Երևանի ավագանու որոշմամբ բյուջեի ծախսերը նվազեցվեցին մոտ 233 մլն դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ավագանին 5-րդ նստաշրջանի 1-ին նիստի ժամանակ «Երևան քաղաքի 2020 թվականի բյուջեի մասին» որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ որոշում կայացրեց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համաձայն դրա Երևանի եկամուտները կավելացվեն 60 մլն 014 հազար դրամով, ծախսերի գումարն էլ կնվազեցվի 233 մլն 386 հազար դրամով:
Որոշման համաձայն 293 մլն 400 հազար դրամով կնվազեցվի նաև դեֆիցիտի գումարը:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ֆինանսական վարչության պետ Վիլեն Արևշատյանը, ներկայացնելով որոշումը, հայտնեց, որ 2020 թվականի բյուջեի ֆոնդային մասի պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 25 մլն 141.5 հազար դրամ՝ Երևանում քանդման ենթակա վթարային շենքերի բնակիչներին փոխհատուցման համար բնակարաններ ձեռ բերելու համար:
Որոշման համաձայն Երևան քաղաքի 2020 թվականի բյուջեի վարչական մասի պահուստային ֆոնդից կհատկացվի 200 մլն դրամ՝ հայրության ճանաչման գործընթացի կապակցությամբ հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում նշանակված «ԴՆԹ թեստավորման» հետազոտության վճարի համար:
«Երևան քաղաքի 2020 թվականի բյուջեի նպատակային հատկացումներն ավելացվեցին 60 մլն 014 հազար դրամով, որով նախատեսվում է ամբողջությամբ ուղղել ՀՀ պետական և հասարակական նշանավոր գործիչներին նվիրված հուշարձանների իրականացում ծրագրի շրջանակներում Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի տարածքում Կարեն Դեմիրճյանի հուշարձանի կառուցման աշխատանքների իրականացման համար:
Նախագծով առաջարկվում է «Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման» ծրագրի շրջանակում մասհանումների գծով վճարումների տրամադրում» ծրագրով նախատեսել 103 հազար 4 հարյուր եվրոյին համարժեք 59 մլն 522.9 ՀՀ դրամ՝ «Երևանի քաղաքային նոր աղբավայր» ՓԲԸ-ին սուբսիդավորելու նպատակով:
Նախագծով նաև առաջարկվում է՝ 2019 թվականի «Ակտիվ քաղաքացի» նախագծի ամփոփման արդյունքում, հաղթող ճանաչված նախագծերից երկուսի համար նախատեսել 45 մլն 937.4 հազար դրամ, մասնավորապես 9 մլն 075.6 հազար դրամ՝ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի Արտաշիսյան, 54 շենքի բակային տարածքի բարեկարգման աշխատանքների համար, և 36 մլն 861.8 հազար դրամ՝ Երևանի քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Հաղթանակ թաղամասում մարզական կենտրոնի կառուցման համար:
Նախատեսվում է նաև 293 մլն 400 հազար դրամ ուղղել «Երևան ավտոբուս» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալում բաժնետոմսերի ձեռք բերմանը:
Նախագծով նախատեսվում է պահուստային ֆոնդի վարչական մասը նվազեցնել՝ 59 մլն 522.9 հազար դրամի դրամի չափով, իսկ ֆոնդային մասը՝ 339 մլն 337.4 հազար դրամի չափով:

Совет старейшин Еревана решил на 233 млн драмов сократить расходы бюджета
Совет старейшин Еревана на первом заседании 5-ой сессии принял решение о внесении изменений в бюджет города Ереван на 2020 год.
Как передает «Арменпресс», согласно этому решению, доходы Еревана увеличатся на 60 млн 014 000 драмов, сумма расходов уменьшится на 233 млн 386 000 драмов.
Согласно решению, на 293 млн 400 000 драмов будет снижена и сумма дефицита.
Начальник финансового управления аппарата мэрии Еревана Вилен Аревшатян, представляя решение, сообщил, что из резервного фонда фондовой части бюджета на 2020 год будет выделено 25 млн 141 005 драмов на приобретение квартир для жителей аварийных домов Еревана, подлежащих сносу.
Согласно решению, из резервного фонда административной части бюджета города Ереван на 2020 год будет выделено 200 млн драмов на оплату исследований “ДНК-тестирование”, в рамках административных производств, возбужденных в связи с процессом признания отцовства.
"Целевые ассигнования из бюджета Еревана на 2020 год были увеличены на 60 млн 014 000 драмов, которые планируется направить на реализацию программы по строительству памятников государственным и общественным деятелям Армении - памятнику Карену Демирчяну на территории Спортивно-концертного комплекса им. Карена Демирчяна.
Проектом предлагается в рамках программы “Управление твердыми отходами Еревана” предоставить 59 млн 522.9 драмов для субсидирования ЗАО “Новый мусорный полигон Еревана”.
Планируется также направить 293 млн 400 000 драмов на приобретение акций в уставном капитале ЗАО “Ереван автобус”.
Проект предусматривает сокращение административной части резервного фонда в размере 59 млн 522 009 драмов, фондовой части - на 339 млн 337 004 драмов.