2020-ի «Գլոբալ Էներգիա» մրցանակի դափնեկիրներ են դարձել գիտնականներ Իտալիայից, ԱՄՆ-ից եւ Հունաստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականին «Գլոբալ Էներգիա» միջազգային Էներգետիկական մրցանակի դափնեկիրներ են դարձել Կառլո Ռուբիան Իտալիայից «Ավանդական Էներգտիկա» անվանակարգում, Փեյդուն Յանն ԱՄՆ-ից «Ոչ ավանդական Էներգտիկա» անվանակարգում եւ Նիկոլաոս Խատցիարգիրուն Հունաստանից «Էներգիայի կիրառման նոր եղանակներ» անվանակարգում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գրան Սասո գիտական ինստիտուտի պրոֆեսոր, CERN կազմակերպության նախկին գլխավոր տնօրեն, Իտալիայի ցմահ սենատոր Կառլո Ռուբիան պարգեւատրվել միջուկային թափոնների օգտահանման համատեքստում կայուն Էներգետիկայի եւ բնական գազի պիրոլիզի զարգացմանն աջակցելու համար:
Քավլիի անվան Էներգետիկական նանոգիտության ինստիտուտի (ENSI) տնօրեն, Բերքլիի Կալիֆոռնիական համալսարանի պրոֆեսոր Փեյդուն Յանը՝ նանոմասնիկների հիման վրա արեգակնային պանելների գյուտի եւ արհեստական ֆոտոսինթեզի ոլորտում մշակումների համար: Աթենքի Ազգային տեխնիկական համալսարանի տնօրեն, պրոֆեսոր Նիկոլաոս Խատցիարգրիուն՝ Էլեկտրացանցերի աշխատանքի կայունացման գործում ավանդի, արհեստական ինտելեկտի օգտագործմամբ խելացի Էլեկտրացանցերի եւ միկրոցանցերի մշակման համար:
Հայտարարման արարողությունը տեղի Է ունեցել Ցիոլկովսկու անվան Տիեզերագնացության պետական թանգարանի հրապարակում: Տեսակապով արարողությանն Է միացել Մրցանակի շնորհման միջազգային կոմիտեի նախագահ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ռաե Կվոն Չունգը, որն Էլ հայտարարել Է դափնեկիրներին:
«Գլոբալ Էներգիա» միջազգային Էներգտիկական մրցանակը պարգեւ Է Էներգետկայի բնագավառում ակնառու գիտական հետազոտությունների եւ գիտա-տեխնիկական մշակումների համար, որոնք աջակցում են Երկրի վրա Էներգիայի աղբյուների արդյունավետության եւ բնապահպանական անվտանգության բարձրացմանը:
2003 թվականից արդեն մրցանակի դափնեկիրներ են դարձել 42 գիտնականներ 15 երկրներից՝ Ավստրալիայից, Ավստրիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Հունաստանից, Դանիայից, Իտալիայից, Իսլանդիայից, Կանադայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից, Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից, Շվեդիայից եւ Ճապոնիայից: Մրցանակային հիմնադրամը կազմում Է 39 միլիոն ռուբլի:

Лауреатами премии "Глобальная энергия" 2020 года стали ученые из Италии, США и Греции
Победителями Международной энергетической премии "Глобальная энергия" в 2020 году стали Карло Руббиа из Италии в номинации "Традиционная энергетика", Пэйдун Ян из США в номинации "Нетрадиционная энергетика" и Николаос Хатциаргириу из Греции в номинации "Новые способы применения энергии".Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондентТАСС.
Профессор Научного института Гран Сассо, бывший генеральный директор организации ЦЕРН, пожизненный сенатор Италии Карло Руббиа награжден за содействие развитию устойчивой энергетики в контексте утилизации ядерных отходов и пиролиза природного газа. Директор Института энергетической нанонауки им. Кавли (ENSI), профессор Калифорнийского университет в Беркли Пэйдун Ян - за изобретение солнечных панелей на основе наночастиц и разработки в сфере искусственного фотосинтеза. Директор, действительный профессор Национального технического университет Афин (НТУА) Николаос Хатциаргириу - за вклад в стабилизацию работы электросетей, разработку умных электросетей и микросетей с использованием искусственного интеллекта.
Церемония объявления прошла на площадке Государственного музея космонавтики имени К.Э. Циолковского. По видеосвязи к церемонии присоединился председатель Международного комитета по присуждению премии, лауреат Нобелевской премии Рае Квон Чунг, который и объявил лауреатов.
Международная энергетическая премия "Глобальная энергия" - награда за выдающиеся научные исследования и научно-технические разработки в области энергетики, которые содействуют повышению эффективности и экологической безопасности источников энергии на Земле. С 2003 года лауреатами премии уже стали 42 ученых из 15 стран: Австралии, Австрии, Великобритании, Греции, Дании, Италии, Исландии, Канады, России, США, Украины, Франции, Швейцарии, Швеции и Японии.Премиальный фонд составляет 39 млн рублей.