Վերջապես մեր դիվանագիտությունը խոշոր հաղթանակ տարավ. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է հայկական դիվանագիտության խոշոր հաղթանակը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին վարչապետը գրել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Վերջապես մեր դիվանագիտությունը խոշոր հաղթանակ տարավ:Միջազգային հանրությունը հստակ արձանագրեց, որ ադրբեջանաթուրքական տանդեմը Արցախի ու Հայաստանի դեմ կռվում է վարձկան-ահաբեկիչների օգնությամբ։ Այսպիսով՝ արցախյան առաջնագիծը դառնում է քաղաքակրթական առաջնագիծ։ Արցախը կռվում է միջազգային ահաբեկչության դեմ, որի թիրախները տարանջատված չեն աշխարհքաղաքական սահմաններով։
Այդ ահաբեկչությունը հավասարաբար սպառնում է ԱՄՆ-ին ու Իրանին, Ռուսաստանին ու Ֆրանսիային եւ Արցախը, Հայաստանը, հայ ժողովուրդը կռվում են հանուն գլոբալ անվտանգության»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայաստանում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն` սեպտեմբերի 27-ից Արցախի, սեպտեմբերի 29-ից Հայաստանի դեմ Թուրքիայի ներգրավվածությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններից հետո։

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Finally, our diplomacy has recorded a major victory, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said on Facebook.
“The international community has clearly recorded that the Azerbaijani-Turkish tandem is fighting against Artsakh and Armenia with the help of mercenary-terrorists. Thus, the Artsakh frontline is becoming a civilizational frontline. Artsakh is fighting against the international terrorism, the targets of which are not separated by geopolitical borders.
This terrorism equally threatens the US and Iran, Russia and France, and Artsakh, Armenia and the Armenian people are fighting for global security”, the PM said.
Armenia and Artsakh declared a martial law after Azerbaijan launched military operations against Artsakh on September 27 and against Armenia on September 29 with the involvement of Turkey.