Հազարավոր ուզբեկ միգրանտներ են հավաքվել Սամարայի մերձակայքի վրանային ճամբարում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Սամարայի մարզի Կինելի շրջանում շարունակում Է գործել Ուզբեկստանից աշխատանքային միգրանտների ժամանակավոր կեցության վրանային ճամբարը. այստեղ հավաքվել Է արդեն 4282 մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է մարզային կառավարության մամուլի ծառայությունը: Այնտեղ հայտնում են, որ կան ադմինիստրատիվ եւ բժշկական վրաններ, ջրի մատակարարման կազմակերպիչներ, կատարվում Է բերովի մթերքների եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների առեւտուր: Ապահովվում Է ինչպես օտարերկրացի քաղաքացիների, այնպես Էլ տեղի բնակիչների անվտանգությունը: Հասարակական կարգի խախտումներ չեն գրանցվել:
Ինչպես հաղորդվել Է, Ուզբեկստանի ավելի քան 8,5 հազար քաղաքացիներ մայիսից Սամարայի մարզից ուղարկվել են հայրենիք: Սեպտեմբերի 14-ին եւ 12-ին գնացքով հայրենիք Է ուղարկվել ավելի քան 1,5 հազար մարդ, հաջորդ գնացքը կմեկնի սեպտեմբերի 19-ին: Սամարայի մարզում միգրանտների կուտակում առաջին անգամ առաջացավ մայիսին, երբ սկսեցին Կենտրոնական Ասիայի երկրներից միգրանտներ ժամանել ռուս-ղազախստանյան սահման: Նրանք տեղեկատվություն Էին ստացել սահմանները բացելու վերաբերյալ, որը չԷր համապատասխանում իրականությանը: Արդյունքում Բոլշայա Չեռնիգովկա գյուղի շրջանում հազարից ավելի մարդ կուտակվեց: Ստեղծվեց վրանային ավան, մարդկանց ապահովեցին սնունդով, խմելու ջրով եւ անհատական պաշտպանության միջոցներով: Հետագայում բացառության կարգով Ուզբեկստանի քաղաքացիներին թույլ տվեցին հայրենիք մեկնել Ղազախստանի տարածքով: Հունիսի սկզբին իրադրությունը կրկնվեց:
Ավելի քան 350 ուզբեկներ կրկին հավաքվեցին տարածաշրջանում: Հարցը լուծելու համար ժամանեց Պրիվոլժսկի դաշնային օկրուգում Ուզբեկստանի գլխավոր հյուպատոսը: Հունիսի 6-ին նրանց ուղարկեցին Ղազախստանի հետ սահմանով, որտեղից ուզբեկական կողմի տրամադրած ավտոբուսներով տարան հայրենիք: Օգոստոսի երկրորդ կեսին Սամարայի մարզում ռուս-ղազախստանյան սահմանի մոտ կրկին սկսեցին Ուզբեկստանի քաղաքացիներ ժամանել ՌԴ-ի տարբեր տարածաշրջաններից՝ Ղազախստանի սահմանով տուն մեկնելու հույսով: Օգոստոսի վերջին հանրապետության իշխանությունները հայտարարեցին իրենց քաղաքացիներին ամեն շաբաթ երկաթուղային չվերթերով տեղափոխելու պլանների մասին: Սամարայի մարզի իշխանություններն ազատ տեղեր պատրաստեցին աշխատանքային միգրանտների համար, սակայն նրանք հրաժարվում են աշխատանքից եւ մտադիր են հայրենիք վերադառնալ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Тысячи узбекских мигрантов собрались в палаточном лагере под Самарой
В Кинельском районе Самарской области продолжает работать платочный лагерь, для временного пребывания трудовых мигрантов из Узбекистана, в нем собрались уже 4 282 человека, сообщает пресс-служба областного правительства.
Там отмечают, что в лагере есть административные и медицинские палатки, организованы подвоз воды, выездная торговля продуктами и предметами первой необходимости. Обеспечивается безопасность как иностранных граждан, так и местных жителей. Нарушений общественного порядка не зарегистрировано.
Как сообщалось, более 8,5 тыс. граждан Узбекистана с мая были вывезены из Самарской области на родину. 14 и 12 сентября на поезде были отправлены на родину более 1,5 тыс. человек, следующий поезд ожидает отправки 19 сентября,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ситуация со скоплением мигрантов возникла впервые в Самарской области в мае, когда на российско-казахстанскую границу стали прибывать мигранты из стран Центральной Азии. Они получили информацию об открытии границ, которая не соответствовала действительности. В итоге в районе села Большая Черниговка скопилось более тысячи человек. Был разбит палаточный городок, людей обеспечивали питанием, питьевой водой и средствами индивидуальной защиты. В дальнейшем в виде исключения гражданам Узбекистана разрешили выехать на родину через территорию Казахстана.
В начале июня ситуация повторилась. Более 350 узбекистанцев вновь съехались в регион. Для решения вопроса приезжал генеральный консул Узбекистана по Приволжскому федеральному округу. 6 июня их переправили через границу с Казахстаном, откуда на автобусах, предоставленных узбекской стороной, увезли на родину.
Во второй половине августа к российско-казахстанской границе в Самарской области вновь стали прибывать граждане Узбекистана со всех регионов РФ в надежде уехать домой транзитом через Казахстан. В конце августа власти республики заявили о планах еженедельно вывозить своих граждан железнодорожными рейсами из Екатеринбурга, Ростова-на-Дону, Новосибирска и Самары. Власти Самарской области подготовили вакансии для трудовых мигрантов, однако граждане Узбекистана отказываются от работы и рассчитывают вернуться на родину.