve the Nagorno Karabakh conflict through military force, with the violation of all international and moral norms, refusing to find the key to the peaceful settlement of the conflict around the negotiation table. Artsakh and Armenia have jointly resisted this adventurism and destructing policy of the Azerbaijani leadership which is backed by Turkey. I am sure that Germany stands by us at this difficult moment for Armenia and Artsakh”, the Armenian President said.
He wished his German counterpart good health and all the best, and to the good people of Germany – peace and welfare.